[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۳
  • دوره جدید

تولید مواد غذایی با استفاده از برق، روزنامه شیراز نوین

محققان فنلاندی با استفاده از الکتریسیته موفق به تولید مواد غذایی شده‌اند که می‌تواند کلیدی برای مبارزه با گرسنگی در جهان باشد.
تیم محقان فنلاندی موفق شده‌اند نوعی پروتئین تک‌سلولی را با استفاده از کربن‌دی‌اکسید و الکتریسیته تولید کنند که از آن می‌توان غذای حیوانات و همچنین مواد غذایی برای انسان تولید کرد.
محصول نهایی این فرآیند ترکیبی خواهد بود که 50درصد آن از پروتئین، 25درصد از کربوهیدرات و مابقی شامل چربی و نوکلئیک‌اسید است.
محققان این پروژه در توضیحات خود اعلام کردند که این روش می‌تواند در مناطقی که با قحطی و کمبود مواد غذایی مواجه هستند مثمرثمر باشد، خصوصاً که در هر منطقه با توجه به نیازهای موجود می‌توان نوع پروتئین آن را تغییر داد.
قدم بعدی برای محققان افزایش کارایی محصول و تولید آن در مقیاس صنعتی است.
در حال حاضر تولید هر گرم از این ماده دو هفته به طول می‌انجامد و طی تخمین‌های محققان به یک دوره 10ساله برای صنعتی‌سازی کامل آن نیاز است.
پروفسور «جرو آهولا» (Jero Ahola) محقق ارشد این پروژه در مرکز تحقیقات پیشرفته VVT فنلاند گفت: در حال حاضر ما در حال کار روی بهبود کیفیت و کاهش زمان تولید محصول هستیم و همچنین تلاش می‌کنیم جدیدترین فناوری‌های مورد نیاز را برای این هدف توسعه دهیم تا بتوانیم هزینه نهایی تولید این محصول را نیز کاهش دهیم.
این روش ارزشمند می‌تواند علاوه بر اینکه با استقاده از انرژی خورشیدی و گازهای موجود در هوا غذا تولید کند، سبب کاهش گازهای گلخانه‌ای و حفظ منابع طبیعی زمین شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی