[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۳
  • دوره جدید

مسافران غیرعادی که دور دنیا را گشتند ، روزنامه شیراز نوین

از زمانی که بشر توانسته به علم پرواز دست پیدا کند تا به امروز، اتفاقات غیرمعمولی زیادی را تجربه کرده است؛ از ناپدید شدن هواپیما گرفته تا هواپیماربایی و جریان‌های مثلث برمودا. برخی از ما پرواز را تجربه کرده‌ایم و برخی، مسافر ویژه خطوط هواپیمایی بوده‌اند.
ندیده‌ایم، اما شنیده‌ایم که زیادند افرادی که هواپیما و جت شخصی دارند. با اینکه بیشتر اخباری که درباره هواپیماها می‌شنویم، غم‌انگیز و گاه وحشتناک‌اند، با ما همراه باشید تا یازده مسافر جالب، غیرعادی و شاید خنده‌دار خطوط هواپیمایی را به شما معرفی کنیم. 
۱. فرمان بزرگ
فرمان بزرگ، مقدس‌ترین سند بریتانیا، در سالگرد هشتصد سالگی‌اش، احتمالاً پیرترین مسافری بوده است که خطوط هوایی بریتانیا با خود حمل کرده است. در سفری لوکس در قسمت درجه یک هواپیما به همراه گارد حفاظتی ویژه، این سند تاریخی معتبر به توری سالانه دور دنیا می‌رود. هواپیمایی بریتانیا با مشارکت دولت بریتانیا این سند را بیشتر از ۶۵۰۰۰مایل حمل می‌کند تا  در سالگرد ۸۰۰سالگی‌اش برای جهانیان به نمایش گذاشته شود.
۲. شش کرگدن  
روز ۲۵اکتبر ۲۰۱۵، پرواز آ.۳۸۰ در سفری از لندن به مقصد میامی، شش کرگدن سفید در بارگاه خود به همراه داشت. این کرگدن‌ها تحت نظر یک پروژه حفاظتی جهانی حیات وحش از ژوهانسبورگ و از مسیر لندن به میامی پرواز می‌کردند. این کار برای ضمانت حفظ این گونه جانوری از خطر شکارچیان صورت گرفت. هر یک از آنها یک تن وزن داشتند و در تمام مسیر یک تیم دامپزشکی مجهز، آماده خدمت به آنها بود. 
۳. مشعل المپیک
خطوط هوایی بریتانیا، اسپانسر رسمی مسابقات ۲۰۱۲ المپیک لندن، مشعل المپیک را از آتن تا لندن، با پروازی اختصاصی حمل کرد. مشعل، این مسیر را در گهواره‌ای که مخصوص آن طراحی شده بود و روی صندلی مخصوص به خود پیمود.
۴. سوسماری از ال سالوادور
در سال ۲۰۱۴، دوازده عدد سوسمار اهل ال سالوادور که گونه‌شان در معرض خطر بود و غیرقانونی به بریتانیا آورده شده بودند، به خانه خود در باهاما برده شدند. این موجودات نقشی اساسی در اکو‌سیستم باهاما دارند و برای ابقای تنوع بیولوژیکی در جوامع روستایی‌شان حیاتی هستند. این محموله خاص در طول سفر در کابین خلبان حضور داشت و خلبان‌ها و کارکنان هواپیما به خوبی از آنها پذیرایی کردند.
۵. جام جهانی راگبی
در سال ۲۰۰۳ که تیم راگبی انگلستان با بردن جام قهرمانی قصد بازگشت از استرالیا را داشتند، با خطوط هوایی بریتانیا به خانه برگشتند و جام وب الیس روی صندلی شخصی خود نشسته بود. 
۶. فاخته ای گم شده
در سال ۲۰۱۲ یک فاخته که طی مهاجرت تابستانه خود مجروح شده بود، با کمک خطوط هوایی بریتانیا به ادامه سفر خود پیوست. این فاخته‌ در حال مرگ در باغچه‌ای در شهر سورِی پیدا شد و چون توسط پرندگان دیگر مورد حمله قرار گرفته بود، قادر به حرکت نبود. پس از طی دوره درمان در بیمارستان دامپزشکی در شهر لیدرهد این خطوط هواپیمایی این پرنده را تا ایتالیا حمل کرد؛ جایی که بتواند به باقی همسفرهایش بپیوندد و به سفر خود به سمت آفریقای جنوبی ادامه دهد. 
۷. بوزینه آرام
در سال ۲۰۱۴ یک بوزینه نادر بنگالی از مالدیو، جایی که توسط پلیس از یک قاچاقچی باز پس گرفته شد، به انگلستان آورده شد تا زندگی جدیدی را در مرکز نگهداری حیوانات در معرض خطر آغاز کند. هواپیمای او به صورت ویژه با سرعتی بالغ بر ۵۰۰مایل بر ساعت از مالدیو به لندن پرواز کرد. 
۸. اعضای انسان، الماس و پول
 این کالاها روی هواپیمایی جابجا می‌شدند که رکورد سریع‌ترین عبور از مسیر آتلانتیک را با دوساعت و ۵۲دقیقه و ۵۹ثانیه، هنوز که هنوز است، در دست دارد. این رکورد که در سال ۱۹۹۶ به دست آمد، توسط این هواپیما در مسیری از نیویورک به لندن ثبت شد. البته این هواپیما اکنون از رده خارج شده است. 
۹. بیمارستان چشم
مؤسسه و بیمارستان هوایی چشم پزشکی به همراه اساتید این رشته و پرستاران و دانشجویان و پزشکان از کشورهای توسعه یافته برای کمک به کشورهای فقیر دائماً در رفت و آمد بود. بیمارستانی با کلاس‌های درس، اتاق‌های عمل و اتاق‌های لیزر، سوار بر هواپیما.
۱۰. نهنگ قاتل
اولین بار این نهنگ وقتی که ۵۴۴۰کیلوگرم وزن داشت، به اورگن برده شد تا در ابرآکواریوم آنجا به نمایش گذاشته شود. پرواز برگشت که قصد بازگرداندن او به ایسلند را داشت تا آن را به حیات وحش بسپرد، به خاطر حضور او با مشکلاتی مواجه شد؛ اما این نهنگ آسیبی ندید. خساراتی که به هواپیمای حامل این نهنگ وارد شد، بالغ بر یک میلیون دلار بود.
۱۱. رالی داکار
در سال ۲۰۰۰، حدود ۱۵۰۰شخص و وسیله نقلیه از رالی داکار توسط هواپیما از منطقه فراری داده شدند. این مسابقه به خاطر احتمال حمله احتمالی شبه نظامیان مختل شده بود. طبق گفته برگزارکنندگان این مسابقه، طی ۲۴ساعت با کمک هواپیماها حدود ۱۲۵۰مایل از میدان شهر دور شده بودند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی