[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۳
  • دوره جدید

همایش بین‌المللی «در پرتو ملاصدرا» در شیراز آغاز به‌ کار کرد شیراز، پایتخت مقابله با اسلام‌هراسی، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی
amirabadi_shznvn@yahoo.com

اشاره: شهر شیراز یک دایره المعارف تمام عیار از قابلیت‌ها و پتانسیل‌های بهره وری است. حرم مطهر شاهچراغ همچون نگینی پرتلألو بر آسمان شیراز در افشانی می کند و وجود امامزاده‌های متعدد گواه تعلق خاطر مردمان این خطه بر شعائر مذهبی است. از سوی دیگر با مفاخر باستانی روبرو هستیم که نشان از تمدن دیرینه ای دارد که در دل این خاک مظلوم آرمیده و تماشاگرانش را به شگفتی و تحسین وا داشته است. در کنار همه اینها ادیبان گرانمایه پارسی رخ می‌نمایند که با دست‌یازی به قریحه لطیف و ذوق ادبی تحسین برانگیز خویش توانسته اند نام شیراز را بر پهنه گیتی ماندگار سازند. از بزرگان نامی فارس که با احترام عبور کنیم به خطه اصالت‌خیز شیراز می رسیم. شهری که از دیرباز نام پرفروغ آن به زبانزد عالمیان بوده و برای آشنایی با مردمان و تمدن سترگ آن از آن سوی گیتی رهسپار دیار پارس می شوند. این شهر در ادوار مختلف تاریخ هیچگاه قحط‌الرجالی را تجربه نکرده است؛ بلکه همواره پرچمدارانی در زمینه‌های حکمت، علم، ادب، تاریخ و فرمانروایانی لایق بوده اند که با تکیه بر دانش و توانایی‌های برجسته خویش، نام شیراز را پرآوازه ساخته و آن را در میان پر جاذبه ترین شهرهای جهان قرار دهند. اگرچه گذر ایام و هجوم ناجوانمردانه مدرنیته کمتر نشانی از شهر راز با همه مضامین سنتی زیبایش برایمان باقی گذاشته است، اما باز به هر بهانه ای می توان یادی از بزرگان و مفاخر پارسی کرد و برای نسل‌های نو آنها را بازخوانی کرد. یکی از بزرگان این دیار صدرای شیرازی‌ست که با نام گرانقدر ملاصدرا نامیده می شود. نشست‌های بین المللی نظیر پرتو ملاصدرا فرصت مغتنمی است تا با نام آوری این دانشمند گرانمایه به اهداف بزرگ دیگری نظیر ترویج اسلام شناسی در مجامع بین‌المللی دست یابیم.؛چرا که در شرایط فعلی هجوم بی‌سابقه ای به دین مبین اسلام صورت گرفته و پروژه شوم اسلام هراسی به برنامه اول دشمنان تبدیل شده است. نشست چند بعدی در پرتو ملاصدرا فرصت مغتنمی است تا ضمن پاسداشت مقام دانشمندان این سرزمین، در زمینه شناسایی ابعاد راستین دین اسلام که مبتنی بر تعالی انسان و گسترش انسانیت است، فعالیت‌های تاثیر گذاری انجام گیرد.

در پرتو ملاصدرا
نشست بین المللی در پرتو ملاصدرا با حضورمسئولان بلندپایه استان از دستگاه‌های مختلف اجرایی و آموزشی، نمایندگان شورهای جهان اسلام، مردم پر شور شیراز و اهالی رسانه در شیراز آغاز شد. در ابتدای این مراسم، دبیر رویدادهای بین المللی 'شیراز، پایتخت جوانان جهان اسلام در سال 2017' با اشاره به برگزاری نشست 'در پرتو ملاصدرا' در چارچوب این رویداد گفت: هدف این نشست، مخابره پیام صلح و دوستی به جهان اسلام به ویژه جوانان کشورهای مسلمان است. حیدرعلی کامیاب، عصر جمعه در آیین آغاز به کار نشست در پرتو ملاصدرا در شیراز افزود: از اهدف اصلی پایتختی شیراز در سال 2017 میلادی، ترویج فرهنگ گفت و گو، صلح و دوستی بین جوانان مسلمان است که در این راه می کوشیم با استفاده از آموزه‌های کهن فرهنگی خود و اندیشه بزرگانی همچون حافظ، سعدی و فیلسوف بزرگ، ملاصدرای شیرازی آن را به نسل جوان امروز منتقل کنیم‌. وی اضافه کرد: معرفی شیراز به عنوان نماد تمدن ایران اسلامی در برنامه‌های بین‌المللی و ملی سبب رشد توسعه اقتصادی سیاسی، فرهنگی و ورزشی می شود و این بهترین فرصت است تا داشته‌های کشورمان و استان فارس را به جهانیان نشان دهیم. مدیرکل ورزش و جوانان فارس ادامه داد: شیراز شهر گفت وگوست و در آن ادیان، زبان ها، نژاد‌ها و قوم‌های مختلف سال‌هاست با پیام صلح و دوستی در کنار یکدیگر زندگی می کنند. کامیاب کلانتری ادامه داد: شیراز سومین حرم اهل بیت (ع) در ایران اسلامی و شهر سلمان فارسی از صحابه پیامبر است ضمن اینکه این شهر بخشی از جهان اسلام است و امروز می خواهد با یک روش نوین در ساختن فردایی مطمئن برای آینده گام بردارد. وی گفت: نشست 'در پرتو ملاصدرا' در دو بخش با عنوان 'بازاندیشی جهان مسلمان، چالش‌ها و فرصت‌های پیش رو ' و معنای تفکر ملاصدرا برای زمانه ما' برگزار می شود که در آن اندیشمندان، صاحب نظران و متفکران داخلی و خارجی نظرات خود را مطرح می کنند. 
بنیانگذار حکمت متعالیه
صدر الدین محمد شیرازی، معروف به صدرالمتالهین و ملاصدرا، حکیم، عارف، محدث و مفسر بزرگ شیعه و اسلام در سال 979 یا 980 (نهم جمادی الاولی) هجری قمری در شیراز به دنیا آمد. ملاصدرا پس از کسب درجه اجتهاد، به تدریس در مدرسه خواجه اصفهان پرداخت، اما از آنجایی که نظریاتش در برخی مسائل فقهی با بیشتر دانشمندان قشری اصفهان متفاوت بود، او را به بدعت‌گذاری در دین متهم ساختند و خواهان اخراج او از مدرسه و در نهایت تبعید او شدند. ملاصدرا از دانشمندان کم نظیری بود که از همراهی با صاحبان قدرت و زندگی با اهل دنیا و دنیاپرستان و تعریف و تمجید شاهان بیزار بود و عظمت روحی که در او وجود داشت به او اجازه سرفرود آوردن در برابر مقامات پست دنیایی را نمی‌داد، و البته دنیا طلبان نیز چنین مزاحمی را نمی‌توانستند تحمل کنند و او را از حسادت و توهین و تهمت خود در امان نمی‌گذاشتند. صدرالمتالهین که بنیانگذار حکمت متعالیه است پس از طی مراحل علمی در اصفهان و آغاز حسادت‌ها و مخالفت‌ها به زادگاه خود باز گشت تا شاید در حمایت خانواده و خویشان خود بتواند در امان باشد. اگر چه دانسته‌های دنیای غرب و حتی بخش هایی از دنیای اسلام از این شخصیت کم‌نظیر چندان وسیع نیست، لیکن حوزه‌های فلسفی ایران لااقل در سه سده اخیر - یعنی تقریبا از 100 سال پس از تالیف کتاب اسفار تا کنون، یکسره از آرای فلسفی صدرالمتالهین تغذیه شده و کتاب‌ها و آرای مهم او که بسیاری از آنها حداقل در قالب استدلالی و عقلانی از ابتکارات اوست، محور درس و تحقیق و شرح و تنقیح بوده است. در زندگی ملاصدرا نوشته‌اند که وی هفت سفر پیاده به مکه رفته است، در 400 سال پیش این سفر را با اسب یا شتر و از راه صحرای خشک مرکزی عربستان طی می کردند، بنابراین، سفر حج نوعی ریاضت هم شمرده می‌شد. ملاصدرا هفت بار قدم در این راه گذاشت و سرانجام در سفر هفتم در سال 1045قمری بر سر راه خود به مکه و زیارت کعبه در شهر بصره (در خاک عراق) بیمار شد و چشم از جهان فرو بست و در این شهر به خاک سپرده شد. 
زبان مشترک
در ادامه سرپرست دانشگاه شیراز در نشست بین المللی در پرتو ملاصدرا، با اشاره به جایگاه رفیع دانشگاه شیراز در کشور گفت: دانشگاه شیراز رده بالای دانشگاه‌های جامع کشور را در سال ۲۰۱۶ در اختیار دارد که این افتخار برای مردم شیراز است. وی ادامه داد: در رده بندی مجلات مختلف جهانی از جمله نیچیر از لحاظ مقالات، دانشگاه شیراز نیز اول است. ابراهیم گشتاسبی راد افزود: در کشورهای اسلامی دین اسلام و پیامبر مشترک زبان همدلی، همزبانی و وحدت است. حدود ۵۰ درصد دانشمندان جهان اسلام در ایران از شیراز هستند و این امر طبیعی بوده چرا که شیراز دارالعلم است. وی یادآور شد: تفکر ملاصدرا خودش را نشان داد و به اعتقاد من حرکت جوهری ملاصدرا به قوانین دینامیک بسیار شبیه است.
اتحاد، اولویت اول
در ادامه این مراسم معاون وزیر ورزش و جوانان عصر جمعه در نشست بین المللی در پرتو ملاصدرا با اشاره به چالش‌هایی که پیش روی مسلمانان قرار دارد گفت: اتحاد و همدلی تنها راه مقابله با چالش‌های ایجاد شده برای مسلمانان است. عبدالحمید احمدی افزود: باید نگاه دقیق و جدی به وضعیت مسلمانان و چالش‌های جدی آنها داشت و اینکه آینده جهان اسلام چگونه خواهد بود. وی ادامه داد: چالش‌های بنیادی و فرصت هایی که وجود دارد و مسئولیت‌هایی که مسلمانان باید به آن واقف باشند و در دهه اخیر شاهد هستیم چالش‌های زیادی وجود داشته است. معاون وزیر ورزش و جوانان تاکید کرد: کشورهای اسلامی با تقابل‌های زیادی مواجه هستند و شرایط برای تبادل فرهنگ، علم و اندیشه مناسب نیست و باید رفع مشکلات مد نظر باشد. احمدی یادآور شد: امروز شرایط متفاوت است و نیازمند دقت است و هم اندیشی میان کشورهای اسلامی، راهکار این مشکلات و چالش است.وی افزود: حقیقت علم در آثار ملاصدرا مشاهده می شود و این سخنان نمونه ای از عمق فلسفه ملاصدراست.
جایگاه تاثیرگذار مسلمانان
مدیرکل سیاست، آموزش و پرورش جوانان سازمان کنفرانس اسلامی، گفت: مسلمانان پیشانی فرهنگی و پیشرو در حوزه دانش و فلسفه هستند. عبدالله منافی متالو، عصر جمعه در نشست در پرتو ملاصدرا، گفت: این زیرساختی که به عنوان متفکران آینده طراحی شده به دلیل مقابله با چالش‌های کشورهای مسلمان است. وی ادامه داد: هدف دیگر این زیرساخت این است که جوانان خوش فکر جهان اسلام برای ایجاد اتحاد هم سو شوند و همچنین بر آنیم که یک منبع فکری برای مقابله با اسلام هراسی ایجاد کنیم. مدیرکل سیاست آموزش و پرورش جوانان کنفرانس اسلامی تاکید کرد: شیراز نقش مهمی در این راستا بر عهده دارد. جهان اسلام رنج می برد از اتفاقات بسیار بد برای کشورهای اسلامی و همیشه مسلمانان پیشانی فرهنگی و پیشرو در حوزه علم، دانش و فلسفه جهان بودند. منافی یادآور شد: از طرفی فرقه‌گرایی باعث مشکلات فراوان برای جوانان جهان اسلام شده و متاسفانه شاهدیم که تعداد زیادی از مسلمانان تاکنون نتوانستند جایزه نوبل را بگیرند و ما باید در این راستا هدف‌گذاری کنیم. وی ادامه داد: اولین نکته توجه به سنت‌ها و توجه به علمای اسلام از جمله ملاصدرا و جلال الدین طوسی است که بتوانیم بکراند محکم برای جوانان جهان اسلام پیدا کنیم. منافی افزود: دانشگاهیان و علمای امروز نقش مهمی در جستجو برای پیدا کردن راهکارهای خروج از مشکلات دارند.
انتشار بذرامید
 در ادامه این نشست معاون سیاسی امنیتی و اموراجتماعی استانداری فارس گفت: جوانان جهان اسلام را با امید به آینده به هویت خود بازگردانیم. هادی پژوهش جهرمی که عصر روز جمعه در مراسم افتتاحیه همایش بین المللی «درپرتو ملاصدرا» سخن می گفت ضمن اشاره به تمدن بزرگ ایرانی اسلامی کشورمان گفت: در برگزاری برنامه‌های این چنینی باید ملاصدرا و ملاصدراها، جلال الدین رومی، ابوریحان بیرونی و بزرگانی از این دست را دید. 
وی با گرامی داشت یاد و خاطره مرحوم مریم میرزاخانی، نابغه و دانشمند ایرانی در رشته ریاضی افزود: ما مخالف ورود علم و دانش از غرب نیستیم، اما نباید به گونه ای عمل کنیم که جوان مسلمان امروز دچار احساس بی هویتی شود. وی انتشار بذر امید در جوامع اسلامی را یکی از راهکارهای ایجاد پشرفت و ترقی جوانان این ممالک دانست و افزود: از مسئولان سازمان همکاری‌های اسلامی این انتظار را داریم
 که این ضرورت را مورد توجه خود قرار دهند که جوانان جهان اسلام می بایست به هویت خود بازگردند و احساس بی‌هویتی نکنند.
پی نوشت: پانزدهم مهرماه سال 95 در نشست نهایی سومین اجلاس وزرای کشورهای جهان اسلام در شهر استانبول ترکیه، شهر شیراز به عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام در سال 2017 معرفی شد. پرچم پایتختی جوانان جهان اسلام، شانزدهم بهمن ماه سال 95 در آیین ویژه ای مقابل آرامگاه حافظ در شیراز برافراشته شد. شهر شیراز در مدت زمان یک سال پایتختی جوانان جهان اسلام با کشورهای اسلامی در زمینه فرهنگی، هنری، ورزشی و برپایی مسابقات قرائت قرآن در ارتباط است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی