[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

ساعت بخار شهر «گاس تاون»، روزنامه شیراز نوین

در فاصله‌ای نه چندان دور از ساحل ونکوور، در محله تاریخی گاس تاون، یکی از جاذبه‌های اصلی این شهر قرار دارد، یک ساعت بخار! این ساعت ۵متری از چهار جهت زمان را نمایش می‌دهد و هر یک ربع موسیقی وست مینستر را با چهار سوت پخش می‌کند در حالی که از بالای آن مثل لوکوموتیو بخار خارج می‌شود.
ساعت بخار گاس تاون با وجود ظاهر و تکنولوژی قدیمی که دارد، در سال ۱۹۷۷ توسط ساعت‌ساز مشهور کانادایی ریموند ساندرز ساخته شده است. در دهه ۱۹۶۰ بسیاری از شهرهای آمریکای شمالی مثل نیویورک، تورنتو و سیاتل بزرگراه‌هایی در شهر یا امتداد ساحل خود داشتند. ونکوور چنین چیزی نداشت و شهردار آن تصمیم گرفت یک بزرگراه عظیم ایجاد کند که طی آن، باید محله‌های تاریخی مثل گاس تاون که در مسیر بزرگراه قرار داشتند، تخریب می‌شد. مردم این محلات اعتراض کردند و برنامه‌های بزرگراه ونککور کنار گذاشته شد. در عوض، تلاش‌ها به سوی بازسازی ساختمان‌های تاریخی رفت.
تا سال ۱۹۷۷ بازسازی گاس تاون تقریباً تکمیل شده بود، اما هنور نقطه کانونی که مردم را جذب خود کند، در شهر وجود نداشت؛ بنابراین تاجران و مالکان با هم متحد شدند و ۵۸هزار دلار جمع کردند تا یک ساعت با ظاهر آنتیک و قدیمی بسازند. ساعت بخار به عنوان نماد گذشته صنعتی این منطقه انتخاب شد. ساعت بخار گاس تاون دومین ساعت بخاری بود که ساخته می‌شد و متفاوت با ساعت اول بود. درواقع، این ساعت با بخار کار نمی‌کرد بلکه با گرانش کار می‌کرد. این ساعت از تعدادی گوی فولادی تشکیل شده که با وزنشان پایین می‌آیند و زنجیری را حرکت می‌دهند که عقربه‌های ساعت را حرکت می‌دهد. موتور بخار کوچکی در پایه زنجیر را به سمت بالا حرکت می‌دهد و توپ‌ها را بالا می‌برد. همچنین این موتور کوچک مسئول سوت و بخار خروجی است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی