[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۱
  • دوره جدید

وحشتناک‌ترین اتفاقاتی که با نصف‌کردن قرص برای بدن می‌افتد، روزنامه شیراز نوین

اگر قورت دادن قرص‌هایی که مصرف می‌کنید سخت است، قبل از نصف کردن آن‌ها حتماً با پزشک خود مشورت کنید.
اندازه دارو‌ها بی‌دلیل نیست و این اندازه‌ها به دلیل نیاز بدن به دوز خاصی از دارو است تا تأثیرات مورد نظر پزشک و داروساز را بر بدن بگذارد.
برخی افراد به ویژه سالمندان در قورت دادن دارو‌ها مشکل دارند و برخی اوقات بدون مجوز از پزشک اقدام به نصف کردن دارو‌ها می‌کنند که این کار می‌تواند آن‌ها را در معرض آسیب‌های شدید سلامتی قراردهد.
از جمله دارو‌های بیماری‌های روانی، چون اختلال دوقطبی و یا بیماری نارسایی قلب و ریتم غیرعادی ضربان قلب را حتماً باید به طور کامل و منظم مصرف کرد، زیرا هرگونه تغییر در اندازه و مصرف دارو می‌تواند سبب بی‌تأثیرشدن آن، بروز عوارض جانبی و مشکلات معده شود.
اگر در قورت دادن دارو‌ها مشکل دارید و می‌خواهید قرص خود را نصف کنید، حتماً با پزشک و متخصص داروساز مشاوره انجام دهید. بسیاری از دارو‌ها به 2نوع قرص جامد و یا مایع وجود دارند و می‌توانید از پزشک تقاضای داروی مایع مشابه کنید تا به آسانی بتوانید دارو را در دوز مشخص مصرف کنید.
درصورت مجاز بودن نصف کردن قرص، حتماً از دستگاه برش دهنده قرص که در داروخانه‌ها وجود دارد استفاده کنید، زیرا این دستگاه قرص را بدون شکستن و خرد شدن به قطعات مورد نظر تقسیم می‌کند و مانع از هدر رفتن دارو می‌شود. نصف کردن یک قرص پیش از مصرف آن باعث می‌شود ذرات ریزی از دارو در هوا منتشر شود که پس از تماس این ذرات با قسمت‌های حساس پوست همچون صورت، پلک و گردن، التهاب و حساسیت پوست را به همراه خواهد داشت.
برخی مردم نصف مسکن را مصرف می‌کنند؛ اما متخصصان تأکید می‌کنند قرص‌هایی را که وسط آن خط ندارد نباید نصف کرد، زیرا با نصف کردن دوز کامل دارو به بدن نمی‌رسد و تأثیری نخواهد گذاشت.
برخی قرص‌های ضداستروئیدی و ضدالتهابی دارای لایه است که از دیواره معده محافظت می‌کند، با شکستن آن قرص نه تنها خوردن آن سخت می‌شود، بلکه به جای این که جذب روده کوچک شود، در معده جذب می‌شود. برخی قرص‌ها به گونه‌ای طراحی شده است که باید آرام جذب شود و با شکستن آن، این روند طی نمی شود.
همچنین خطرات استفاده از چاقو برای خرد کردن دارو روی دست را نیز ندارد.
هنگام مصرف دارو، حتماً از آب ولرم استفاده کنید و از نوشیدن آب بسیار سرد یا داغ جداً خودداری کنید، پس از مصرف قرص تا نیم الی یک ساعت از دراز کشیدن یا انجام فعالیت‌های شدید و خوردن مواد غذایی تند و پرادویه خودداری کنید.
قبل از خوردن دارو مطابق دستور پزشک نسبت به غذا خوردن یا ناشتا بودن اقدام کنید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی