[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

قاسمی: در برابر آمریکا اقدام متقابل انجام می‌دهیم، روزنامه شیراز نوین

فارس: قاسمی تصویب لایحه تحریم‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا را غیرقانونی و توهین آمیز خواند و گفت: مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب این تحریم‌های غیرهسته‌ای و در صورت نهایی و اجرایی شدن آن، اجرای موفقیت آمیز برجام را به خطر می‌اندازد.
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به تصویب لایحه تحریم‌های مجلس نمایندگان آمریکا علیه کشورمان، ضمن محکومیت این اقدام غیر قانونی و توهین آمیز اظهار داشت: مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب این تحریم‌های غیر هسته‌ای و در صورت نهایی و اجرایی شدن آن، اجرای موفقیت آمیز برجام که یک توافق چند جانبه و بین المللی را که حاصل تلاش چندین ساله بوده، نادیده انگاشته و آن را به خطر می‌اندازد.
قاسمی با اشاره به سابقه دیرینه اقدامات ضد ایرانی کنگره آمریکا علیه ملت ایران خاطرنشان کرد: آمریکا براساس برجام تعهداتی دارد که باید انجام دهد و مصوبات و مقررات داخلی کشورها نمی‌تواند مستمسکی برای فرار از اصل مسئولیت بین المللی دولت‌ها قرار گیرد. لذا همانگونه که جمهوری اسلامی ایران تاکنون و بنا به تأیید آژانس بین المللی انرژی اتمی و اذعان کشورهای عضو 1+5 نسبت به تعهدات خود کاملا پایبند بوده و آنها را به انجام رسانده، انتظار دارد تا سایر طرف‌های برجام و از جمله دولت آمریکا نیز به تعهدات خود پایبند بوده و عمل کنند. 
بهرام قاسمی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران متن این لایحه و مفاد آن را در صورت نهایی شدن با دقت در دست بررسی داشته و بر این اعتقاد است که مفاد این لایحه با روح و مفاد برجام منطبق نمی‌باشد. از این رو همانگونه که قبلا اعلام شده است جمهوری اسلامی ایران در راستای تامین منافع ملی، اقدام متقابل و متناسب را به انجام خواهد رساند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی با تاکید بر اینکه وزارت امور خارجه مفاد این لایحه در مورد نیروهای نظامی و توانمندی‌های موشکی ایران را کاملا غیر قانونی، ناموجه و بی اساس می‌داند، اظهار داشت: سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال منطقه مبارزه با تروریسم، حسن همجواری و حفظ امنیت جمعی بوده؛ ضمن آنکه برنامه موشکی ایران نیز منطبق با قطعنامه 2231 است و هیچ امری نمی‌تواند جمهوری اسلامی ایران را از پیگیری و اجرای سیاست اصولی افزایش توانمندی دفاعی خود منع کند. 
قاسمی در پایان افزود: نمایندگان کنگره آمریکا در حالی ایران را متهم به بی ثبات سازی منطقه می‌کنند که دولت این کشور با تجاوز به عراق، در ایجاد گروه‌های تروریستی مانند داعش نقش اصلی را بر عهده داشته و افزایش بی ثباتی در این منطقه و افراط گرایی کنونی نتیجه سیاست‌های نسنجیده و غیرمسئولانه این کشور و متحدین منطقه‌ای آن می‌باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی