[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۷
  • دوره جدید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز: پزشک خانواده اختیاری می شود، روزنامه شیراز نوین

گروه خبر- محمد شبیری  

 به عقیده رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز و قائم مقام وزیر بهداشت در فارس امروزه زمان آن فرا رسیده است که مردم استان با اجرای طرح تحول نظام سلامت یک روز کمتر درد بیماری را تحمل کنند گفت: مشخص نشدن تکلیف بدهی‌ها به دانشگاه موجب شده در روند ارائه برخی خدمات درمانی به مردم استان با مشکل مواجه شویم.
به گزارش خبرنگار شیراز نوین در شیراز، دکتر محمد هادی ایمانیه روز گذشته در جمع خبرنگاران به موضوع اجرای طرح اختیاری شدن برگ ارجاع برنامه پزشک خانواده در استان  اشاره و اظهار کرد:پیش بینی می‌شود این طرح از ابتدای اسفند ماه امسال اجرا شود.
وی با توضیح این طرح گفت: مانند گذشته استان  و همچنین دیگر استان‌ها، چنانچه فردی خارج از سیستم ارجاع قصد استفاده از خدمات تخصصی و فوق تخصصی را داشته باشد باید براساس تعرفه تعیین شده 30 به 70، هزینه‌های مرتبط را پرداخت کند و امکان بهره‌بردن از خدمات نیمه رایگان پاراکلینیکی و داروخانه‌ای را نیز نخواهد داشت.
این مقام مسئول با اشاره به اختیاری شدن عضویت در برنامه پزشک خانواده گفت: این امکان برای اعضای برنامه پزشک خانواده اهم از پزشکان و بیماران فراهم شده که به صورت اختیاری از این طرح استفاده کنند. ایمانیه با اعلام اینکه هم اینک مطالبات دانشگاه علوم پزشکی شیراز از صندوق‌های بیمه‌ای بیش از 350میلیارد تومان است گفت: پرداخت نشدن این معوقات، باعث شده ارائه خدمات برای مراکز درمانی استان قدری سخت شود که چنانچه تمام مطالبات پرداخت شود تراز مالی دانشگاه برابر می‌شود و مقداری پول برای توسعه درمان نیز اضاف خواهیم آورد. وی بیشترین طلب بخش درمانی دانشگاه را از بیمه تأمین اجتماعی اعلام کرد و گفت: بیش از 300 میلیارد تومان از تأمین اجتماعی و 500 میلیارد تومان از بیمه سلامت و 50 میلیارد تومان از سایر بیمه‌ها مطالبه داریم. وی با تأیید اینکه به مدت سه روز برخی از بیمارستان‌های دولتی، ارائه خدمات به افراد تحت پوشش بعضی از بیمه‌ها را متوقف کرده‌ بودند، تصریح کرد: پرداخت کارانه به تمام پرسنل بیمارستان، موضوع تأمین دارو و تجهیزات پزشکی، با تأخیر در پرداخت مطالبات از بیمه‌ها دچار مشکل شده است.
ایمانیه افزود: چنانچه این مهم ادامه داشته باشد مردم استان متضرر خواهند شد و از مسئولان خواستار رفع این معضل هستیم. رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه اکنون برخی از شرکت‌های دارویی، ارائه داروهای مورد نیاز به بیمارستان‌های دولتی را متوقف کرده‌اند، گفت: اگرچه ما بعضی از این شرکت‌ها را با این توجیه که در روند درمان اخلال ایجاد کرده‌اند به تعزیرات معرفی کرده‌ایم اما می‌دانیم که این اقدام ما منطق ندار. قائم مقام وزیر بهداشت در استان فارس با توضیح اینکه از سازمان تأمین اجتماعی خواهش کرده‌ایم که بحث یک سوم حق بیمه دریافتی که باید به درمان اختصاص داده شود را از سایر درآمدها مجزا کنند افزود: از مسئولان این بیمه خواسته شده مبلغ ابلاغ شده درمان را در حسابی جداگانه
 نگهداری کنند که ظاهراً این موضوع در بودجه 96 هم مورد توجه قرار گرفته است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز از نمایندگان استان فارس خواست براساس قانون چندین راه برای تأمین منابع مالی مورد نیاز مشخص شده است  که از آنان انتظار داریم در خصوص روند تأمین این منابع، نقش مؤثرتری ایفا کنند. ایمانیه با بیان اینکه دو سوم مطالبات سازمان تأمین اجتماعی از دولت مربوط به هزینه‌های غیردرمانی است، گفت: با جدا کردن درآمدهای مربوط به خدمات درمانی و سایر درآمدهای مربوط به مستمری، بازنشستگی می‌توان  این مشکل را رفع کنیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی