[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۲
  • دوره جدید

تازه‌های گردشگری، روزنامه شیراز نوین

معاون گردشگری و زیارت استانداری فارس به شیراز نوین خبر داد:
«فارس» نماینده «ایران» در نمایشگاه فرهنگی مجارستان

وحید پارسایی
«فارس» برای اولین بار به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه فرهنگی کشور مجارستان شرکت می‌کند.
معاون گردشگری و زیارت استانداری فارس در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار شیرازنوین ضمن بیان مطلب فوق اظهار نمود: جشنواره فرهنگی کشور مجارستان در روزهای 27 لغایت 30مردادماه جاری در شهر بوداپست این کشور برپا خواهد شد و با پیگیری استانداری فارس و نیز نمایندگی وزارت امور خارجه در استان، قرار بر این شده است که استان فارس به عنوان نماینده کشور عزیزمان در این جشنواره شرکت نماید. شاپور رستمی گفت: مجارستانی‌‌ها هرساله تعطیلات ویژه‌ای دارند و در این تعطیلات ویژه نیز جشنواره‌ای را با موضوعات گوناگون با دعوت از کشورهای دنیا برگزار می‌کنند. ما هم با توجه به اینکه دارای غرفه‌هایی از این نمایشگاه هستیم، تیم هشت نفره‌ای متشکل از بخش‌های خصوصی مرتبط با اداره فرهنگ و ارشاد و اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان را اعزام تا در موضوعات گوناگون اقدام به معرفی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های گوناگون استان فارس خواهند نمود.
رستمی افزود: اهداف ما جهت شرکت در نمایشگاه بین‌المللی هفته فرهنگی مجارستان بر محورهای فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استوار است. ما در بخش فرهنگی سعی خواهیم کرد که فرهنگ و آداب رسوم فارس را همراه با پوشش لباس محلی و موسیقی محلی به بازدیدکنندگان نشان دهیم. در بخش دیگر سعی بر این است که به معرفی صنایع دستی استان بپردازیم. در بخش گردشگری هم دفاتر خدمات مسافرتی که از طرف ما آنجا حضور دارند به معرفی فارس با هدف جذب گردشگر بیشتر خواهند پرداخت.
معاون گردشگری و زیارت استانداری فارس ادامه داد: این اولین بار است که استان فارس از این ظرفیت به وجود آمده برای معرفی ظرفیت‌ها، پتانسیل‌ها و جاذبه‌های خود اقدام می‌نماید. امید است که نتایج و برکاتش نصیب استانمان بشود. رستمی گفت: ما نگاه توسعه‌ای به گردشگری فارس را در سه بعد منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی در دستور کار قرار داده‌ایم. در بعد بین‌المللی علاوه بر جشنواره فرهنگی مجارستان که در پیش است، اقدامات دیگری را با مشارکت بخش خصوصی و سمن‌ها انجام می‌شود که رویکرد اصلی ما ایجاد یک روابط فرهنگی سالم بین فارس و بقیه نقاط دنیا و بالعکس خواهد بود.
وی افزود: در بعد ملی ما سعی کرده‌ایم با ثبت آثار یا ثبت رویدادها بتوانیم از ظرفیت‌های فرهنگی، مذهبی، تاریخی، گردشگری و غیره استفاده برده و ارتباطات مؤثری را با استان‌های دیگر مخصوصاً استان‌هایی نظیر خراسان، قم، یزد، اصفهان و کرمان را با توجه به تشابهات مختلف با ما ایجاد کنیم. معاون گردشگری و زیارت استانداری فارس ابراز کرد: ثبت و تصویب رویدادهایی که با توجه به نوعشان شامل جشنواره گردشگری می‌شوند برای نخستین بار در کشور و در فارس در حال انجام است. ما تاکنون۳۶رویداد گردشگری را در کارگروه گردشگری استان به تصویب رسانده‌ایم که به ترتیب بر اساس شرایط زمانی که دارند در سال جاری اجرا و برگزار خواهند شد. بخشی از این رویدادها فرهنگی‌اند شامل: زادروز سعدی و حافظ، بعضی مربوط به صنایع دستی، برخی کشاورزی نظیر گل و گلاب میمند، انار ارسنجان، انگو بوانات و غوره دشمن زیاری، سیب درختی اقلید، برخی خوراکی و برخی هم مربوط به ایام مختلف هستند شامل: جشن‌های دهه کرامت. اینها رویدادهای گردشگری و زیارت فارس هستند که ان‌شاءالله در طول هرسال برگزار خواهند شد.
رستمی از برگزاری جشنواره پالوده شیرازی در شهریورماه خبر داد و افزود: به بهانه این رویدادها ما می‌خواهیم مردم استان را به نقاط مختلفی که این رویدادها برگزار می‌شود جذب نماییم که این امر باعث خواهد شد توسعه در صنعت گردشگری نقاط روستایی و عشایری فارس هم شکل بگیرد.این این قضیه نقش رسانه‌ها در معرفی رویدادها بسیار اثرگذار خواهد بود.
معاون گردشگری و زیارت استانداری فارس با اشاره به ابعاد منطقه‌ای در بحث توسعه و تحول گردشگری فارس گفت: 
در بعد منطقه‌ای هم با استان‌های جنوبی و جنوب غربی کشور روابطی را ایجاد نموده‌‌ایم که خوشبختانه نتایج مطلوبی همچون افزایش گردشگر ورودی با استانمان را شاهد بوده‌ایم.
الآن تعداد بازدیدهایی که از مناطق طبیعی فارس انجام می‌شود و تعداد گردشگران داخلی ما روز به روز زیادتر می‌شود و ان‌شاءالله که بتوانیم با تداوم این ظرفیت‌ها و با توسعه زیرساخت‌های مناسب، توسعه و تحول صنعت گردشگری فارس را شاهد باشیم.
معاون گردشگری و زیارت استانداری فارس تصریح نمود: این را باید همواره به خاطر داشته باشیم که در کنار فارس، بقیه استان‌ها هم مسیر توسعه و تحول صنعت گردشگری خود را در پیش گرفته‌اند و به همین خاطر ضرورت دارد کلیه دست‌اندرکاران و فعالان صنعت گردشگری در فارس، خصوصاً مدیران استانی در جهت هموار کردن مسیر این تحول و توسعه قدم بردارند. همچنین ضرورت دارد که مسیر سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در صنعت گردشگری فارس هموارتر گردد تا با فراغ بال باعث رونق در گردشگری و اشتغال پایدار در استان شوند.

برپایی نمایشگاه صنایع‌دستی به مناسبت دهه کرامت در تفرجگاه چشمه رسول الله‌(ص) اقلید

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، به نقل از محمدرضا قلندی رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان اقلید، در ادامه برنامه‌های دهه کرامت و همزمان با بزرگداشت مقام احمد بن موسی شاهچراغ(ع)، نمایشگاه صنایع دستی در قالب 12غرفه و با معرفی محصولات صنایع دستی از جمله منبت، معرق، مشبک چوب، گلیم، گبه، چنته، نمد چاپ باتیک قالی، هم‌جوشی شیشه، چرم‌دوزی، قلاب‌بافی، سرمه‌دوزی، مرصع‌کاری، پیکرتراشی و... در تفرجگاه چشمه رسول‌الله(ص) اقلید برپا شد.
بنابر این گزارش، این نمایشگاه به همت اداره میراث فرهنگی شهرستان اقلید و با همکاری فرمانداری، کمیسیون بانوان فرمانداری، اداره آموزش و پرورش، ناحیه مقاومت بسیج، شهرداری، شورای اسلامی شهر، اداره فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی، اداره صنعت معدن و تجارت، فنی و حرفه‌ای خواهران و هیئت رزمندگان اسلام این شهرستان برگزار شده است.
گفتنی است در آیین افتتاحیه این نمایشگاه که با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین محمدصادق طالبی امام جمعه و  صالح مشتاقی لار فرماندار و تعدادی دیگر از مسئولین شهرستان انجام شد، از صنعتگران و دست‌اندرکاران برگزاری این نمایشگاه تقدیر شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی