[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۳
  • دوره جدید

ضدآفتابی که از دی ان ای ساخته شده است، روزنامه شیراز نوین

ضدآفتابی که از دی ان ای (DNA) ساخته شده است، عملکردی مشابه پوست دوم انسان داشته و مانع از آسیب دیدن پوست در اثر پرتوهای خورشیدی می شود. 
دانشمندان آمریکایی از دی ان ای ماهی سالمون لایه‌ای را ساخته‌‌اند که هرچه بیشتر در برابر امواج فرابنفش خورشیدی قرار می‌گیرد، مقاومت آن افزایش یافته و محافظت بهتری از پوست به ارمغان می آورد. 
این ضدآفتاب همچنین قادر است رطوبت را زیر خود محبوس کند، به این ترتیب رطوبت پوست که معمولاً در فرایند آفتاب سوختگی از بین می‌رفت، روی آن باقی می ماند.
گای جرمن از دانشگاه بینگهمپتون در نیویورک می‌گوید: «نور فرابنفش می‌‌تواند آسیب‌های جدی به دی ان ای وارد سازد و اصلاً برای پوست خوب نیست.»
«ما فکر کردیم بیاییم و این فرایند را برعکس کنیم. چه اتفاقی خواهد افتاد اگر ما از دی ان ای به عنوان لایه قربانی استفاده کنیم؟ بنابراین به جای این که دی ان ای درون پوست آسیب ببیند، دی ان ای در لایه‌ای آسیب خواهد دید که روی پوست قرار داده شده است.»
این فیلم ترکیبی است از دی ان ای به دست آمده از اسپرم ماهی سالمون، آب و اتانول تا در نتیجه آن، ماده‌ای شفاف و بلورین حاصل شود.
این دانشمندان دریافتند هرچه بیشتر این لایه در معرض پرتوهای فرابنفش قرار گیرد، مقاومت آن در برابر آنها افزایش یافته و مقدار بیشتری از آن را به خود جذب می کند.
جرمن می‌گوید: «اگر این را ترجمه کنیم، معنای آن برای من این است که اگر شما از این ماده به عنوان کرم یا ضدآفتاب استفاده کنید، هرچه مدت زمان بیشتری کنار ساحل و در معرض نور خورشید بمانید، خاصیت این ضدآفتاب بیشتر می شود.»
این پوشش که جنس آن از دی ان ای است، همچنین قادر است آب بیشتری را روی پوست شما ذخیره نماید. این لایه در واقع تبخیر آب از سطح پوست را کند کرده و بافت آن را برای مدت طولانی‌تری مرطوب نگه می‌دارد. این تیم تحقیقاتی، علاوه بر این قصد دارد کارایی این لایه برای پوشش زخم‌ها را نیز ارزیابی نماید. از آن جا که این لایه شفاف است، پزشکان قادر خواهند بود روند بهبود زخم را بدون برداشتن پوشش آن مشاهده نموده و تحت نظر قرار دهند.
او می‌افزاید: «ما فکر می‌کنیم که این لایه نه تنها به عنوان ضدآفتاب و مرطوب کننده می‌تواند مستقیماً مورد استفاده قرار گیرد، بلکه از آن جا که این ماده شفاف است، بافت را از نور خورشید محافظت می‌کند و پوست را مرطوب نگه می‌دارد، ما تصور می‌کنیم ظرفیت آن را دارد که به عنوان پوشش زخم در محیط‌های پرخطر مورد استفاده قرار گیرد.»

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی