[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۷۹
  • دوره جدید

قائم‌مقام رئیس دانشگاه شیراز: مشکلات نخبگان نه کوچک است و نه در کوتاه‌مدت قابل‌حل، روزنامه شیراز نوین

ایرنا: قائم‌مقام رئیس دانشگاه شیراز با اشاره به درگذشت مریم میرزاخانی نخبه ریاضی گفت:‌ مشکلات حوزه نخبگان و زنان با درایت مسئولان و با همت جمعی همه بزرگان و نخبگان و دلسوزان واقعی کشور تا حد زیادی قابل حل است و می‌تواند منجر به کاهش مهاجرت این نخبگان شود. دکتر علی اکبر صفوی روز یکشنبه در یادداشتی که نسخه‌ای از آن را در اختیار ایرنا قرار گرفت، افزود: مشکلات موجود در کشور در حوزه نخبگان و زنان نه کوچک است و نه در کوتاه مدت ایجاد شده است و نه در کوتاه مدت می‌تواند به طور عمده حل شود؛ اما قابل مدیریت است. لذا نه باید بذر ناامیدی پاشید و نه بدون قید از آن گذشت.
عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه شیراز ادامه داد: در تاریخ علم، بسیاری از نخبگان ایران و جهان حتی سختی‌های زیادی کشیدند و ظلم زیادی هم دیدند. از طرفی امکانات علمی و آزمایشگاهی و مالی و سیستمی موجود در برخی کشور‌های پیشرفته امروز جهان به طور طبیعی موجب سفر علمی برخی از نخبگان ما و بسیاری از نخبگان کشورهای دیگر می‌شود.
صفوی گفت:‌ در حد محدود این موضوع طبیعی است و نباید ضرورتاً آن را منفی نگاه کرد. چرا که در همه جوامع از قدیم تاکنون و حتی در دین ما هم تأکید شده که دنبال علم بروید حتی اگر در دورترین نقاط دنیا باشد. پس اینکه فکر کنیم الان باید و می‌شود همه چیز را مهیا کرد تا مهاجرتی صورت نپذیرد، کمی غیر واقع بینانه است. این استاد دانشگاه گفت:‌کاهش آمار مهاجرت و ایجاد تسهیلات و ایجاد انگیزه برای تردد راحت نخبگان و همکاری با سایر نخبگان حاضر در کشور و نیز تأمین امکانات نسبی خوب تحقیقاتی برای دنبال کردن تحقیقات و نیز همکاری‌های علمی سیستماتیک با مراکز علمی مختلف جهان، شدنی و مهم و بسیار پسندیده و تأثیرگذار است. صفوی بیان کرد: با مدیریت و بیان علمی باید در جامعه فرهنگ سازی شود، چه بسا بسیاری از همان‌ها که برای مریم میرزاخانی تأسف خوردند و پیام دادند یا دیگران را محکوم کردند، به این موضوع که یکی از راه‌های اصلی نجات و توسعه کشور سرمایه گذاری جدی روی امکانات تحقیقانی و آزمایشگاهی و نیز تصحیح قوانین و مقررات برای نخبگان است، باور ندارند و خود در این مسیر حرکت مؤثر نداشته‌اند.
قائم مقام رئیس دانشگاه شیراز اضافه کرد:‌ همه ما مسئولیم و در هر حد که می‌توانیم بهتر است صادقانه و عالمانه و فداکارانه برای این کشور و ملت تلاش کنیم و منافع فردی و گروهی و قشری خود را بر منافع ملی ارجح ندانیم. 
وی با یادآوری مراتب علمی مریم میرزاخانی و پروین اعتصامی گفت: ‌بیایید قدر همه نخبگان عرصه علم و هنر و سیاست و مدیریت و تجارت و دین و ورزش و... خود را بیشتر بدانیم و تا نرفته اند بهتر عمل کنیم و دائم هم آنها را و هم رفتگان را یاد کنیم و همه با هم بهتر تلاش کنیم.
پروفسور مریم میرزاخانی نابغه ریاضی جهان و برنده مدال فیلدز و استاد ریاضی دانشگاه استنفورد آمریکا بعد از تحمل بیماری سرطان روز شنبه 24تیر سال جاری در یکی از بیمارستان‌های آمریکا درگذشت.
مریم میرزاخانی، ریاضی‌دان نابغه ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد متولد 13اردیبهشت1356در شهر تهران است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی