[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

دیدگاه، روزنامه شیراز نوین

 مدارس فوتبال چقدر برای فرزندان شما مفیدند؟

قسمت دوم
 

شیرازنوین- محمد شفيعي

رئیس کانون مربیان فوتبال فارس

پیش از اقدام تحقیق کنید
پایان فصل برای اینکه بچه‌ها انگیزه ادامه فوتبال را داشته باشند، مسابقاتی هم بین مدارس برگزار می‌شود اما به تازگی بعضی از مدارس امتیاز شرکت در لیگ‌های زیر گروه را می‌خرند. حضور در این مسابقات نه اهمیت ویژه‌ای دارد و نه کار سختی است. اما بعضی از مدارس با مهم جلوه دادن این اتفاق، هزینه اضافی به خانواده‌ها تحمیل می‌کنند. دیده شده بعضی از این مدارس مبالغ میلیونی برای حضور یک بازیکن مبتدی در یک تیم طلب کرده است در نهایت هم نه تیم در لیگ ماندگار شده و نه بازیکن حرفه ای. توصیه کارشناسان به خانواده‌ها این است که با تحقیقات کامل هزینه کنند.
فوتبال کوچه‌ای بهتر از آموزش بد
معضل دیگری که به تازگی دامنگیر فوتبال به خصوص فوتبال پایه شده این است که بعضی از معلمان ورزش مدارس هم در فصل تابستان در زمین‌های غیراستاندارد به راه اندازی مدارس فوتبال اقدام کرده اند. شاید برای پر کردن اوقات فراغت، حضور در این کلاس‌ها بد نباشد اما آن‌هایی که قصد دارند فرزندشان آموزش اصولی ببیند، اسیر تبلیغات این معلمان نشوند. بعضی از باشگاه‌ها هم با تبلیغاتی که به راه می‌اندازند مدعی می‌شوند که مربیگری کلاس‌ها را چهره‌های مطرح فوتبالی بر عهده دارند؛ در حالی که در بیشتر مواقع این چهره‌ها یا حضور مقطعی دارند یا فقط حاضر شده اند از نام آن‌ها برای اعتبار باشگاه استفاده شود. خانواده‌ها باید مراقب باشند این تبلیغات آن‌ها و فرزندانشان را به بیراهه نبرد.
فوتبال زمین خاکی بهتر از آموزش بد
یکی از نکاتی که خانواده‌ها در انتخاب مدارس فوتبال باید به آن دقت کنند، این است که کلاس‌ها در ساعت‌های گرم روز برگزار نشود. دویدن زیر آفتاب نه تنها چیزی به کسی اضافه نمی‌کند، مشکلاتی هم به وجود می‌آورد. مادران و پدران اگر فرصت دارند قبل از ثبت نام حتما کیفیت کلاس را زیر نظر بگیرند. کارشناسان معتقدند اگر آموزش بدون توپ باشد و مربی از بچه‌ها بخواهد فقط دور زمین بدوند، خانواده‌ها باید قید حضور فرزندانشان را در این کلاس‌ها بزنند. آن‌ها می‌گویند در این شرایط بهتر است بچه‌ها در کوچه فوتبال بازی کنند تا اینکه در کلاس‌های آموزشی آسیب ببینند. موضوع دیگری که خانواده‌ها باید مدنظر داشته باشند، اخلاق مداری افرادی است که این مدارس را اداره می‌کنند. مسئله‌ای که خانواده‌ها باید در اولویت قرار بدهند، آموزش‌های اخلاقی است که بچه‌ها با آن رو به رو می‌شوند و مهم‌تر آسیب‌هایی است که ممکن است ببینند.
این مدرسه فوتبال استاندارد است
این مدارس آموزش تئوری ندارند و فقط تکنیک‌های فوتبال را به بچه‌ها آموزش می‌دهند. این برای بچه‌ها جذاب است چرا که به اندازه کافی در مدرسه‌هایشان درس می‌خوانند اما باید دید وضعیت کلاس‌های عملی قابل قبول است یا نه مربیانی که در فوتبال پایه آموزش می‌دهند، می‌گویند برای اینکه بازیکنان یک تکنیک را به خوبی یاد بگیرند باید آن تکنیک را به مدت 4ماه تکرار کنند. در باشگاه‌های معتبر جهان همین برنامه پیاده می‌شود. آن‌ها 4ماه شوت، چهار ماه پاس و دیگر مهارت‌ها را آموزش می‌دهند. برای اینکه کلاس‌ها هم یکنواخت نشود، نوع تمرینات را تغییر می‌دهند. مهم این است که مهارت ملکه ذهن بچه‌ها شود. آن‌ها بعد از آموزش باید بازی کردن را شروع کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی