[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۵
  • دوره جدید

بازوی روباتیک نرم برای جراحی داخلی ساخته شد، روزنامه شیراز نوین

امروزه جراحی‌های کوچک غیرتهاجمی قابلیت حل بسیاری از چالش‌های سلامتی را دارند. در همین راستا گروهی از محققان هاروارد یک بازوی روباتیک ساخته‌اند که هنگام ورود اندوسکوپ به بخش‌های داخلی باریک و مسطح است؛ اما در صورت نیاز به حالت چندبعدی درمی‌آید و تمام ابزارهای مورد نیاز جراحان را در خود دارد.
برخلاف ابزارهای معمول جراحی که جنس سختی دارند، این روبات دارای طراحی هیبدریدی است که شامل یک اسکلت سخت با پوششی از مواد نرم است. جالب آنکه این روبات قابلیت لمس نیز دارد و می‌تواند به جراح نشان دهد بازوی روباتیک دقیقاً کجا قرار دارد، چه بخشی از بدن را لمس و چگونه حرکت می کند.
این روبات با ترکیب اجزای نرم و سخت، انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به ابزارهای خشک جراحی دارد. یکی از بخش‌های نرم آن شامل یک کاپ مکنده است که می‌تواند بافت‌های داخلی را هنگام عملیات بهتر کنترل کند. همچنین دستگاه دارای محرکی است که با آب کار می‌کند و در حالت معمول مسطح است، اما در صورت نیاز چندبعدی می شود.
به گفته محققان روش تولید روبات مذکور بسیار ساده است، بنابراین عرضه تجاری آن بسیار راحت خواهد بود. علاوه بر آن می‌توان دستگاه را برای جراحی‌های پیچیده در ریه و مغز کوچک‌تر طراحی کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی