[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۲
  • دوره جدید

۱۰علامت هشداردهنده برای بیماری آلزایمر، روزنامه شیراز نوین

بیماری آلزایمر، چیزی بیشتر از یک «از دست دادن حافظه» است. این بیماری می‌تواند با انواع گوناگونی از علائم هشدار دهنده شروع شود. اگر با یکی از این ده علامت هشدار از آلزایمر، در خودتان یا فردی که می‌شناسید روبرو شدید، از آن چشم‌پوشی نکنید و بلافاصله برای ملاقات با پزشک وقتی تعیین کنید. 
تشخیص زودهنگام آلزایمر با نشانه‌های اولیه، به شما و خانواده شما زمانی را برای برنامه‌ریزی مؤثرتر در مورد آینده خواهد داد. این نشانه‌ها شامل موارد زیر است:
۱- از دست دادن حافظه که زندگی روزمره را مختل می‌کند
همانطور که افراد مسن‌تر می‌شوند، فراموش کردن نام‌ها یا زمان ملاقات‌ها و سپس به یاد آوردن دوباره آنها عادی‌ست. یکی از شایع‌ترین علامت‌های هشدار، فراموش کردن حوادث یا تاریخ‌های مهم است. درخواست مکرر برای همان اطلاعات، به طور فزاینده‌ای به حافظه کمک می‌کند. (برای مثال: یادداشت کردن و زدن برچسب روی جاهایی که قابل دید باشد، برای یادآوری وسایل یا کارهایی که آنها برای خودشان استفاده می‌کردند).
۲- چالش در برنامه‌ریزی یا حل کردن مشکلات
گاه‌گاهی اشتباه برای تعدیل یک دفترچه راهنما عادی است؛ اما افراد مبتلا به آلزایمر، اغلب با آماده کردن یا دنبال کردن یک نقشه یا کار کردن با چند نفر مشکل دارند. چیزی ساده مثل دنبال کردن یک دستورالعمل آشنا، اقامت سازمان یافته به دلیل برنامه‌ریزی برای یک جشن یا پیگیری یک صورت‌حساب ماهیانه می‌تواند برایشان سخت باشد. به علاوه، آنها ممکن است تمرکز دشواری داشته باشند و کارها را بیشتر از آنچه قبلاً انجام می‌دادند، طول بدهند.
۳- مشکلات تکمیل کردن کارهای آشنا
اینکه افراد مسن گاهی نیاز به کمک برای کارهایی مثل تغییر تنظیمات تلویزیون داشته باشند، غیرمعمول نیست. اگرچه بیشتر افراد مبتلا به آلزایمر، برای تکمیل کارها در خانه، محل کار یا در طی فعالیت‌های اوقات فراغت دچار مشکل بوده و آنها را سخت انجام می‌دهند. ممکن است برای آنها، رانندگی به سمت مکان‌های آشنا یا حتی طرز استفاده از جاروبرقی نیز مشکل باشد.
۴- سردرگمی با زمان و مکان
اینکه مثلاً ندانید امروز چندشنبه است و دوباره به یاد بیاورید طبیعی است. اما افراد مبتلا به آلزایمر، برای تمایز موقعیت مکانی و زمانی خود، دچار مشکل هستند. آنها اغلب پیگیری روزها و فصول را از دست می‌دهند و با درک اینکه «چرا چیزها بلافاصله اتفاق نمی‌افتند»، مشکل دارند.
۵- مشکلات درک تصاویر بصری یا روابط فضایی
تغییرات دید مرتبط با آب مروارید در بخشی از عمر، طبیعی است. افراد مبتلا به آلزایمر، مشکلات تغییرات دید بزرگتری دارند. این شامل مشکلاتی در خواندن، تشخیص فاصله، تعیین رنگ یا مقایسه است.
۶- مشکلات جدید با کلمات هنگام صحبت‌کردن یا نوشتن
زمانی که در حال گفتگو هستید، اگر گاه و بی‌گاه در یافتن کلمات درست دچار مشکل شوید، عادی است. برای افراد مبتلا به آلزایمر، پیوستن به یک گفتگو یا شروع آن، می‌تواند بسیار سخت باشد. آنها مرتب با خودشان تکرار می‌کنند، با الفبا مبارزه می‌کنند یا وسایل را با نام‌های غلط تلفظ می‌کنند. به طور مثال به جای اینکه از دست چپ نام ببرند، به آن دست می‌گویند: «ساعت».
۷- گذاشتن وسایل در جای اشتباه و از دست دادن توانایی بازخوانی مراحل
بسیاری از افراد کلیدهای خود را گم می‌کنند یا گاه‌گاهی در مورد چیزها اشتباه می‌کنند، ولی برای پیداکردن وسایل خود، دوباره بازخوانی می‌کنند. گرچه افراد مبتلا به آلزایمر ممکن است وسایل خود را در جایی اشتباه قرار داده و ردیابی مراحل برای یافتن دوباره آنها برایشان سخت شود، آنها ممکن است محل قرار دادن وسایلشان را فراموش کرده باشند. (مثلاً شناسنامه یا وسایلی که به طور روزمره از آنها استفاده می‌کنند). گاهی اوقات ممکن است که این افراد، دیگران را به سرقت وسایلشان متهم کنند.
۸- کاهش قضاوت یا قضاوت ضعیف
گرفتن یک تصمیم بد، هر از چند گاهی طبیعی است. اما افراد مبتلا به آلزایمر، ممکن است تغییراتی را در قضاوت یا تصمیم‌گیری روی مسائل اساسی به‌طور مکرر تجربه کنند. برای مثال زمانی که با یک چیز قوی‌تر یا یک معامله با پول روبرو شوند، ممکن است قضاوت ضعیفی داشته باشند. به‌علاوه، آنها ممکن است در مورد ظاهر و نظافت خود نیز کمتر توجه داشته باشند.
۹- صرف‌نظر کردن از کار یا فعالیت‌های اجتماعی
گاهی اوقات، احساس خستگی از کار، خانواده و فعالیت‌های اجتماعی، یک روند معمولی مرتبط با افزایش سن است؛ البته اگر فرد از عملکرد اجتماعی چندگانه خود صرف نظر کند، ممکن است یک علامت هشدار باشد. فردی که به آلزایمر مبتلاست، ممکن است رفتن به مراسم خانوادگی یا رویدادهای مرتبط با کار را قطع کند. حتی وی ممکن است زمانی را برای آنچه در سابق برایش لذت‌بخش بوده درنظر نگیرد
۱۰- تغییراتی در خلق و خو و شخصیت
زمانی که افراد پا به سن می‌گذارند، انجام کارها به روش مخصوص برایشان گسترده‌‌تر می‌شود و چنانچه برنامه معمولی یا نقشه معمولی آنها برای انجام کارها مختل شود، این افراد تحریک می‌شوند. اما افراد مبتلا به آلزایمر، ممکن است نوسانات خلقی داشته و همچنین شمار زیادی از احساسات را با هم در یک زمان احساس کنند. آنها می‌توانند سردرگم، مشکوک، افسرده، پر از ترس یا اضطراب شوند.
آنها ممکن است به آسانی در خانه یا محل کارشان، با دوستانشان یا در مکان‌هایی خارج از نقطه امن خودشان، احساس ناراحتی زیاد کنند. 
این که «آیا من نیز آلزایمر دارم؟»، فقط و فقط با تشخیص یک پزشک متخصص امکان‌پذیر است. چنانچه درباره آن مشکوک هستید، بهترین راهکار برای آن، فقط یک وقت ملاقات با پزشک است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی