[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۴
  • دوره جدید

تولید کیت تشخیص سریع اختلالات کروموزومی در شیراز، روزنامه شیراز نوین

ایرنا: رئیس دانشکده علوم و فناوری‌های نوین پزشکی شیراز اعلام کرد:‌ تولید کیت تشخیص سریع اختلالات کروموزومی در این دانشکده به عنوان گامی دیگر به سوی خودکفایی کشور در عرصه خدمات سلامت است.
دکتر یونس قاسمی گفت: دانشجویان دکتری بیوتکنولوژی پزشکی دانشکده علوم و فناوری‌های نوین پزشکی شیراز، موفق به تولید کیت تشخیص سریع اختلالات کروموزومی در حوزه ژنتیک پزشکی شدند. 
وی با اشاره به اجرای پروژه‌های تحقیقاتی متنوع در حوزه فناوری‌های نوین دنیا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، افزود: با افتخار باید اعلام کنم که درصد بالایی از مقالات ارائه شده در این دانشکده، در زمینه‌های کاربردی 
است. قاسمی ادامه داد: با توجه به پیشرفت‌های اخیر در حوزه فناوری‌های زیستی و توسعه روزافزون آزمایش‌های ژنتیکی، پایان نامه محمدرضا میری و جمیله صابرزاده با هدف تهیه کیت‌های تشخیص سریع اختلالات کروموزومی شایع در ایران طراحی و مصوب شد.
دکتر مجید فردایی که راهنمایی این پایان نامه را بر عهده داشته است نیز گفت: با بررسی ها، مطالعات و تجارب به دست آمده، لزوم تولید کیت تشخیصی با هدف تشخیص سریع و دقیق پیش از تولد اختلالات کروموزومی شامل سندروم داون (تریزومی 21)، سندروم ادوارد (تریزومی 18)، سندروم پاتو (تریزومی 13) و اختلالات تعدادی کروموزوم‌های جنسی مانند سندروم ترنر، کلاین فلتر و موارد دیگر احساس شد و پروپوزال مربوط به عنوان پایان نامه دانشجویی تصویب شد و طی سه سال و نیم، این طرح تحقیقاتی به نتیجه رسید.
این عضو هیئت علمی گروه ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی شیراز، افزود: این کیت پس از تولید آزمایشگاهی، با توجه به تکنولوژی بالای به کار رفته در آن و با حمایت مرکز رشد بیوتکنولوژی، موفق به دریافت عنوان محصول دانش بنیان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شد. فردایی ادامه داد: با تلاش و پشتکار صورت گرفته، این کیت تشخیصی، قدرت رقابت با بهترین کیت‌های مشابه خارجی را دارد و با انجام تست‌های انجام شده روی بیش از 300نمونه بالینی، حاصل کار موفقیت آمیز است. او گفت: با حمایت و پیگیری می‌توان امکان تولید انبوه این محصول را داشت و از خرید این کیت تشخیصی از سایر کشورها بی نیاز شویم. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی