[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۵
  • دوره جدید

نقـد و نظـر ، روزنامه شیراز نوین

نگاهی به یک اثر تازه انتشار در نشر سته‌بان از محمدرضا آل‌ابراهیم با عنوان 
نقـد و نظـر 
(درس‌گفتارهایی از بزرگان فرهنگ ایران و فارس درباره مؤلف)

سیدمحی‌الدین حسینی ارسنجانی - شیرازنوین 
شخصیت و آثار محمدرضا آل‌‌ابراهیم نویسنده، منتقد ادبی، داستان‌نویس، پژوهشگر فرهنگ عامه و مدیر انتشارات سته‌بان را در چندین روزنامه استانی و از جمله شیرازنوین، نیم نگاه، تماشا، سبحان و... به کرات معرفی کرده و به آن پرداخته‌ام. خوشبختانه به همت خود وی و خانواده فرهنگ‌دوست او، کتاب جامع و پربار نقد و نظر که در واقع درس گفتارهای اصحاب خرد و دانایی و فرهنگ‌وران ایران و فارس درباره منش عالی، آثار و خدمات ارزند آل‌ابراهیم است، بر شیوایی و زیبایی در نشر سته‌بان که خود مدیریت آن را بر عهده دارد منتشر نموده و در اختیار دوستداران او و پژوهشگران فرهنگی قرار داده شده است. 
یک نسخه از این اثر گرانسنگ نیز به لطف و محبت‌‌های بی‌دریغ استاد به شاگرد خود از استهبانات فارس، دیار پاکان نیکوسرشت ارسال داشته که در ادامه به معرفی مختصر و اجمالی آن کتاب (نقد و نظر) می‌پردازم. امید آن که خورشید وجود ارزشمند روشنای محفل فرهنگ‌وران و سایه پربار قلمش بر پهن دشت استان متمدن فارس هماره گسترانیده باد. 
شناسنامه اثر
یکصد و هشتاد و دومین اثر منتشره در نشر سته‌بان (فارس) به خود ناشر، یعنی محمدرضا آل‌ابراهیم اختصاص دارد. مؤلف، این کتاب را در قطع رقعی و در 608صفحه و مصور همراه با مجوزهای چاپ و شمارگان ثبتی در کتابخانه‌های دیویی، کنگره، ملی در سال 1395 به بهای هر نسخه چهل هزار تومان به انتشار رسانده است. طراح جلد این اثر دختر هنرمند و نویسنده آل‌ابراهیم، یعنی ماندانا آل‌ابراهیم و نمونه‌خوانی اثر را همسر نویسنده و اهل تحقیق او فاطمه خراشادی‌زاده انجام داده‌اند. مؤلف روی جلد اثر فهرستی از اسامی نامی‌ترین نویسندگان و فرهنگ‌ورانی که به نوعی آل‌ابراهیم را با قلم خود مورد محبت قرار داده یا آثار او را معرفی کرده و نقد و نظری بر نوشتارهای او داشته‌اند آورده است.
این اثر ارزنده برخوردار از 8صفحه فهرست مطالب (12- 5)، دو صفحه تقدیر (دیباچه)، یازده صفحه ضمائم (نامه‌های بزرگان به آل‌ابراهیم)، چهار صفحه فهرست کتب منتشر شده در نشر سته‌بان و دو صفحه فهرست آثار تألیفی مؤلف در طی سه چهار دهه کار تألیفی و نشر برخوردار است. 
منتقدان آثار آل‌ابراهیم
برخی نویسندگان، صاحبان نظر و منتقدان آثار نوشتاری آل‌ابراهیم که در طی سالیان اخیر در جراید استان فارس و تهران یا سایر استان‌های ایران اقدام به معرفی آثار وی نموده‌اند عبارت‌اند از: محمدابراهیم باستانی شیرازی، شهریار مندنی‌پور، جمشید صداقت‌کیش، سید ابوالقاسم انجوی شیرازی، سیمین دانشور، علی اشرف درویشیان، محمود دولت‌آبادی، هرمز همایون‌پور، عبدالرحمن مجاهد نقی، محمدرضا فقیه‌الاسلام، حسن حاتمی، خلیل اسماعیل بیگ، عباس کشتکاران، احمد محمود، محمدمهدی مدرس، سید محمد کشفی، اسد بهرنگی، حسین خدیش، صدرا ذوالریاستین شیرازی، برادران فقیری (ابوالقاسم و امین)، برادران عسلی (محمد و اسماعیل) و... اینجانب (سید محی‌الدین حسینی ارسنجانی) نیز بنابر ارادتمندی و علاقه وافری که به ساحت علمی و معرفتی استادم محمدرضا آل‌ابراهیم استهباناتی داشته و دارم و دوستی افزون بر دو دهه با وی را برای خود غنیمتی ارزشمند می‌دانم، به معرفی بسیاری از آثار او اقدام نموده‌ام که لطف و محبت این استاد نیز شامل بنده شده و 6عنوان مقاله معرفی‌های کتاب را در سال‌های اخیر در این کتاب (نقد و نظر) مندرج نموده اند. 
نظری بر دیباچه کتاب
آل‌ابراهیم در مقدمه‌ای مختصر تحت عنوان دیباچه در صفحات سیزده و چهارده کتابش (نقد و نظر) می نویسد:
کتاب حاضر مجموعه نظرات، دیدگاه‌ها، انتقادات، نقدها، نامه‌ها و... بزرگوارانی است که حقیر و کتاب‌های انتشارات سته‌بان را مدنظر قرار داده و به معرفی و نقد و بررسی آن همت گماشته‌اند. بیشتر این مطالب در روزنامه‌های رسمی کشور و به ویژه جراید استان فارس به چاپ رسیده است. نزدیک به بیست سال است که کارگاه داستان‌نویسی زیر نظر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استهبان راه‌اندازی نموده و خوشبختانه هنوز به حیات خود ادامه می‌دهد. در همین راستا عزیزان بزرگواری همچون استادان ابوالقاسم و امین فقیری بیش از دیگران ما را مورد تشویق و عنایات خویش قرار داده‌اند که جای سپاس دارد. در این جا لازم است از زنده‌یاد محمدمهدی مدرس یادی کنیم که بیشتر کتاب‌های انتشارات سته‌بان را در روزنامه خبرجنوب معرفی می‌کرد. از دیگر عزیزانی که همواره ما را مورد تفقد خویش قرار داده و نامشان در کتاب آمده است، قدردانی می‌کنیم و دستان پرمهرشان را به گرمی می‌فشاریم و برایشان آرزوی بهروزی و سلامتی و سعادت داریم. 
هدف از گردآوری این مجموعه، همواره ادای دینی است به گرامی گهرانی که بی‌تفاوت از کنار کتاب‌های چاپ شده نگذشته‌اند و در مدح و مذمت آن قلم را به چرخش درآورنده و با راهنمایی‌های گهربارشان ما را از فیض بینش و اندیشه خویش محروم نفرموده اند. 
اینها مطالبی هستند که یا به دست بنده رسیده و یا در روزنامه‌ها و جراید انعکاس یافته است. طبیعی است که مطالب دیگری وجود دارد که از آن بی‌خبریم. امید که با یاری نویسندگانش بتوانیم به آنها دسترسی یابیم و در چاپ بعدی بر این کتاب بیفزاییم و یا به صورت کتاب مستقلی به چاپ برسانیم. 
اگر چه بیشتر مطالب منصفانه است، ولی تعدادی در مدح و یا ذم نوشته‌های حقیر قلمی شده است که ما برای رعایت امانت، همه آنها را در کتاب انتقال داده‌ایم و انصاف حکم می‌کند که سپاسگزار تمامی آن سروران بزرگ باشیم. 
در ضمن از عزیزانی که در تهیه این مطالب یاری‌رسان ما بوده‌اند سپاسگزاریم: خانم‌ها: جواهری، میرزایی، طیبه کلامی، آهنگران، زهرا فتوح، کیان، فهیمه ساجدی، شیوا صنعت، نرگس کریمی مزیدی، هانیه کاشف و آقای محمدرضا عزیزی. 
نمی از یمی
با عذرخواهی از محضر همه بزرگان و شخصیت‌های ارزنده‌ای که مطالبشان در این کتاب آمده، به جهت اختصار در کلام مقاله کوتاه دوام دوست همشهری وی و خبرنگار روزنامه عصر مردم با عنوان در سایه‌سار اهل قلم مندرج در صفحات (556 و 557) را در اینجا می‌آورم؛ به امید آن که فرصت درج سایر مقالات و نوشتارهای ارزشمند استادان بزرگوار درباره پیر برنادل، آل‌ابراهیم در روزنامه‌های استانی به ویژه شیراز نوین فراهم آید. 
در سایه‌‌سار اهل قلم
کمتر پژوهشگر و محقق فرهنگ عامه‌ای را می‌توان یافت که آثار پژوهشی و تحقیقی فرهنگ مردم محمدرضا آل‌ابراهیم را مطالعه نکرده باشد. 
آل‌ابراهیم نزدیک به چهار دهه است که در حوزه‌های مختلف فرهنگ مردم شهرستان استهبان پژوهش و تحقیق دارد. وجه تمایز این محقق ارجمند در کارهای پژوهشی، تقدیر از همه ارائه دهندگان نظر در کارهای تحقیقی است. 
محمدرضا آل‌ابراهیم در سال‌های 70- 71 مطالب پژوهشی و همچنین داستان‌های خود را در اختیار «روزنامه خبرجنوب»، تنها روزنامه استان فارس در آن سال‌ها قرار داد که مورد استقبال محققان و دوستداران ادبیات داستانی قرار گرفت. 
وی از همکاری و تشویق پژوهشگر معاصر هم‌استانی ابوالقاسم فقیری و همچنین داستان‌نویس هم روزگار ما امین فقیری تقدیر فراوان دارد. 
کارگاه‌های داستان‌نویسی آل‌ابراهیم برای نخستین بار در شرق استان فارس از تابستان 76 در استهبان آغاز گردید که خوشبختانه این کارگاه‌ها هم‌اینک با حضور پررنگ این بزرگوار در شهرستان نی‌ریز نیز برگزار می شود. 
به باور نگارنده این سطور که برخاسته از دیار استهبان است، کمتر اهل قلم و نویسنده‌ای در نسل جوان حاضر در استهبان می‌توان یافت که پیشرفت و گسترش فکری خود را مدیون محمدرضا آل‌ابراهیم نباشد. 
او در دوران تدریس کتاب‌های زیادی در اختیار دانش‌آموزان قرار داد که خوشبختانه در حال حاضر، بسیاری از آن دانش‌آموزان در مرکز، صاحب ‌نام و شهرتی در حوزه‌های پژوهشی، ادبیات، روزنامه نگاری و... هستند. 
آثار محمدرضا آل‌ابراهیم طی سال‌های گذشته توسط نشر «سته‌بان» که مدیریتش به عهده دختر وی است، به چاپ رسیده است. 
کتاب‌های «شهید رابع»، «شیخ مغربی»، «قاضی عضدالدین ایجی»، «اشعار محلی شمس استهباناتی»، «غزلیات و مرثیه‌‌های شمس استهباناتی»، «مراسم عروسی و ترانه‌های رایج آن در استهبان»، «فرهنگ مردم استهبان در محرم»، «رمضان و طلب باران»، «آثار باستانی، اماکن مذهبی و گردشگاه‌ها در استهبان»، «اردشیر بابکان، زاده بختگان» و «بازی‌های محلی استهبان» از آثار این محقق وارسته هستند. 
علاوه بر این، کتاب «زندگی و مبارزات کریم شیرازی» و «روزنامه‌نگار مبارز دوران دکتر مصدق» از جمله آثار شاخص آل‌ابراهیم به شمار می‌رود که در سال 83 با مقدمه علی اشرف درویشان توسط نشر چشمه در تهران منتشر گردیده و هم‌اینک این اثر نایاب است. 
سخن پایانی
ناگفته نماند آل‌ابراهیم در کتاب تألیفی خود با عنوان نقد و نظر، مطالب و مقالات و نامه‌هایی را که خود به بزرگان فرهنگی نوشته یا پاسخی به ابراز محبت‌های آنان داشته، درج نموده و جانب انصاف را رعایت کرده و حتی در پاره‌ای موارد، برخی نویسندگان انتقادات و خرده‌گیری‌هایی را از قلم وی داشته‌اند؛ اما او با جسارت و شجاعت و البته با صداقت هرچه تمام به درج آن مطالب نیز اقدام کرده تا خواننده اثرش این احساس به او دست ندهد که وی به دنبال طرح نام خود بوده است. در هر حال برای او و قلمش که سرشار از پاکی و صداقت و درستی است آرزوی بهترین‌ها و صحت و سلامتی را از درگاه احدیت مسألت می‌نمایم و امیدوارم مردم و مسئولان استان قدر و ارزش چنین گوهرهای ناب و شایسته، امین و خدمتگزاران لایق فرهنگ و ادب ایران معاصر را بدانند. وجودش پرمهر و به سلامت باد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی