[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

منصوره ۶۴ ساله دنبال پسر جوانی است تا صیغه او شود! خانه او پاتوق جوانان است، روزنامه شیراز نوین

رکنا: زن جوانی که از اهالی محله مشیریه است، در حالی که گره روسری اش را محکم می‌کند به نشانه تاسف سری تکان داد و گفت: مسئولان محله ما را فراموش کرده و هیچ کس کاری به کار مواد فروشان محله مشیریه ندارد. با انگشت اشاره خانه‌ای را که یک پنجره کوچک بر دیوارهای آجری اش خودنمایی می‌کند نشان داد و گفت: معتادان و مصرف کنندگان مواد مخدر برای خرید مواد جلوی درب این خانه صف می‌کشند. گاهی صف انقدر طولانی است که هر کس نداند فکر می‌کند اینجا صف نانوایی است. در گیر و دار به صف ایستادن معتادان، فرزندان کوچک و بزرگ ما می‌روند و می‌آیند. اعتیاد خطری که سال هاست سلامت و امنیت همه اهالی محله را تهدید می‌کند و البته کودکان و نوجوانان را به دلیل کم تجربگی و کنجکاوی که دارند بیشتر مورد آسیب قرار داده است.
او از زیاد شدن تعداد خانه‌هایی که صاحبخانه شان جزو موادفروشان هستند گله می‌کند و می‌گوید: تا همین چند سال پیش، از موادفروش‌های خانگی و خانه‌ای که در آن مواد مخدر بفروشند خبری نبود. مشیریه محله آرامی بود و ما خیالمان از زندگی در آن راحت بود. نه غصه رفت و آمد فرزندانمان را داشتیم و نه دل نگران دیوار به دیوار بودن با همسایه‌ای مواد فروش بودیم. اما امروز تعداد فروشندگان و توزیع کنندگان مواد مخدر در محله ما به حدی زیاد شده است که استرس تمام زندگی ما را فرا گرفته است. موادفروشان در محله مشیریه به راحتی تغییر مکان می‌دهند و علی رغم تلاش ما و برخی از همسایگان، برای اطلاع رسانی به پلیس و سایر نهادهای مسئول، آزادانه به کار خود ادامه می‌دهند.
پسر ۱۴ساله‌ای به نام مسعود حکایت خانه‌هایی که در آن‌ها مواد مخدر می‌فروشند را اینطور روایت می‌کند: در همسایگی ما خانه‌های بسیاری هستند که پسران و دختران جوان در آن هم مواد مخدر می‌فروشند و هم برای بچه‌های محل، ایجاد مزاحمت می‌کنند. در یکی از این خانه‌ها که دو پسر جوان به همراه خواهرشان زندگی می‌کنند معتادان زیادی رفت و آمد دارند. وقتی برای بازی به پارک محله می‌رویم، همان افراد را مشغول مصرف مواد مخدر می‌بینیم که در خانه‌ای که گفتم رفت و آمد می‌کنند.
ماجرای خانه‌هایی که به اصطلاح کددار (توسط پلیس شناسایی شده اند) هستند و منازلی که در آن‌ها مواد مخدر فروخته می‌شود، مدت هاست مورد بحث در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های مختلف است. بحث «مواد مخدر» بحثی قابل تامل و تلخ که حالا پای خرید و فروش آن به حریم امن مکانی باز شده است که به آن خانه می‌گویند.
محلی که در نگاه اول با گرمای خورشید مهر مادر می‌شناسیم و نان حلالی که پدر بر سفره می‌رساند، تداعی کننده فضای صمیمی و دلنشین آن است. برخی خانه‌ها اما با وجود ساکنان متفاوتی که دارند حال و هوای دیگری دارند.
اهالی این خانه‌ها فروشنده مواد مخدر هستند و امنیت و سلامت همسایگان خود را مورد تهدید قرار می‌دهند. بیشترشان در محلات فقیر نشین پایتخت واقع شده اند و به عقیده جامعه شناسان، این امر بیانگر رابطه فقر و اعتیاد و همچنین نتیجه نابرابری‌های اجتماعی است.
ساکنان محله از بی اهمیتی مسئولان نسبت به برخورد با فروشندگان مواد مخدر در خانه و آزادی زود هنگام آن‌ها پس از دستگیری گله مند هستند. در این میان می‌توان به محله مشیریه در شرق و محله شوش در جنوب پایتخت اشاره کرد. محله‌هایی که هر دو از نقاط قدیمی شهر بوده و به دلیل وضعیت نابسامان اقتصادی و فقر حاکم، نیازمند توجه ویژه از سوی مسئولان هستند.
پیرزن 64 ساله کاسب مواد مخدر است
در محدوده محله مشیریه خانه‌های بسیاری وجود دارند که صاحبان آن اقدام به فروش مواد مخدر می‌کنند و در شبانه روز مشتریان بی شماری برای خرید و تهیه مواد مخدر به آن‌ها مراجعه می‌کنند.
این خانه‌ها با همه مدل ظاهری به چشم می‌آیند، خانه‌های کلنگی، نوساز، آپارتمانی و ویلایی، البته درصد بیشتر این خانه قدیمی و کلنگی هستند. به واسطه یکی از بهبود یافته‌های اعتیاد با صاحب یکی از این خانه‌ها که در اختیار پیرزنی 64ساله به نام منصوره است و در خرید و فروش مواد مخدر ید طولایی دارد، آشنا شدم.
منصوره (نام مستعاری که من برایش انتخاب کردم) با جثه ریز و قد کوتاهش زنی 45ساله به نظر می‌رسد و تیپش مثل جوان‌های امروزی است. رنگ شالش را با کتانی‌های سبزرنگ هماهنگ کرده و چین و چروک‌های صورت خود را به زور لوازم آرایشی پوشانده است و به قول خودش به دنبال پسری جوان است تا به صیغه او دربیاید.
او در خانه‌ای زندگی می‌کرد که بوی تعفن آن مشامم را آزار می‌داد. در و دیواری کثیف و پرده‌ای مثلاً سفید که از شدت چرک و کثیفی به قهوه‌ای می‌زد و ریسه‌های رنگ و رو رفته‌ای که از پنجره به سمت آینه دیواری به صورت رفت و برگشت آویخته بود.
جاروی دستی که جز دسته و چند شاخه بیشتر بر آن باقی نمانده بود و دندان‌های یکی در میان منصوره، برای چند دقیقه مرا مات و مبهوت کرده بود. خودم را جمع و جور کردم و توجهم را به حرف‌های او جلب کردم.
منصوره در حالی که خط چشمی باریک را همچون آرایشگری حرفه‌ای بر پشت پلک‌های چروکش می‌کشید، گفت: پدرم معتاد بود و چون آن روزها وضع مالی خوبی هم داشت، مواد را در وزنی زیاد و به صورت کلی می‌خرید و همیشه بساط نشئگی اش به پا بود.
رفیق‌های آسمان جلش هم می‌آمدند و می‌رفتند. «۱۷سالم بود که با یکی از دوستان پدرم که فروشنده مواد مخدر و ۲۳سال از خودم بزرگ‌تر بود، ازدواج کردم.» منصوره این را گفت و ادامه داد: علی رغم اختلاف سنی زیادی که میان من و همسرم بود، او را دوست داشتم و با هم خوشبخت بودیم اما این خوشبختی زیاد دوام نیاورد.
منصوره به خالکوبی‌های روی دست و انگشت هایش اشاره می‌کند و با نشان دادن دو کلمه «دوستت دارم» از خاطرات روزهای کوتاه خوشبختی اش گفت. هم در فروش کمکش می‌کردم و هم با هم مواد مصرف می‌کردیم. بسیاری از مشتریانی که از ما مواد می‌خریدند زن بودند. کم کم متوجه رابطه برخی از آن‌ها با شوهرم شدم. در ابتدا چندین بار به او تذکر دادم، کلی با هم بگو مگو داشتیم و بارها از او کتک خوردم. اما هیچ فایده‌ای نداشت و همسرم به لودگی و هم‌صحبتی و شوخی نامتعارف با زن‌ها عادت کرده بود. از طرفی هم چون خودم در مصرف موادی مثل هروئین غرق شده بودم، حال و حوصله سر و کله زدن با او را نداشتم و از خانه بیرون زدم و دیگر به آنجا برنگشتم.
منصوره می‌گوید که چیزی از جوانی نفهمیده یا خمار بوده و در جست‌وجوی مواد یا از ترس اینکه همسرش ردی از او پیدا کند و به سراغش بیاید همیشه استرس داشته و دل نگران بوده است.
او در حالی که به آرایش کردن ادامه می‌داد، گفت: خبر فوت شوهرم هم که در یک درگیری با یکی از مشتریانش به قتل رسیده بود، خیالم را راحت نکرد. عملم سنگین شده بود و بی محابا برای تامین مواد مخدر مصرفی ام، دست به هر کاری می‌زدم. از سرقت و همدستی با سارقان خانگی گرفته تا خرید و فروش مواد مخدر. هر چه درآمد داشتم صرف رفع خماری می‌کردم و در این راه حتی برای غذا و سیر کردن شکمم نیز از میزان مواد مصرفی ام کم نمی‌کردم. یا به جرم سرقت دستگیر می‌شدم و چند ماهی گرفتار بودم یا با تخلف خرید و فروش مواد، روزگارم پشت میله‌های زندان سپری می‌شد. بار آخری هم که دستگیر شدم به دلیل مشارکت در یک باند خرید و فروش مواد مخدر برایم ۱۰سال حبس بریدند و دو سال پیش این حبس طولانی به پایان رسید. اما به دلیل اینکه کاری به جز خرید و فروش مواد مخدر بلد نیستم، دوباره به فروش شیشه مشغول و باز هم دستگیر شدم و به زندان افتادم. در حال حاضر ۴ماه است که از زندان آزاد شده ام اما هنوز برای پرداخت اجاره خانه و تامین هزینه هایم شیشه و دوا (هروئین) می‌فروشم.
در همین حین که منصوره از زندگی این روزهایش در محله مشیریه می‌گفت، مرد جوانی حدودا ۳۰ساله از اتاق دیگری بیرون آمد و با او خداحافظی کرد و رفت. منصوره با اشاره به او گفت: تازه با امیر آشنا شده ام، اگر او موافق باشد و از من خوشش بیاید با هم صیغه می‌کنیم. من که از او خوشم آمده است. رد عشوه گری زنانه هنوز در لابه لای چین و چروک صورت پژمرده اش دیده می‌شد و گفت لاک قرمز ناخن هایش از امیدواری او به دلبری کردن از امیر حکایت دارد.
منصوره به کلمن کوچکی که در گوشه خانه قرار دارد اشاره کرد و گفت: شیشه، پایپ و ترازوی کارم را داخل این کلمن گذاشته ام. گاهی که حوصله ام سر برود از خانه بیرون می‌زنم و چند ساعتی را میان بچه‌های معتاد و مصرف کننده شوش می‌گذرانم. البته بیشتر مشتریان من به خانه می‌آیند و موادشان را تهیه می‌کنند.
منصوره گفت: در این خانه به جز من چند نفر دیگر هم هستند که مواد می‌فروشند و هر کداممان مشتریان خاص خودمان را داریم. با منصوره خداحافظی کردم و وقتی داشتم خانه او را ترک می‌کردم از من خواست که باز هم به او سر بزنم و گفت: من هیچ آشنایی در این خانه ندارم. دختر و پسرم برای اخلاق تندی که دارم مدت‌هاست که مرا ترک کرده اند. هر دوی فرزندانم معتاد هستند و پسرم ۲۰سال دارد و علاوه بر اعتیاد موادفروشی هم می‌کند و در حال حاضر به دلیل خرید و فروش شیشه در زندان است.
با خودم فکر می‌کنم مادری که دلش به حال بچه‌ها و جگرگوشه‌های خودش نسوخته است و آن‌ها را معتاد کرده و از خود رانده است، چگونه فرد غریبه‌ای چون من را به خانه اش دعوت می‌کند؟! آیا مهر مادری را که از آن‌ها دریغ کرده است را می‌خواهد به کسی غیر از فرزندانش هدیه کند؟! اصلا آیا زنی که حالا یک فروشنده حرفه‌ای مواد مخدر است و بیش از نیمی از عمر خود را به جرم سوداگری در زندان بوده است، چیزی از مهر مادری می‌فهمد؟! منصوره را ترک کردم و این سوالات با فضایی که از خانه او دیده بودم از جلوی چشمانم رژه می‌رفت.
خانه‌های محله شوش در اسارت فروشندگان حرفه‌ای مواد مخدر
در محدوده محله پرآسیب شوش در جنوب پایتخت هم خانه‌های بسیاری وجود دارند که ساکنانش را فروشندگان مواد مخدر تشکیل می‌دهند. خانه‌هایی با چندین اتاق همجوار و یک حیاط و سرویس بهداشتی که همه ساکنین باید از آن‌ها به صورت مشترک استفاده کنند.
در میان اهالی خانه که اقدام به خرید و فروش مواد مخدر می‌کنند، حضور زنان جوان جای تامل بیشتری دارد. خودم را تا حدودی برای یکی از زنان ساکن در محله که زنی مریم نام بود و از رفت و آمدهای گاه و بی‌گاه معتادان به ساختمان کلافه شده بود، معرفی کردم.
با مریم مشغول صحبت بودم که زنی جوان کلید انداخت و به حیاط وارد شد. مریم با اشاره چشم‌های قهوه‌ای رنگش به من فهماند که بحث را عوض کنیم. طبق هماهنگی قبلی مرا به عنوان مددکار اجتماعی به زن جوان معرفی کرد و از او نیز با اسم ماهرخ نام برد.
زنی که هیچ شباهتی به نامش نداشت، سیاه چهره با پوستی لک لکی و مژه‌هایی کم پشت و کوتاه که وقتی شروع به حرف زدن کرد دندان‌های یکی در میانش حکایت از عمل سنگینش داشت.
ماهرخ بر خلاف اینکه ۲۸سال بیشتر ندارد، از فروشندگان حرفه‌ای مواد مخدر در شوش است و بیشتر مصرف کنندگان او را می‌شناسند. این شناخت بیشتر ناشی از این است که گاهی به زنان مصرف کننده، شیشه را به طور نسیه می‌فروشد و به جز شیشه، هروئین و قرص روانگردان هم در بساطش پیدا می‌شود.
ماهرخ یک بار ازدواج کرده و همسرش حدود دو سال پیش، به جرم قتل اعدام شده است و در حال حاضر خودش در کوچه پس کوچه‌های شهر شیشه می‌فروشد.
ماهرخ گفت: چند باری به جرم خرید و فروش مواد مخدر به زندان افتادم و بیشتر از ۵سال را به دلیل ارتکاب جرائم مرتبط با مواد مخدر در زندان به سر بردم. اما سوء سابقه هم مانع ادامه کارم از فروش مواد مخدر نشده است زیرا بیکارم و اینکار در آمد خوبی برایم در بر دارد.
در مدت زمان کوتاهی که با ماهرخ و مریم حرف می‌زدم، مشتریان گوناگونی به این خانه آمدند و رفتند، از پسر ۱۰ساله‌ای به نام ایمان تا زن باردار کارتن خوابی به نام آزاده که هم شیشه مصرف می‌کند و هم هروئین. در حالی که آزاده تا فارغ شدن و تجربه حس مادری دو ماه بیشتر فاصله نداشت، اما به گفته خودش و ماهرخ که به عنوان کاسب او را می‌شناسد مصرف موادش در این ماه‌های آخر بیشتر از قبل شده است.
آزاده به زودی فرزندی به دنیا می‌آورد که بدون شناسنامه بزرگ خواهد شد. فرزندی که از همان ابتدای تولد معتاد است و اگر خیلی خوش شانس باشد به فردی فروخته می‌شود که به جز فروش مواد مخدر، شغل دیگری داشته باشد و او را به کودک کار تبدیل کند. البته اگه اعتیاد بدو تولد اجازه زنده ماندن به او را بدهد. امروزه فروش آسان و در دسترس مواد مخدر، به طور جدی سلامت و امنیت جامعه را مورد تهدید قرار داده است. کودکان و نوجوانان، دختران و پسران جوان در محله‌های مختلف می‌توانند با مراجعه به فردی که همه او را به عنوان ساقی خانگی می‌شناسند مواد مخدر مورد نظر خود را تهیه و مصرف کنند. برخورد سریع و صدور حکم قاطع، برای صاحبان خانه‌هایی که در مجموعه‌های مسکونی به خرید و فروش مواد مخدر اقدام می‌کنند، موضوعی است که مسئولان و مقامات انتظامی و قضائی باید با جدیت بیشتری آن را دنبال کنند تا عواقب آن دامن‌گیر سلامت خانواده‌ها نشود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی