[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۸
  • دوره جدید

استاندار فارس: پنج درصد درآمد دولت صرف امور عمرانی می‌شود، روزنامه شیراز نوین

ایرنا: استاندار فارس گفت: مبارزه قهری با ابزارها و فناوری‌های نوین نتیجه‌ای نخواهد داشت؛ چرا که انتهای مقاومت کردن پذیرفتن است.
سید محمد علی افشانی، یکشنبه در همایش ائمه جمعه استان فارس در سپیدان، ضمن تأکید بر لزوم استفاده مطلوب و درست از ابزارهای نوین و دستاوردهای انقلاب صنعتی بیان داشت: در کشور یک فرهنگ آمیخته از فرهنگ ایرانی و اسلامی داشتیم و بعد از ورود صنعت نفت به کشور، فرهنگ صنعتی هم وارد کشور شد.
وی ادامه داد: اساساً انقلاب صنعتی به همراه خود فرهنگی خواهد آورد که هیچ راه گریزی از آن وجود ندارد و تنها راه حرکت درست در این مسیر، استفاده از ابزار نوین و دستاوردهای انقلاب صنعتی است و اینکه تولیداتی داشته باشیم که با استفاده از آنها بتوانیم پیام و حرف خود را بزنیم.
او اضافه کرد: اگر با فرهنگ غنی و عظیمی که ما داریم مسائل فرهنگی را از ابتدا با برنامه دنبال کنیم، با استفاده از آنها می‌توانیم پیام دین و مذهب را آنگونه که هست منتقل کنیم.
از ظرفیت مردم برای سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال استفاده کنیم
استاندار فارس در بخش دیگری از مطالب خود با اشاره به محدودیت منابع در کشور و استان گفت: در شرایطی که عمده درآمد دولت صرف پرداخت حقوق و یارانه می‌شود و تنها پنج درصد برای امور عمرانی باقی می‌ماند، بهترین و تنها راه ممکن تکیه بر مردم و استفاده از ظرفیت آنها برای سرمایه گذاری، تولید و ایجاد اشتغال است.
افشانی افزود: سال 95 در حوزه‌های مختلف شاهد دستاوردهای خوبی در این استان بودیم و امسال که از سوی رهبر معظم انقلاب به نام سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نامگذاری شده، همگان باید بکوشیم کارنامه بهتری ارائه دهیم.
وی بیان کرد: بر اساس گزارش اداره کل تأمین اجتماعی، ظرف مدت کمتر از 2سال بیش از 40هزار نفر افزایش اشتغال در حوزه‌های مختلف کسب و کار در استان داشتیم. 
او ادامه داد: در طرح ارتقای توان تولید نیز که 16هزار میلیارد تومان برای واحدهای صنعتی و تولیدی مشکل دار در کشور در نظر گرفته شده بود، در استان فارس موفق به جذب 633میلیارد تومان از این تسهیلات شدیم که این میزان نسبت به رقم اولیه تخصیص یافته که 517میلیارد تومان بود، حاکی از 122درصد افزایش در مقابل رشد 65درصدی میانگین کشوری است.
افشانی گفت: برای سال 96 هم تلاش خوبی در این زمینه آغاز شده و بی شک کارنامه‌ای بهتر از سال 95 خواهیم داشت.
استاندار فارس در مورد طرح‌های عمرانی اجرا شده در این استان، اظهار داشت: از جمله این طرح‌های مهم می‌توان به طرح ورزشگاه پارس شیراز (میانرود) اشاره کرد که زمان آغاز عملیات اجرایی آن به 22سال قبل باز می‌گردد.
افشانی افزود: در 20سال نخست اجرای این طرح یعنی تا سال 94، 12میلیارد تومان برای اجرای آن هزینه شد اما در سال‌های 95 و 96 به تنهایی 68میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل این طرح تخصیص داده شد.
وی، ورزشگاه پارس شیراز (میانرود) را سومین ورزشگاه بزرگ ایران و زیباترین ورزشگاه کشور دانست و گفت: انتظار ما این است که دست اندرکاران و بازیکنان تیم‌های فوتبال استان بکوشند تا حداقل یک تیم در لیگ برتر کشور داشته باشیم.
فارس باید در جایگاه اصلی خود قرار گیرد
استاندار فارس، این استان را پایه تمدنی کشور دانست و بیان داشت: با توجه به وجود حرم مطهر شاهچراغ(ع) و وجود آثار تاریخی و تمدنی منحصر به فرد کشور و جهان در فارس، این استان باید در جایگاه اصلی خود قرار گیرد.
افشانی افزود: اگر مسئولان در خطبه‌ها و سخنرانی‌های خود همواره بر حفظ امنیت و آرامش تأکید داشته باشند و از بیان مسائل حاشیه‌ساز پرهیز کنند، شاهد ایجاد همدلی و همراهی در استان خواهیم بود و در چنین فضایی است که زمینه برای حضور هر چه بیشتر سرمایه گذاران و سرمایه گذاری در این استان مهیا می‌شود.
استاندار فارس، آب، انرژی و حمل و نقل را در کنار امنیت، از ملزومات سرمایه گذاری دانست و گفت: در حوزه انرژی مشکل خاصی در این استان نداریم و بنا شد که مخازن نفت و گاز استان فعال شوند و اقداماتی هم در این زمینه آغاز شده است.
افشانی بیان کرد: در بحث آب هم در سفر اخیر رئیس جمهور به فارس (29فروردین96) شاهد افتتاح سد چشمه عاشق در شهرستان نی ریز بودیم و به دنبال آن سد هایقر در شهرستان فیروزآباد در سال جاری به اتمام می‌رسد و می‌کوشیم تا سد نرگسی در شهرستان کازرون نیز در سال 97 آبگیری شود.
او گفت: در بخش حمل و نقل نیز فارس تنها استانی است که در آن یک کیلومتر آزاد راه در حال بهره برداری وجود ندارد و با اجرای تنها آزاد راه در دست احداث این استان که آزاد راه شیراز - اصفهان است، 130کیلومتر از طول مسیر فعلی بین این 2شهر کوتاه‌تر خواهد شد.
استاندار فارس اضافه کرد: میزان پیشرفت فیزیکی این طرح در سال 95 و امسال به حدود 60درصد رسیده و می‌کوشیم که این آزادراه در سال 97 به بهره برداری برسد.
افشانی افزود: در بحث گازرسانی نیز از ابتدای تاریخ گازرسانی در استان تا قبل از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، 604روستای فارس گازرسانی شده بود در حالی که در چهار سال فعالیت این دولت به 744روستای این استان گازرسانی شده است.
وی بیان کرد: با وجود همه اقداماتی که تا کنون صورت گرفته، اما می‌دانیم که هنوز هم مشکلات بسیاری در حوزه‌های مختلف از جمله ایجاد اشتغال وجود دارد؛ اما باید به مردم امید داده شود تا آنها با امید به آینده برای سرمایه گذاری وارد عمل شوند.
او افزود: ایجاد امید در مردم عامل موفقیت‌های بعدی و حل مشکلات پیش رو است و همه ما وظیفه داریم این کار را به خوبی انجام دهیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی