[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۸
  • دوره جدید

۳۰ محصـول صنـایع دستی فــارس ملی می‌شود، روزنامه شیراز نوین

سرپرست معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس از جایگیری۳۰محصول دست ساز هنرمندان فارس در فهرست نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی خبر داد.
حیدرعلی زاهدیان نژاد گفت: طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته از ۲۰ تا ۲۲شهریور امسال مرحله اول این داوری‌ها در شیراز برگزار می‌شود. وی گفت: در حال حاضر ۱۲۰محصول دست ساز هنرمندان فارس مورد داوری قرار خواهد گرفت که با توجه به سهمیه بندی که برای استان‌ها در نظر گرفته شده است تنها ۳۰اثر به مرحله بعد راه پیدا می‌کند و نشان ملی می‌گیرد.
وی با اشاره به رقابت تنگاتنگ تولیدکنندگان صنایع دستی گفت: نشان ملی مرغوبت هر دو سال یک بار برگزار می‌شود که در دور قبل ۹۹اثر از فارس این نشان را دریافت کردند.
زاهدیان بیان کرد: با توجه به سهمیه بندی تعداد محصولات قابل ارائه هر استان و به منظور انتخاب برترین آثار تیمی متشکل از کارشناسان مجرب استان به عنوان هیئت داوران استانی انتخاب می‌شوند. سرپرست معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی فارس با اشاره به اینکه چهارمین دوره داوری اعطای نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی در پاییز امسال در تهران برگزار می‌شود، افزود: مرحله اول داوری آثار در استان و بر اساس ضوابط خاص برگزار خواهد شد و آثار برگزیده در مرحله استانی برای ارزیابی در سطح ملی در پاییز و به احتمال زیاد در آذر ماه در تهران به معرض نمایش و داوری گذاشته خواهد شد. وی در خصوص معیارهای ارزیابی محصولات هنرهای سنتی و صنایع دستی برای دریافت نشان ملی و بین المللی نیز تصریح کرد: مرغوبیت و استفاده از مواد اولیه مرغوب در حد استاندارد، اصالت که نشانگر هویت، فرهنگ و ارزش‌های سنتی هر منطقه است، زیبایی‌شناسی سنتی، نوآوری در طراحی و تولید، قابلیت عرضه در بازار و کاربردی بودن محصولات از جمله معیارهای دریافت نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی به شمار می‌رود.
وی با اشاره به اینکه نشان ملی متعلق به یک اثر است، گفت: هنرهایی چون گلیم بافی، کاشی هفت رنگ، منبت، نمدمالی، سراجی سنتی، معرق، نقاشی پشت شیشه، ساخت احجام فلزی، تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی نشان ملی دریافت می‌کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی