[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

اقدام علیه برجام 

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

اول اینکه باید یادآور شد گروه 1+5 متشکل از کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد است و این کشورها پس از سال‌ها بحث و بررسی درباره برنامه هسته‌ای ایران متفقاً به این نتیجه رسیده اند که فعالیت‌های هسته‌ای ایران مطابق با اصول تعیین شده و بر ضد امنیت جهانی نیست. کشورهای عضو این گروه شامل آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان هستند و دلیل اینکه این گروه 1+5 نامیده می‌شود، به‌خاطر حضور آلمان در این گروه بوده و هست. در مدت پس از امضای برجام تمامی کشورهای عضو گروه و سایر مجامع بین‌المللی ناظر بر روند برجام بر صحت آن تأیید گذاشتند و حتی رؤسای جمهور سایر کشورهای جهان رعایت آن را از سوی ایران به تأیید رساندند. اما با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا، پیوسته بر طبل جنگ کوبیده شد. هر روز آمریکاییان علی رغم توافق چندجانبه بین المللی انجام شده برای نقض یک طرفه آن کوشش کردند و حالا مجلس نمایندگان این کشور تحریم‌های جدیدی را با بهانه‌ای نو برای کشورمان وضع کردند.
افزایش توان نظامی کشورمان بهانه جدیدی برای وضع تحریم‌های جدید است. مجلس نمایندگان آمریکا، ایران را متهم کرده که افزایش توان نظامی و موشکی ایران و همچنین مداخله در کشورهای همسایه درگیر بی ثباتی باعث حمایت از تروریسم شده است. این ادعا هرگز در مجامع بین المللی ثابت نشده و نخواهد شد؛ چرا که مدافعان کشورمان با هدف پیشگیری از تجاوز مستقیم عناصر تروریستی به مرزهایمان، خاکریزهای دفاع را چند کیلومتر آن‌طرف‌تر بنا گذاشتند. ادعای بی ثبات کردن منطقه با اقدامات نظامی، تنها برای تضعیف بنیه نظامی ایران است؛ تضعیفی که با فروش تسلیحات نظامی پیشرفته به کشورهای حاشیه خلیج فارس در تضاد است. آمریکاییان با دخالت در خاورمیانه سیاست یک بام و دو هوا را در پیش گرفته اند؛ سیاستی کهنه و قدیمی که با اقتدار کشور پهناورمان همخوانی ندارد. 
باید به این نکته توجه کرد که آمریکاییان با این شیوه خود را به انزوای جهانی می‌کشانند؛ چرا که برجام یک توافق بین المللی است و مهر و امضای بسیاری از کشورهای جهان پای این عهدنامه نقش بسته است و آمریکا به تنهایی نه توافقی امضا کرده و نه می‌تواند عهدی را بشکند. در خاتمه باید به بیانات رهبر فقید کشورمان حضرت امام خمینی(ره) اشاره کنم که فرمودند: مکتبی که شهادت دارد، اسارت ندارد. با همین تفکر اگر همه کشورهای جهان هم عهد خود با ایرانیان را بشکنند، ما برعهد خود پای برجا هستیم و برجام را عهدنامه‌ای ثبت شده در تاریخ بشریت می‌دانیم که ما در نقض آن کوشش نکردیم. 
توافق جامع و نهایی هسته‌ای وین با عنوان شناخته شده و رسمی برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام 
(Joint Comprehensive Plan of Action) در راستای توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران و به دنبال تفاهم هسته‌ای لوزان، در سه‌شنبه ۲۳تیر۱۳۹۴ (۱۴ژوئیه۲۰۱۵) در وین اتریش بین ایران، اتحادیه اروپا و گروه ۱+۵ (شامل چین، فرانسه، روسیه، پادشاهی متحد بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و آلمان) منعقد شد. 
مذاکرات رسمی برای طرح جامع اقدام مشترک درباره برنامه اتمی ایران با پذیرفتن توافق موقت ژنو روی برنامه هسته‌ای ایران در نوامبر ۲۰۱۳ شروع شد. به مدت ۲۰ماه کشورها درگیر مذاکره بودند که در آوریل ۲۰۱۵ تفاهم هسته‌ای لوزان شکل گرفت. حالا پس از گذشت دو سال هنوز گرفتار صحت و سقم مفاد این عهدنامه هستیم که گاهی از درون و گاهی از بیرون مورد تنش واقع می‌شود و چیزی که باید به همگان یادآور شد این است که دفاع همچنان باقی است و با یادآوری این کلیدواژه، عاقلان باید حساب کار خود را بکنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی