[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

سالروز ولادت حضرت معصومه(س) دختر گرامی امام موسی كاظم(ع) بانوی کریمه اهل بیت(ع)، روزنامه شیراز نوین

در میان فرزندان امام کاظم(ع) بعد از امام رضا(ع) کسی در شرافت و فضیلت همسنگ و همتای فاطمه معصومه(س) نیست. در شأن و جلالت و فضیلت او همین بس که وقتی نزد امام صادق(ع) بحث قم و شرافت آن پیش آمد، امام صادق(ع) فرمود: «... بانویی از فرزندان من در آن جا دفن خواهد شد که فاطمه دختر موسی نام دارد و با شفاعت وی همه شیعیان وارد بهشت می‌­شوند.» فاطمه ثانی، دخت گرامی امام موسی بن جعفر(ع)، حضرت معصومه(س) که تحت عنوان «کریمه اهل بیت(س)» در میان شیعیان مشهور است، دارای القاب شریفی چون طاهره، حمیده، بره، رشیده، تقیه، نقیه، مرضیه، سیده، رضیه، اخت الرضا، صدیقه، شفیعه روز محشر است که نام مادر گرامی اش نجمه و در اول ذیقعده سال 173 هجری در مدینه به دنیا آمد.حضرت فاطمه معصومه 10ساله بود که پدر گرامی اش حضرت موسی بن جعفر(ع) به شهادت رسید و از آن پس به وصیت پدر، سرپرستی این بانوی بزرگوار و دیگر فرزندان امام هفتم بر عهده امام رضا(ع) قرار گرفت. با آنکه امام موسی بن جعفر(ع) غیر از فاطمه معصومه(ع)، دختران دیگری نیز داشت، در میان همه آنان، تنها اوست که دارا امتیازات والایی بوده است. زیرا او همچون جده اش حضرت زهرا(س) در علم و عمل و شرافت و قداست و کمالات، گوی سبقت را از دیگران ربود و به راستی حضرت معصومه، فاطمه ثانی و تجلی دوباره ام‌الائمه و آینه‌دار وجود حضرت صدیقه طاهره و جلوه گاه جمال و اوصاف برجسته مادر گرامی‌اش فاطمه زهرا(س) بوده است. به ویژه آنکه هر دو با رنج زیستند، هر دو چون گل محمدی عمری کوتاه داشتند و هر دو فاطمه بودند.
 پیامبر گرامی اسلام(ص) در مقام تجلیل و قدردانی از دخترش حضرت زهرا(س) و مقامات او، بارها درباره اش، در حضور و در غیابش این جمله را بر زبان آورده بود که: فداک ابوک، «فداها ابوها» (پدرش به قربانش). امام کاظم(ع)، پدر بزرگوار حضرت معصومه(س) نیز به مناسبتی درباره وی چنین جمله‌ای فرمود! آنجا که جمعی از شیعیان برای دریافت پاسخ به پرسش‌های خود، وارد مدینه شدند تا به محضر امام کاظم(ع) برسند، آن حضرت در مسافرت بود.
آنها ناگزیر بودند از آن سفر مراجعت کنند. از این روی سؤالات خود را نوشتند و به افراد خانواده امام کاظم(ع) تحویل دادند تا در سفر بعد جواب آن را دریافت نمایند. هنگام خداحافظی دیدند حضرت معصومه(س) که حدود 6سال داشت، پاسخ سؤالات آنها را نوشته و آماده نموده است! بسیار شادمان شدند و آن نامه را تحویل گرفتند.
علت عزیمت به سوی ایران
در سال 200هجری حضرت رضا(ع) از طرف مأمون به مرو فراخوانده شد و به اقامت اجباری در آنجا ناگزیر گردید. حضرت معصومه(س) امام هشتم(ع) را بسیار دوست می‌داشت. یک سال فراق برادر را تحمل کرد، دیگر قدرت شکیبایی نداشت. امام رضا(ع) نیز بیشتر از آن نمی‌توانست دوری خواهر را تحمل کند؛ از این روی به حضرت معصومه(س) نامه‌ای نوشت و خواهرش را به خراسان دعوت نمود و آن نامه را توسط پیک مخصوصی به مدینه منوره ارسال کرد. با دعوتنامه امام هشتم(ع)، حضرت معصومه(س) به شوق دیدار برادر، مدینه را به قصد مرو ترک نمود. 
چگونگی رحلت
در اینکه آیا حضرت معصومه(س) به مرگ طبیعی از دنیا رفت یا با شهادت، بیشتر تاریخ نویسان تصریح کرده اند به اینکه حضرت معصومه در مسیر سفر از مدینه به خراسان وقتی به شهر ساوه رسیدند، بیمار شدند و از آن جا او را به قم آوردند و پس از 17روز، در تاریخ 10ربیع الثانی سال 201ه.ق در سن 28سالگی و پیش از آنکه چشم مبارکشان به دیدار برادر گرامی‌شان امام هشتم(ع) روشن شود، در قم در میان اندوه فراوان محبان اهل بیت(ع)، از دنیا رفتند و شیعیان را در ماتم خود به سوگ نشاندند، مردم قم هم با تجلیل فراوان، پیکر پاکش را تشییع کردند و او را در باغ بابلان (محل فعلی حرم) به خاک سپردند. پس از اینکه فاطمه معصومه(س) در شهر ساوه بیمار شد و چون در خود توان رفتن به خراسان را ندید و یقین پیدا کرد که دیگر هرگز برادرش امام رضا(ع) را نخواهد دید، تصمیم گرفت به قم که از پیش می‏دانست در آنجا به لقای حق خواهد شتافت، برود و چون به این منطقه رسید، «موسی بن خزرج» که شیعیان به شمار می‌رفت حضرت معصومه را در سرای خویش در محله «میدان میر» وسط شهر قم در یکی از محله‏های قدیمی شهر، منزل دادند. در مورد دلیل انتقال ایشان از ساوه به قم گفته شده است که محیط ساوه در آن مقطع از تاریخ، به خاندان رسالت بی ارادت بود اما منطقه قم از دیرباز مرکز شیعیان و دوستداران اهل بیت(ع) بود. در حدود سال 83ه. ق عبدالرحمن بن محمد بن اشعث به همراه 17نفر از علمای تابعین و شیعیان برجسته و پارسا، مانند کمیل و سعید بن جبیر به قم آمدند و همگی در قریه جمکران سکونت نمودند. پس از آن آل اشعر که از مسلمانان معروف یمنی در کوفه بودند، در دو دهه آخر قرن اول به قم آمدند و از آن تاریخ به بعد، قم پایگاه مهمی برای شیعیان و دوستداران اهل بیت(ع) شد و در واقع با حضور حضرت معصومه(س) جغرافیای شیعه از مدینه به قم منتقل شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی