[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

گزارش تفصیلی عملکرد تیم ملی دو و میدانی ایران در قهرمانی ۲۰۱۷ ، روزنامه شیراز نوین

از ورق‌خوردن تاریخ به دست حماسه‌سازان
تا تلاش برای کم‌رنگ‌کردن درخشش مدال‌ها

چهار مدال طلا و یک نشان برنز نتیجه‌ای بود تا کاروان ایران در اودیشا 2017 را به پرافتخارترین تیم ملی ایران در تاریخ دو و میدانی تبدیل کند.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی فدراسیون دو و میدانی، تیم ملی ایران در بیست و دومین دوره رقابت‌های قهرمانی آسیا (هند) با کسب 4مدال طلا (احسان حدادی، علی ثمری، حسن تفتیان و حسین کیهانی) و یک نشان برنز مسلم نیادوست از نظر مرغوبیت مدال ها، بهترین نتیجه تاریخ دو و میدانی ایران در رقابت‌های آسیایی را رقم زد. نتیجه‌ای که بی شک حاصل زحمات و تلاش‌های غیورانه جوانان ملی پوش ایران، کادر فنی و فدراسیون دو و میدانی بوده است. به اهتزاز در آمدن پرچم ایران اسلامی در بین دیگر کشورهای شرکت کننده در بیست ودومین دوره رقابت‌های قهرمانی آسیا، کاری ارزشمند از گروه اعزامی به این مسابقات بود که در پایان این توقع می‌رفت تا جشن بزرگی در رشته مادر برگزار شود اما این نتیجه بی سابقه فرصتی شد که منتقدان همیشگی حتی این افتخار ملی را به چالش بکشانند و با به وجود آوردن بهانه‌هایی در راستای کم ارزش کردن این افتخار، حساب‌های شخصی را تسویه کنند. با این حال روابط عمومی فدراسیون دو و میدانی وظیفه خود دانست تا گزارشی تفصیلی در ارتباط با عملکرد ورزشکاران و اتفاقات حاشیه پس از قهرمانی آسیا به انتشار برساند:
پرافتخارترین دوومیدانی‌کار تاریخ ایران دست‌نیافتنی‌تر شد
پرتابگر طلایی ایران که پس از مصدومیت بازی‌های المپیک ریو تحت درمان قرار گرفت. او با هدایت هادی سپهرزاد اردوها و تمرینات مداوم خود را یک بار دیگر از سر گرفت تا در مرحله نخست لیگ طلایی با رکورد 62.64متر موج امیدواری را در خانواده دو و میدانی زنده کند. حدادی در بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی باکو از مدال طلا بازماند، اما این پایان کار او در آسیا نبود. پس از رقابت‌های باکو، حدادی به همراه حسین توکلی و بولدوف به بلاروس رفت و تمرینات پیش از رقابت‌های قهرمانی آسیا را پیگیری کرد. او در اودیشای هند دست به کاری زد که کارشناسان دو و میدانی را متحیر کرد. سیر صعودی رکوردهای احسان از پرتاب اول تا ششم باعث شد که دارنده 4مدال طلای رقابت‌های قهرمانی آسیا، با رکورد 64.54متر، پنجمین مدال طلای رقابت‌های قهرمانی آسیا را هم به کلکسیون افتخاراتش اضافه کند. این رکورد شاید برای احسان حدادی در مقایسه با رکوردهایی که او پیش از این در میادین بزرگ و حساسی چون المپیک لندن و تورنمنتت تالین استونی که بهترین پرتاب‌های او در کارنامه درخشان خود به شمار می‌آید، رکورد فوق العاده‌ای محسوب نشود، اما نباید این موضوع را نادیده گرفت که رکورد 64.54متر در شرایطی ثبت شده بود که او به تازگی از بند مصدومیت رها شده و برنامه‌های جدی و قدرتی اش را از سر گرفته است. با این حال پنجمین طلای احسان حدادی هم در آسیا به دست آمد تا در کنار نقره المپیک او رکوردی دست نیافتنی رقم بخورد که رسیدن به آن برای تمامی ورزشکاران این خانواده چالشی بسیار سخت خواهد بود.
امیدوار به آینده با علی ثمری
جوان تهرانی پس از حضور در ترکیب تیم ملی اعزامی به هند با شوقی بیش از پیش ایران را به مقصد اودیشا ترک کرد. گویی حسی پنهان نوید موفقیت را پیش از آغاز مسابقات به او وعده داده است. در شرایطی مسابقه ثمری در هند آغاز شد که بارش باران از کیفیت پرتاب کننده‌ها کاسته بود. او که رکورد 19.23متر را در کارنامه خود داشت، در پرتاب دوم خود وزنه رابه طول 19.80متر پرتاب کرد تا در همین جا رکورد شخصی خود را فرو بریزد. علی ثمری با همین پرتاب سکوی قهرمانی آسیا را از آن خود کرد و نامدارانی چون سلطان از عربستان سعودی که دارنده چندین عنوان قهرمانی در آسیاست و پرتابگرانی از کشورهای هند، ژاپن، چین و قزاقستان را از سر راه خود کنار زد. طلای ارزشمند علی ثمری برای کاروان دو و میدانی ایران ارزش بسیاری داشت اما نکته حائز اهمیت دیگر رکوردشکنی او بود که این امیدواری را برای دو و و میدانی ایران زنده خواهد کرد تا در مسابقات آینده این جوان 25ساله رکورد ملی را بشکند.
اولین طلای 100 متر تاریخ دوومیدانی ایران بر گردن جوان تربتی
کسی فکرش را هم نمی‌کرد که برترین دونده دوی 100متر آسیا در هند مغلوب سریع‌ترین مرد ایران شود. پس از مصدومیت جزئی تفتیان و اوگونده در بازی‌های همبستگی باکو، دوئل این دو دونده به اودیشا موکول شد و در مقابل دیدگان آسیایی‌ها و سباستین کو (رییس اتحادیه جهانی دو و میدانی) حسن تفتیان با زمان 10.25ثانیه فمی قطری را مغلوب گام‌های خود کرد. رکوردی که زیر بارش شدید باران و در جدال با برترین‌های 100متر این مسابقات ثبت شد تا تاریخ دو سرعت ایران به دست این جوان تربتی ورق بخورد. این اولین طلای دو سرعت تاریخ دو و میدانی ایران در رقابت‌های قهرمانی آسیا بود که حسن تفیتیان در روند رکورد شکنی‌های خود توانست به این افتخار مهم هم دست پیدا کند. پس از شکستن رکورد 60متر، شکستن رکورد 100متر و صعود به نیمه نهایی المپیک به عنوان اولین ایرانی حالا او توانست اولین طلای 100متر را در آسیا برای ایران به دست بیاورد تا در کتاب رکوردها نام او همچنان درخشان باشد.
مدال طلا؛ پاسخ کیهانی به اطمینان سازمان تیم‌های ملی
دونده با انگیزه کرمانشاهی که با تجدید نظر سازمان تیم‌های ملی فدراسیون برای اعزام به هند در ترکیب تیم قرار گرفته بود، به سکوی نخست 3000متر با مانع آسیا دست یافت تا بهترین پاسخ را به اطمینان کادر فنی تیم ملی با طلای آسیا بدهد. کیهانی با حضور دوندگانی از کشورهای قطر، عربستان، ژاپن و هند میزبان با رکورد 8:43.82دقیقه به قهرمانی رسید. مدال برنز حسین کیهانی در مسابقات صحرا نوردی قهرمانی آسیا 2016 تنها دستاورد این دونده با انگیزه در رویدادهای بین المللی بود در حالی که او در مسابقات داخلی نمایش فوق العاده‌ای از خود به نمایش می‌گذاشت. با این حال سازمان تیم‌های ملی فدراسیون دو و میدانی تصمیم گرفت تا با اعتماد به او این فرصت را به کیهانی بدهند تا درخشش خود در مسابقات داخلی را به رقابت‌های بین المللی هم منتقل کند که مدال طلای آسیا حاصل این تصمیم و انگیزه بالای دونده کرمانشاهی بود.
تازه‌شدن خاطرات تاریخ با برنز نیادوست
دو و میدانی ایران در ماده 1500متر رقابت‌های قهرمانی آسیا شاهد افتخار آفرینی‌های نوابغی چون سجاد مرادی و حمید سجادی بوده است. مدالی که پس از گذشت چند سال توسط مسلم نیادوست آن هم به رنگ برنز به دست آمد، امیدواری خانواده بزرگ دو و میدانی را با خاطرات مدال آوری‌های نام آوران ایران تازه ساخت. مسلم نیادوست با حضور دوندگانی از کشورهای هند، قطر، عراق، عربستان سعودی، ژاپن و قزاقستان با زمان 3:48.53دقیقه به مدال برنز دست یافت. رکوردی که شاید در مقایسه با رکوردهای پیشین مرادی فاصله‌ای اندک داشته باشد، اما نشان برنز او و اهتزاز پرچم ایران عزیز در دور افتخار جوان شیرازی در اودیشا در خاطر آسیایی‌های حاضر در بیست و دومین دوره رقابت هیئت قهرمانی آسیا به یادگار خواهد ماند.
از رایزنی رئیس فدراسیون برای میزبانی ایران تا استقبال آقای کو از دوی پارس تهران
در حاشیه برگزاری رقابت‌های قهرمانی آسیا، مجید کیهانی در دیدار با همتایان آسیایی همچنین رییس و دبیر کل کنفدراسیون دو و میدانی آسیا پیشنهاد میزبانی ایران برای برگزاری مسابقات داخل سالن قهرمانی آسیا در سال 2018 را مطرح کرد و این پیشنهاد نیز پس از بررسی کمیته برگزاری رقابت‌های آسیایی با موافقت اولیه مواجه شد. سباستین کو نیز در خصوص برگزاری نخستین دوره مسابقه بین المللی دوی پارس تهران ابراز خرسندی خود و اتحادیه جهانی دو و میدانی را از کمک به فدراسیون ایران برای برگزاری هر چه بهتر دومین دوره این مسابقه عنوان کرد. این اتفاق وجه مثبت رایزنی‌های رییس فدراسیون برای تصاحب کرسی‌های آسیایی و بین المللی به شمار می‌رود و این امیدواری می‌رود تا در آینده‌ای نزدیک، تعداد کرسی‌های بین المللی دو و میدانی ایران در آسیا و جهان نیز مطرح شود.
با تمام این اتفاقات مهم و خوشحال کننده‌ای که برای دو و میدانی ایران به دست آمد، منتقدان همیشگی دست از کارشکنی و لوث کردن اقدامات فدراسیون و افتخارات فرزندان ایران نکشیدند تا جایی که حاضر شدند بهترین نتیجه تاریخ دو و میدانی ایران را به شانس، نبود رقبا، پایین بودن سطح مسابقات و دلایلی ربط دادند و حاضر نشدند تا در این جشن بزرگ با سایر اعضای خانواده دو و میدانی سهیم شوند. همواره ذات ورزش و تلاش تک تک افراد در تمامی پست‌های مملکتی بر آن بوده است تا نام ایران در عرصه‌های بین المللی مطرح شود اما با این حال همچنان افرادی هستند که این اتفاق را به چالش می‌کشانند؛ چرا که منافع شخصی را به منافع ملی ترجیح می‌دادند.
پس از تمام این اتفاقات تیمور غیاثی، سخنگوی سازمان تیم‌های ملی فدراسیون در واکنش به مصاحبه‌ها و گفته‌های برخی کارشناسان در رسانه نسبت به نتیجه کسب شده در این رقابت‌ها به روابط عمومی فدراسیون گفت: «به هر حال کاروان اعزامی دو و میدانی ایران به بیست و دومین دوره رقابت‌های قهرمانی آسیا با نتیجه‌ای مطلوب و درخور شان ملی به تهران بازگشت. نتیجه‌ای که در مقایسه با دوره‌های پیش، یک رکورد قابل توجه محسوب می‌شود. جای افتخار دارد که در مراسم استقبال از ملی پوشان تعدادی از هم میهنان با به دست گرفتن عکس‌هایی از ملی پوشان و پرچم‌های کشورمان به نشانه حمایت و خوشحالی از این نتیجه به دست آمده به فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) رفته و در شادی خانواده‌های ملی پوشان، اعضای خانواده بزرگ دو و میدانی و مسئولین ورزش کشور سهیم می‌شوند. اما در گوشه کنارهای تاریک عده‌ای زبان به بیان ادعاهایی باز می‌کنند که گویی تنها تیم ایران شرکت کننده این رقابت‌ها بوده است. از بی ارزش کردن مدال‌ها و افتخارات تیم ملی گرفته تا بررسی‌های کارشناس نمایانه شان، سعی دارند تا این نتیجه را بی ارزش کنند، اما مردم قهرمانی پرور و ورزش دوست ایران می‌دانند که اهتزاز پرچم دوست داشتنی یعنی چه؟»
او در ادامه این طور گفت: «جای بسی تاسف دارد که سیاه نمایی‌ها و تلاش برای پایین آوردن شان قهرمانان دو و میدانی با کارشناسی‌های مغرضانه عده‌ای که از گود حضور به دور مانده اند، تیشه به ریشه ثمره تلاش و عشق ورزی خادمان دو و میدانی کشور می‌زند. هیچ حسی به جز همدلی نمی‌تواند در رشد و به ثمر رسیدن موفقیت‌های برنامه ریزی شده کمک کند. اگر کسی در هر پست و مقامی یا در هر جایگاهی می‌تواند به روند رو به رشد برنامه‌های سازمان تیم‌های ملی یا فدراسیون دو و میدانی کمک رساند، این گوی و این میدان، اما اگر کسی سعی در تخریب و کم رنگ کردن خدمت خالصانه و صادقانه دست اندرکاران دو و میدانی دارد، مسیر راهش به ناکجا آباد است. با یاری خدا و تلاش غیورانه جوانان این مرز و بوم به روزهای خوبی رسیده ایم که حاضر نیستیم این خوشی را با غرض ورزی‌های عده‌ای تحمل کنیم.»

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی