[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۶۹
  • دوره جدید

کابوس مرگ در کمربندی شیراز، روزنامه شیراز نوین

تصادفات، از مهمترین معضلات اجتماعی در جهان محسوب می‌شود که همه ساله جان تعداد زیادی از مردم را گرفته و هزینه‌های بزرگی را به جوامع وارد کرده است. در کشور ما نیز این موضوع به مشکلی بزرگ و مهم تبدیل شده است به گونه ای که ایران به لحاظ تصادفات و سوانح جاده ای و ترافیکی به عنوان یکی از بیشترین موارد تصادف و مرگ و میر ناشی از آن معرفی شده است. اما در شهر شیراز یکی از پر حادثه ترین محورها، کمربندی این شهر است که سالانه شاهد آمار بالایی از تصادفات در آن هستیم.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده ای فارس، مهندس علی مسعودی با ذكر مطلب بالا گفت: از علل مهم پرحادثه بودن کمربندی شیراز، مکان غیرصحیح آن در شهر است که گسترش شهر در دو طرف جاده، کمربندی را به بزرگراه شهری تبدیل کرده است با این تفاوت که در بزرگراه‌های شهری تقاطع‌ها به صورت غیر همسطح، دسترسی‌ها محدود و عبور وسایل نقلیه سنگین ممنوع است، اما در این محور تمامی موارد ذکر شده باعث آمار بالای تصادفات شده است.
رئیس راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان شیراز افزود: از آنجا که کمربندی از محورهای برون شهری محسوب می‌شود کاربران آن نیز با فرهنگ رانندگی برون شهری تردد می‌کنند از طرف دیگر ساکنان شهرک‌های اطراف کمربندی و کاربرانی که به دلیل کم بودن ظرفیت خیابان‌های شهری و ترافیک به کمربندی پناه می‌آورند، با فرهنگ خیابان شهری به آن برخورد می‌کنند که ترکیب این دو فرهنگ با هم منجر به بی نظمی و ناهنجاری در جاده می‌شود و نتیجه آن حوادث رانندگی فراوان در طول این محور می‌باشد.
مهندس مسعودی در بررسی علت تصادفات در کمربندی شیراز اشاره كرد: بیشترین عامل تصادف مربوط به عدم توجه به جلو، ‌عدم رعایت حق تقدم و عدم رعایت فاصله طولی می‌باشد كه شدت تصادفات و احتمال خطر مرگ به طور قابل ملاحظه ای با افزایش سرعت وسایل نقلیه در ارتباط است و کاهش سرعت به طور چشمگیری تلفات تصادفات رانندگی را کاهش می‌دهد لذا لازم است که کنترل وسایل نقلیه با طرق گوناگون انجام شود.
وی اضافقه كرد: نصب دوربین مداربسته، تابلوهای هشداردهنده، سرعت‌کاه‌های ایمن و مهمتر از همه فرهنگسازی می‌تواند نقش مهمی در کاهش سرعت وسایل نقلیه داشته باشد.
مسعودی با اشاره به نقش بسزای تأكید كرد: در این راستا از سال‌های گذشته تا کنون به صورت مستمر اقدام به شانه سازی، بخشنده کردن راه و ایجاد ناحیه بازیابی شده است که در صورت انحراف خودرو از مسیر اصلی امکان بازگشت خودرو به جاده مهیا شود و مجموعه این اقدامات باعث شده تا تصادفات فوتی به تصادفات جرحی و خسارتی تبدیل گردد.
رییس راهداری و حمل و نقل جاده ای شیراز در خصوص راهكار اساسی كاهش تصادفات كمربندی تشریح كرد: با توجه به گسترش شهر شیراز در دوسوی کمربندی شیراز و افزایش وسایل نقلیه در حال تردد و کم بودن ظرفیت شبکه معابر به خصوص برای تردد وسایل نقلیه عبوری ( سبک و سنگین) از شهر شیراز یا خروج وسایل نقلیه داخل شهر به خارج شهر یا سفرهای طولانی با سرعتی مناسب و بدون توقف احداث یک مسیر حلقه دور تا دور شهر شیراز لازم است که کمربندی با تعداد خطوط و ظرفیت بالا  که تقاطع‌ها در آن به صورت غیر همسطح تعریف شده باشد در خارج از محوطه شهری احداث گردد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی