[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۷
  • دوره جدید

معاون مسکن و شهرسازی شهر جدید صدرا خبر داد تغییر کاربری شهر صدرا از باغ‌ ویلایی به آپارتمانی ، روزنامه شیراز نوین

فارس: معاون مسکن و شهرسازی شرکت عمران شهر جدید صدرا در مورد این شهر جدید، پروژه مسکن مهر و حواشی آن نکات جالب و قابل‌تأملی را مطرح کرد. خلیل حاجی‌پور دیروز به دیدگاهی که پیش از مکان‌یابی شهر صدرا وجود داشت اشاره کرد و اظهار داشت: زمانی که قرار بود شهر جدید صدرا مکان‌یابی شود، قرار بود که این شهر به‌صورت باغ ویلایی ساخته‌ شود؛ چراکه با توجه به روحیه تفرج و گشت‌وگذار آخر هفته شیرازی‌ها، قابل توجیه بود. وی افزود: متأسفانه به‌مرور زمان با تغییر کاربری‌های متعدد و...، شکل و شمایل شهر جدید صدرا از باغ ویلایی به آپارتمانی تغییر کرد که با این تغییر کاربری‌های پیش‌بینی‌نشده، مدیریت شهر و تأمین خدمات نیز با مشکل مواجه شد. این مقام مسئول پروژه مسکن مهر را نیز به مشکلات شهر صدرا اضافه کرد و افزود: با توجه به مواردی که گفته شد، تعهدات ایجادشده در مسکن مهر نیز دولت را قفل کرد و خیلی از پروژه‌های مسکن مهر در زمین‌های تغییر کاربری داده‌ شده با ضابطه‌ها و طراحی‌هایی فراتر از طرح مصوب ساخته شد که مشکلات را دوچندان کرد.
قرار بود نیازمندان خانه‌دار شوند نه پولدارها!
حاجی پور همچنین به ناموفق بودن در کسب اطلاعات درست از متقاضیان اشاره کرد و ادامه داد: هدف در ایجاد مسکن مهر خانه‌دار کردن اقشار ضعیف و دهک‌های پایین جامعه بود، اما به دلیل ضعف بسترهای اطلاعاتی، شناسایی این اقشار به‌صورت صحیح صورت نگرفت و شاید بسیاری از نیازمندان واقعی به دلیل اینکه از دادن همان مقدار اندک پول عاجز بودند، نتوانستند در این پروژه ثبت‌نام کنند و در عوض بسیاری از دهک‌های متوسط و رو به بالای جامعه به شیوه‌های مختلف و به دلیل همان ضعف اطلاعاتی، در پروژه ثبت‌نام کردند.
وی با بیان اینکه مسکن مهر یکی از گسترده‌ترین پروژه‌های عمرانی پس از انقلاب بود، تصریح کرد: مسکن مهر یکی از شعارهای اصلی دولت‌های نهم و دهم بود که اگر با مطالعه کارشناسی بهتری انجام می‌شد، بی‌گمان نتایج بهتری نیز داشت که متأسفانه این اتفاق نیفتاد.
این مقام مسئول افزود: در ابتدای شکل‌گیری پروژه مسکن مهر این تفکر وجود داشت که بیشتر قیمت خانه در کلان‌شهرها مربوط به زمین است و به همین دلیل دولت با استفاده از زمین‌های رایگان تحت اختیار خود، اقدام به ساخت خانه در قالب مسکن مهر کرد. حاجی پور اضافه کرد: دولت بر فرض اینکه زمین را تأمین می‌کند و تسهیلات را بانک می‌دهد و مردم نیز آورده‌ای را به‌عنوان پیش‌پرداخت هزینه خواهند کرد، پروژه مسکن مهر را کلید زد که متأسفانه همان‌گونه که اشاره شد به دلیل ضعف مطالعاتی و کارشناسی، آن نتیجه‌ای که مدنظر بود حاصل نشد و حل موضوع پیچیده مسکن خیلی ساده فرض شد.
آخرین وضعیت مسکن مهر صدرا
این مقام مسئول در ادامه به آخرین وضعیت مسکن مهر صدرا اشاره کرد و گفت: 24هزار واحد مسکن مهر سهم شهر جدید صدرا در پروژه مسکن مهر بود که از زمان شروع پروژه از سال 86 تا به امروز به لحاظ ساختمانی بالای 97درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
وی افزود: با وجود این پیشرفت فیزیکی در قسمت‌هایی که مربوط به دستگاه‌های خدمات‌رسان برای تکمیل پروژه است، مانند شرکت گاز، آب، برق و... هنوز مشکلاتی وجود دارد.
حاجی پور مشکل صدور سند در برخی پروژه‌های مسکن مهر را نیز یادآور شد و تصریح کرد: بیشتر پروژه‌های فاز یک برای اخذ صورت‌مجلس تفکیکی و قرارداد اجاره و سند اعیانی به دلیل مشکلاتی که با موقوفه مجموعه زالی وجود دارد، متوقف‌ شده و روند صدور سند کُند صورت می‌گیرد.
اتمام مسکن مهر صدرا، پایان سال 96
این مقام مسئول با اظهار امیدواری به پایان پروژه مسکن مهر در سال 96 در شهر جدید صدرا خاطرنشان کرد: به‌جز یک پروژه 2هزار واحدی بناسازان رمضان که مشکلاتی حقوقی داشته و باوجود پیشرفت 80درصدی متوقف شده است و پروژه 
آنیستا فر که 50درصد آن تحویل‌شده و 50درصد دیگر آن امیدواریم تا پایان مرداد تعیین تکلیف شود، به نظر می‌رسد که در پایان امسال پروژه مسکن مهر به‌طور کامل در شهر جدید صدرا به اتمام برسد. وی با بیان اینکه در قرارداد پروژه مسکن مهر شهر جدید صدرا با متقاضیان به دو شیوه عمل شده است، اظهار داشت: در شیوه نخست خودمالکی است یعنی زمین مربوط به متقاضی است و با تسهیلات بانکی مسکن ساخته می‌شود و شیوه دوم تفاهم‌نامه سه‌جانبه است که یک‌طرف شرکت عمران توسعه می‌باشد که وظیفه تأمین زمین را دارد و دوم بانک است که وظیفه ارائه تسهیلات را دارد و سوم فرد متقاضی که باید مقداری پول را به‌عنوان آورده پرداخت کند.
حاجی پور اضافه کرد: عمده واحدهای مسکن مهر صدرا از نوع تفاهم‌نامه سه‌جانبه است و اگر دستگاه‌های خدمات‌رسان مانند گاز و آب و... کار خود را تمام کنند، بسیاری از واحدها تا دو ماه آینده قابلیت واگذاری دارد.
تحویل واحدها منوط به کامل‌شدن همه امکانات
معاون مسکن و شهرسازی شرکت عمران شهر جدید صدرا، تحویل واحدها را منوط به قابلیت سکونت بودن آن‌ها دانست و اظهار داشت: این واحدها تا زمانی که قابلیت سکونت کامل نداشته باشد، امکان واگذاری ندارد و باید خدمات گاز و آب و ... آن به‌صورت کامل انجام شده باشد؛ هرچند به لحاظ ساختمانی کار آن تمام شده باشد.
وی در ادامه به تعداد پروژه‌های تحویل‌شده مسکن مهر از ابتدا تاکنون اشاره کرد و اظهار داشت: از 24هزار واحد مسکن مهر صدرا 8هزار واحد که از نوع خودمالکی بوده و 12هزار واحد نیز که از نوع تفاهم‌نامه سه‌جانبه بوده تحویل متقاضیان شده است و تنها 4هزار واحد باقی‌مانده که امید است تا پایان امسال تحویل داده شود.
کیفیت مسکن مهر و حواشی آن
حاجی پور در ادامه یکی از ایرادات وارده به پروژه‌های مسکن مهر را بحث کیفیت دانست و تصریح کرد: پروژه‌ای که در این سطح کلان ساخته می‌شود و قراردادهای محکمی نیز ندارد، به‌طور طبیعی ممکن است به لحاظ کیفی مشکلاتی داشته باشد؛ چراکه برای ساخت خانه تفاهم‌نامه امضا می‌شود و پیگیری حقوقی آن مدت‌ها زمان می‌برد. این مقام مسئول افزود: در ابتدا قرارداد با پیمان‌کاران به‌صورت ثابت بوده و آورده متقاضیان نیز حدود 8میلیون تومان و در آن زمان شاید مبلغ قرارداد برای پیمان‌کار به‌صرفه بود؛ اما با گذشت ده سال از آغاز پروژه آورده متقاضی از 8میلیون به 27میلیون رسیده و تسهیلات بانک نیز از 20میلیون به 40میلیون تومان و گذشت زمان و بالا رفتن تورم درمجموع در بحث کیفیت مسکن مهر تأثیر منفی گذاشت و این موضوع وارد است.
راه‌اندازی دفتر تسهیل‌گری اجتماعی
وی همچنین به مشکل دیگر ساکنان مسکن مهر اشاره کرد که در نوع خود جالب بود و افزود: یکی از مشکلات ساکنان مسکن مهر عدم آشنایی با زندگی آپارتمانی بود که مجبور شدیم دفتر تسهیل‌گری اجتماعی را در صدرا راه‌اندازی کنیم تا مردم را با فرهنگ آپارتمان‌نشینی آشنا کنیم.
حاجی پور ادامه داد: در حال حاضر هیئت مدیره‌ها در مجموعه‌های آپارتمانی شکل‌گرفته و مشکلات مجموعه‌ها را ساکنان آن حل‌وفصل می‌کنند که با فرهنگ‌سازی مناسب این مسئله سامان یافت.
متوقف‌شدن ثبت‌نام مسکن مهر
این مقام مسئول همچنین از متوقف شدن ثبت‌نام مسکن مهر خبر داد و گفت: با تغییر دولت و نگاه دولت جدید به بحث مسکن، فعلاً ثبت‌نام مسکن مهر نخواهیم داشت و امروز بحث مسکن اجتماعی از سوی دولت مطرح است. وی با بیان اینکه حدود 7هزار نفر در سال پایانی مسکن مهر ثبت‌نام کرده و بین یک تا 5میلیون تومان پول نیز واریز کرده‌اند اما به دلیل توقف ثبت‌نام همچنان بلاتکلیف هستند، بیان داشت: باوجوداینکه ما می‌توانیم زمین را تأمین کنیم، اما بانک قادر به ارائه تسهیلات نیست و این متقاضیان همچنان بلاتکلیف هستند.
سیاست جایگزین مسکن مهر
حاجی پور اضافه کرد: تا زمانی که سیاست جایگزین دولت در مسکن مهر اجرایی نشود، تعیین تکلیف متقاضیان ثبت‌نام‌شده و جدید معلوم نیست. معاون مسکن و شهرسازی شرکت عمران شهر جدید صدرا با بیان اینکه هنوز جزئیات مسکن اجتماعی مطرح نشده است، افزود: امیدواریم که تا نیمه دوم امسال سیاست مسکن اجتماعی ابلاغ شود تا تکلیف کسانی که پول پرداخت کرده‌اند و متقاضیان جدید نیز مشخص شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی