[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

مهم‌ترین منابع استرس معلمان، روزنامه شیراز نوین

یکی از شایع‌ترین منابع استرسی که معلمان گزارش می‌کنند، درماندگی و خستگی مفرط ناشی از تلاش برای تشویق دانش‌آموزان بدون انگیزه برای تلاش بیشتر است. مشکل اصلی این دسته از دانش‌آموزان، بی‌علاقگی به درس است. آنان هیچ انگیزه‌ای برای بهتر انجام دادن کارشان ندارند و از هر فرصتی برای تنبلی استفاده می‌کنند. معلمان اغلب از تلاش برای ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان فاقد علاقه صحبت می‌کنند و این تلاش، خود یکی از دلایل اصلی خستگی روحی و جسمی معلمان است.
حفظ نظم
 درخصوص حفظ نظم در کلاس، معلم باید هوشیاری و زیرکی به خرج دهد تا از بدرفتاری دانش‌آموزان جلوگیری کند و به همین سبب در بعضی از کلاس‌ها معلمان احساس می‌کنند هرگز آرامش نخواهند داشت. آنها باید مدام مواظب هر علامتی باشند که حاکی از بروز مشکلی است و اگر سریع به آن نپردازند، می‌تواند به بدرفتاری دانش‌آموزان منجر شود. برای بعضی از معلمان، پرداختن به نظم دشوار نیست. آنها مهارت سطح بالایی را در جلوگیری از بی‌نظمی و پرداختن به بدرفتاری در خود به وجود آورده‌اند، هرچند معلمانی هم هستند که فکر می‌کنند کنترل کامل، موقعیت بسیار تهدیدآمیزی است.
فشار زمانی و کار زیاد
بیشترین نوع استرسی که معلمان از آن شاکی هستند، استرس ناشی از انجام کار زیاد در زمانی فشرده در مهلتی مقرر است. در راستای تدریس، مجموعه‌ای از کارهای کوچک هم هست که باید در زمان‌های مقرر انجام شود. همچنین معلمان باید فعالیت‌های بسیار دیگری انجام دهند نظیر نوشتن گزارش‌های مدرسه، شرکت در جلسات کارکنان، تصحیح اوراق، آماده کردن موضوعات و... انجام دادن کارهای زیاد در مهلت مقرر اغلب موجب استرس معلمان می شود.
مدارا با تغییر
تغییرات مستمر در فعالیت‌های کاری معلمان، بخش اساسی زندگی یک معلم را تشکیل می‌دهد. این تغییرات گاه خیلی سریع اعمال می‌شوند و معلمان خود را در شرایطی می‌بینند که مجبوراند به سرعت روش‌هایی را که به آن عادت کرده‌اند و فکر می‌کنند موفقیت‌آمیز است، کنار بگذارند و روش‌هایی را جایگزین کنند که برایشان نام آشناست و برای آنها، آمادگی ندارند. در این شرایط وقتی معلمان مجبور می‌شوند، روش کار خود را تغییر دهند، نسبت به استرس آسیب‌پذیرتر می‌شوند.
مصطفی جمشیدی، معاون آموزشی استثنایی شهید مجید راهبی، ناحیه یک شیراز

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی