[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

تازه‌های نشر در انتشارات نوید شیراز، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سید محی الدین حسینی ارسنجانی

Arsanjani.moiin@gmail.com

اسماعیل حامدی آن فرهنگور فرهنگ گستر که سال‌ها در سمت دوست، همراه، همکار و دستیار امور نشر داریوش (علی) نویدگویی ناشر برتر سالیان بسیار و مدیر نشر بین‌المللی نوید و مجری برنامه‌ها و همایش‌های فاخر فرهنگی، هنری در شیراز است را خدا یار و یاور باد. بذل لطف و محبتش به دوستداران علم و جویندگان حقیقت‌ فراوان و وصف ناشدنی است. آثار گرانسنگ منتشره در بهترین نشر جنوب ایران و یکی از انتشاراتی‌های پویا، فعال، موفق و کارآمد کشور یعنی نشر نوید را تازه به تازه و نو به نو در اختیارم می‌نهد تا هم برگنجینه دانش‌های عمومی‌ام بیفزاید و هم این که کتابخانه شخصی و منحصر به فردم در شیراز را رونق و اعتباری دو چندان ببخشد. رادمردی چون او و نویدگویی عزیز و دوست‌داشتنی رفتارهای مهربانانه‌شان نه با خرد و حقیری چون بنده ناچیز چنین است؛ بلکه بروز رفتارهای توام با مهر و عطوفت از آنان به پیر و جوان و عامی و خاص این شهر و دیار و استان و کشور مشهود و محسوس است. از دیگر سو، فرزانه‌ای خردورز و جوانی شایسته، خوش‌ذوق و صاحب سلیقه، کاربلد و البته احترام‌گذار و بامعرفت همچون سعیدرضا امیرآبادی روزنامه‌نگار وارسته و متحلق به اخلاق و آداب اجتماعی و انسانی که دبیری صفحات فرهنگ و هنر روزنامه شیرازنوین را برعهده دارد و از قلم ارزشمند و خامه وزین و اطلاعات عمومی خوبی برخورداراست بنده را هماره مورد لطف و عنایت خود قرار داده و به طور پیوسته و مستمر به درج نوشتارهای حقیر در حوزه‌های هنر و موسیقی، فرهنگ و ادب و معرفی چهره‌ها و کتاب‌ها اقدام و بدین‌وسیله خدمتی از سر عشق و دلسوزی و خردورزی به اصحاب فرهنگ و دانایی و مخاطبان شیراز نوین عرضه می‌دارد. درود خدا و پاکان نیکوسرشت بر او (امیرآبادی) و بر آن دو (نویدگویی و حامدی) باد. تداوم مهرورزی و سایه‌گستری‌شان بر سر و بوم اصحاب معرفت، فرهنگ‌وران دلدادگان کوی علم آرزوی من است. 
نشان بی‌نشان 
این کتاب تألیف محمد سیاپوش متولد 1360 و برخوردار از 77صفحه در قطع رقعی به بهای هر نسخه 6000تومان با تیراژ هزار جلد در چاپ اول توسط نشر بین‌المللی نوید در شیراز و به سال 1396 به چاپ رسیده است. این کتاب از سوی مؤلف اثر به تمام شمع‌های لرزان روشن در دل تاریکی که از جان می‌‌سوزند تقدیم شده است. این کتاب به صورت داستان به نگارش درآمده و در واقع نشان بی‌نشانی رازنامه سرگشتگی‌های انسان اسیر در تاریکی‌های درون خویش است که دوست دارد بخواهد، پر کشد و اوج بگیرد؛ اما نیروهای بیرون از وجودش مانع به آرزو رسیدن‌ها و قد کشیدن‌هایش می‌شوند. نشان بی‌نشان داستان روح سرکش من و توست که از میان تباهی‌ها و تیرگی‌ها پا می‌گیرد. این یک داستان نیست؛ این رازنامه عاشقانه‌های من و توست که روزها برایش جان داده‌ایم و شب‌ها حسرتش را خورده‌ایم ... تهیه و مطالعه کتاب نشان بی‌نشان را که دو هزار و چهارصد و هفتاد و دومین اثر منتشر شده در نشر نوید شیراز است به عموم خصوصاً کسانی که برای خود، خدا و دیگرشناسی مطالعاتی دارند توصیه می نمایم. 
دبیرستان صمد
این اثر تألیف اکبر کریمی خرمی متولد 1349 و کتابی داستانی است که در قطع رقعی با تیراژ هزار جلد در سال 96 و در 168صفحه توسط نشر نوید شیراز به بهای هر جلد ده هزار و پانصد تومان منتشر گردیده است. مؤلف کتاب خود را به دبیران و معلمان پرتلاش و دلسوز تقدیم داشته و در صفحه تقدیم نیز یادی از اساتید و معلمانش کاووس حسن‌لی، عبدالرسول مهدوی، سید محمد حسینی، رویین‌تن فرهمند، کیامرث قربانی، شاهرخ نوری، میرزاآقا کریمی و حسن کارگر نموده است. این کتاب حکایتی جالب از خاطرات دوران تحصیلی اکبر کریمی خرمی است. مطالعه چنین کتابی که با قلم شیوا و به صورت طنز و فکاهی آمیخته با نکاتی جالب همراه با ارائه یک سری اطلاعات آموزشی و موقعیت‌های جغرافیایی است می‌تواند به نسل جوان و نوجوان ما و کسانی که علاقه‌ای به نگارش متون داستانی در حوزه تعلیم و تربیت معاصر داشته باشند کمک بسیاری نماید. 
خورشید سرد
دفتر شعر خورشید سرد مجموعه سروده‌های میرزا امان‌الله طباطبایی فهلیانی متولد 1354 و متوفی به سال 1386 است که نشر نوید شیراز به تازگی (1396) در 200صفحه و قطع رقعی به بهای هر جلد ده هزار تومان انتشار داده است. کتاب مذکور حامی غزل‌ها، چهارپاره‌ها، مثنوی‌ها ، دوبیتی‌ها و رباعی سروده‌های شاعر فقید طباطبایی فهلیانی است. این شاعر نورآبادی سرپرشور و سرشار از عشق و عاطفه داشته و غزلیات خود را به سبک و سیاق حافظ و سعدی سروده و از شعر نو نیز غافل نمانده است. اشعارش نشان از طبع روان و آزاداندیشی این شاعر جوان در گذشته معاصر دارد. احمد انصاری فهلیانی از دوستان و همراهان شاعر و داریوش (علی) نویدگویی مدیر نشر نوید شیراز در یادداشت و مقدمه بر این اثر به نگارش درآورده‌اند. همچنین شاعران هم‌ولایتی و هم‌استانی او مثل عبدالحسین انصاری، مرتضی خادمی، علی دهقانیان، حسین خلفی، جهانزیر زارع خفری، بهنام کشاورز و ستار روهنده اشعاری را در اوصاف مرحوم میرزا امان‌الله طباطبایی فهلیانی سروده‌اند که نمونه‌های آن در آغازین صفحات کتاب شعر خورشید سرد درج گردیده است. او لیسانس قضایی داشت و مدت زیادی نبود که جامعه وکالت پوشیده بود؛ اما اجل مهلتش نداد و در مسیر لامرد در یک سانحه رانندگی به لقاءالله پیوست روحش شاد و نامش گرامی باد. 
شوق یادگیری
این کتاب تألیف محمود رخ‌بخش زمین متولد 1322 در تیراژ هزار و پانصد نسخه و 232صفحه در قطع رقعی همراه با کتابنامه و فهرست مطالب و اعلام به بهای هر نسخه 12500تومان در موضوعات یادگیری و روان شناسی در نشر نوید شیراز (ناشر برتر کشور در سالیان اخیر) به چاپ رسیده است. این اثر ارزنده در واقع برای کسانی که می‌خواهند یاد بگیرند که چگونه یاد بدهند یعنی برای والدین و معلمان به نگارش درآمده و کتابی خواندنی است. مؤلف که خود کارشناس ارشد علوم تربیتی با قریب به نیم قرن سوابق تربیتی و آموزشی صاحب تجارت فراوانی است اثر کاربردی حاوی نکات کلیدی در تدریس و آموزش، یاددهی و یادگیری تألیف کرده و لذا مطالعه آن را به عموم خاصه گروه مخاطب یعنی معلمان و مربیان و مدرسین دروس مختلفه دبیرستانی و دانشگاهی توصیه می‌‌نمایم. محمود رخ‌بخش زمین آثار دیگری هم تألیف کرده که تربیت کاربردی، خلاق پروری، حافظ و مشاوره و... از جمله آنهاست. کتاب شوق یادگیری در دو بخش شامل بخش اول زمینه‌های یادگیری دانش‌آموزان و فصول اول نقش هدف در یادگیری، دوم انگیزه تحصیلی و یادگیری، سوم تمرکز حواس و یادگیری، چهارم رشد اجتماعی و یادگیری، پنجم شوخ طبعی و یادگیری و بخش دوم عوامل مؤثر بر یادگیری و فصول اول تقویت کننده‌های حافظه، دوم چگونه بیاموزیم و چگونه به کار ببریم؟ سوم توسعه و پایداری آموخته‌ها و چهارم روش مطالعه و پژوهش تألیف و تدوین گردیده است. نویسنده دو صفحه سپاسگزاری از نشر نوید و اداره کل آموزش و پرورش فارس، همسر و نوه‌ها و فرزندان تشکر و اثر خود را به تمامی کودکان و نوجوانان که از تحصیل بازمانده‌اند تقدیم داشته است. 
در کوک‌های آخر قالی از دار پایین می‌آیم 
این کتاب که در واقع داستان‌های کوتاه فارسی است توسط محمدرضا محمدزادگان متولد 1353 در تیراژ 500نسخه و چاپ اول در سال 1396 در 56صفحه توسط نشر نوید شیراز به بهای هر نسخه 5000تومان در قطع رقعی چاپ و مؤلف کتاب خود را به مادرش فاطمه و پدرش حسنعلی تقدیم داشته است و در جای دیگر با یادی از محسن شریف، اثرش را به سعید مهیمنی و ناصر نجفی پیشکش کرده است. چراغ راهنما، قالب خالی روی دیوار، عنکبوت، نقطه‌های سفید چادر سیاه زن، در کوک‌های آخر قالی، سهولی، رقص، پاد-شاهان، یک دسته گل گلایول و اسب هر آینه عناوین داستانی این کتاب هستند. اثر مذکور دو هزار و سیصد و هشتادمین اثر منتشر شده در نشر نوید شیراز است. 
سخن پایانی 
شمار کتاب‌های اهدایی نویدگویی و اسماعیل حامدی که تمامی آنها را به نحوی در جراید فارس معرفی نموده‌ام از پانصد جلد افزون است. همچنان که شمار سایر کتب اهدایی از سوی ناشرین کشوری و استانی و نویسندگان برای معرفی در نشریات نیز از دو هزار جلد افزون‌تر است. 
اما خدا را شاکرم که در این رهگذر که فرصتی به این حقیر داده توانسته‌ام صدها جلد از این آثار را تورقی کرده و مطالعه‌ای بنمایم. تمامی معرفی‌هایم نیز بی هیچ چشم‌داشتی بوده و خرسندی من این است که خرسندی مؤلف یا شاعر و پدیدآورنده اثری را در این معرفی ببینم و حس کنم. امید آن که اهدای کتاب و معرفی آثار ناب و خواندنی در جامعه ما نهادینه شود و مؤلفان هم در کیفیت‌بخشی به آثارشان بکوشند و ناشران نیز به انتشار آثار سودمند و خواندنی اقدام کنند. 

 

محمد رضا
۱۳۹۷/۰۶/۱۷

با سلام و ادب لطفا با نویسندگان این آثار هم گفتگو کنید و در روزنامه چاپ فرمایید

ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی