[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

راه‌های ازبین‌بردن موریانه در منزل (قسمت دوم)، روزنامه شیراز نوین


اشکال لوله های گلی
- لوله در قسمت بیرونی دیوار
- لوله های حلق آویز از تیرچه طبقات
- لوله های مستقر روی دیوار های حاوی خاستر
- لوله های روی دیوار داخلی
- لوله های سقفی
- لوله های داخل کاغذ دیواری
- لوله در بلوک داخلی
- لوله ها در کنار قرنیزهای دیوار
- لوله بر روی پارکت کف
آسیب موریانه ها
معمولاً تصور می شود که موریانه‌ها فقط از چوب تغذیه می‌کنند؛ اما نکته مهم این است که موریانه‌ها از هر موادی که حاوی سلولز باشد، تغذیه می‌کنند و برخی از نژادهای موریانه‌ها توانایی آن را دارند که برای یافتن غذا حتی از دیوارهای سیمانی نفوذ کنند. در واقع هیچ چیزی نمی‌تواند از دندان‌های تیز موریانه در امان باشد. گاهی از طریق مواد غیرسلولزی نظیر پلاستیک یا فوم نیز وارد می‌شوند. بعضی از تحقیقات نشان می‌‌دهد که کلونی‌هایی که شامل 60/000کارگر هستند در کمتر از یک ماه یک قطعه چوبی 1*200 متر را مصرف می‌کنند. البته آسیب‌های ناشی از موریانه‌ها به عوامل مختلفی مانند دما، رطوبت و میزان دسترسی مواد غذایی بستگی دارد؛ اما آن چیزی که زندگی موریانه‌ها را از سایر حشرات مجزا می‌سازد این است که موریانه‌ها در هیچ یک از فصول سال از فعالیت نمی‌ایستند و مانند سایر حشرات به خواب زمستانی نمی‌روند. معمولاً آسیب‌های جدی در طول فعالیت 3 تا 5ساله موریانه‌ها در منزل ایجاد می‌شوند و مهم‌ترین مسئله و عاملی که ما را بر آن می‌دارد تا خطر حملۀ موریانه‌ها را جدی بپنداریم این است که موریانه‌ها با توجه به نحوۀ زندگی آنها در زیرزمین و دور از دید انسان، بنیاد و ساختار منزل را مورد حمله قرار می دهند.
انتشار موریانه‌ها از محلی به محل دیگر و حتی کشوری به کشور دیگر به راحتی امکان‌پذیر است. افزایش تعداد ساختمان‌ها با تغییر روش ساختمان‌سازی، موجب شده است که موریانه‌ها در کشورهایی که تاکنون مطرح نبوده‌اند به صورت آفت درآیند؛ مثلاً در مناطقی که خانه‌ها را از خشت و گل بدون استفاده از الوار می‌ساختند به نظر می‌آید که ساختمان‌ها بدون موریانه باشند؛ در حالی که استفاده از تیر، الوار و تغییر بافت ساختمانی سبب شده که موریانه‌ها تکثیر یافته و مشکل آفرین شوند.
در سال‌های اخیر به سبب بالا رفتن مخارج تعمیر و نگهداری، موریانه‌ها خسارات بسیاری به ساختمان‌ها وارد آورده‌اند. خصوصاً در مناطقی که پروژه‌های خانه‌سازی ارزان قیمت و به تعداد زیاد وجود دارد و به برنامه‌های تعمیر و نگهداری اهمیتی داده نمی‌شود؛ ساختمان‌ها بیشتر در معرض حمله موریانه‌ها قرار می‌گیرند.
علامت مشخصه آلودگی به موریانه
 علامت مشخصه آلودگی به موریانه‌های زیرزمینی وجود خاک یا مخلوطی از شن و موریانه چوب جویده شده در الوارها است. در همین حال لوله‌های خاکی یا راهروهای پوشیده که روی دیوارهای غیر قابل نفوذ بنا می‌شود خطوط ارتباطی بین لانه و غذا است.
اگر الوار با خاک تماس داشته باشد، موریانه‌ها از زیر دالان‌های داخل خاک با چوب در تماس داشته، بدون هیچ‌گونه علامت مشخصه وارد الوار می‌شوند. دیوارهای خشتی یا سنگی با ملات گل به حفره‌های ممتد راه را برای موریانه های الوار سقف ایجاد می کنند.
مسئله‌ای که در امر ساختمان‌سازی به آن باید توجه شود این است که ساختمان‌های ساخته شده از بتن و فلز و شیشه لزوماً ضدموریانه نیستند مگر اینکه ساختمان‌ها طوری طراحی شده باشند که دسترسی موریانه‌ها به مبلمان چوبی، کتاب‌ها، وسایل تزئینی و… غیرممکن باشد.
اهمیت بهداشتی
 موریانه‌ها از نظر بهداشتی برای انسان‌ها هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کنند و مشکلات ناشی از این حشرات بیشتر اقتصادی است. چراکه آنها از مواد سلولزی تغذیه کرده و به وسایل چوبی، کاغذی، کتاب و هرگونه موادی از این قبیل خسارت وارد می کنند.
جستجو از نشانه های تغذیه موریانه‌ها 
- صدای چوب توخالی که در اثر ضربه زدن به آن این صدا قابل تشخیص است.
- چوب های نازکی که به راحتی به وسیلۀ چاقو و آچار خط می افتد.
- لانه‌های نازک شن (قهوه‌ای و خاکستری سطحی که در مکان‌های آسیب دیده به وجود می آید.)
- خردگی و نازک شدن سطح چهارچوب های چوبی درها.
ادامه دارد ....

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی