[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۷۸
  • دوره جدید

به بهانه هفته خبرنگار ارزش‌های والای کارخبری و خبرنگاری، روزنامه شیراز نوین

روز خبرنگار، روزی است که خبر رسانه‌ای صادق قلم را به خدمت اندیشه‌ گرفته‌اند. چند سالی است روزی در بین روزهای گرم تابستان میان تقویم ایرانی به نام روز خبرنگار خودنمایی می‌کند، روزی که پیام خشونت و خونریزی طالبان با پیکر خونین یک خبرنگار عزیز به کشور بازگشت. در این روز نیز همچون دیگر روزهای مناسبتی، خبرنگاری که در کشاکش بحران‌ها قلم بر زخم جامعه زده و آن را به نگارش درآورده، عزیز پنداشته و پیشه‌اش گرامی داشته می‌شود؛ اما چه می‌توان کردکه سهم او از زندگی به پهنا و وسعت کوچه‌ای دورافتاده و بن‌بستی در خانه‌های کوچک اجاره‌ای و نامناسب است. از روزی که خبرنگار قلم را به خدمت اندیشه‌‌اش گرفت و نگارش آغاز کرد تا مردمش را به مسائل روز زمانه آگاه کند، سال‌هایی به درازای تاریخ ورود ایران به عصر مدرن می‌گذرد. در دنیای کنونی با وجود تکنولوژی‌های ارتباطی پیشرفته و متعدد در امر دستیابی سریع به اطلاعات و منابع مختلف و با وجود درگیرى و خشونت که به طور آشکارا در بیشتر نقاط این کره خاکی فراگیر شده، کسب اطلاعات موثق و قابل اطمینان در مورد وضعیت سیاسى، اجتماعى و امنیتى بشر و میزان آوارگى آنها بسیار دشوار و در عین حال بسیار ضرورى و حیاتى است. از حق نگذریم که در این میان هستند کسانی که از نام و نان خبرنگاری نصیبی ندارند؛ ولی گاهی اوقات به خاطر اطلاع‌رسانی و با هدف کمک به مردم، دچار دردسرهایی هم می‌شوند. خوب شد روزی در تقویم به نام روز خبرنگار ثبت شد تا روابط عمومی سازمان‌ها و شرکت‌ها در مسابقه‌ای بزرگ، برای ارسال پیام و تبریک شرکت کنند و به این بهانه روز و مناسبتی تقویمی، عزیز و بزرگ داشته شود!! اما چرا اغلب این یادبودها و یادداشت‌ها و مراسم پیام‌‌ها و تبریک‌ها از سوی خبرنگاران حرفه‌ای با بی‌اعتنایی روبرو می‌شود؟ پاسخ اینجاست که به جای پیگیری نیازهای واقعی می‌خواهند آنان را دلخوش به تبریک و تشکری پیامکی کنند. اگر واقعاً قرار است این روز یادآور همه ارزشهایی باشد که خبرنگار شهید صارمی و بسیاری فعالان عرصه اطلاع‌رسانی دیگر، جان و یا آزادی خود را در راه آن از دست داده‌اند اینگونه برگزاری مراسم خشک و بی‌روح روز خبرنگار برگزار نشود به مراتب بهتر است.ارزش‌هایی که روز خبرنگار را برای همه ویژه کرده  همین ارزش‌های والای انسانی و فعالیت خبررسانی و مسئولیت‌‌های بزرگی است که بر دوش خبرنگاران و رسانه‌ها قرار دارد. برای بسیاری از کسانی که به طور حرفه‌ای در رسانه‌ها مشغول‌اند، روز ۱۷مرداد، روزی است همچون روزهای دیگر، مثل روز پرستار یا روز آتش که در این روز مشغول فعالیت حرفه‌ای خبر رسانی و اطلاع‌رسانی هستند. اما تفاوت این روز با سایر روزها برای خبرنگاران، سیل تبریکات و پیام‌های متعددی است که برای فعالان رسانه ارسال می‌شود.
بیشتر این پیام‌های تبریک هدفی ندارند جز اینکه صادر کننده پیام در این روز از قافله تبریک‌ها عقب نمانده باشد. بیشتر این پیام‌ها با لبخندی تلخ از سوی دریافت کننده پیام کنار گذاشته می‌شود. حتی هدایا یا یادبودهایی که در این روز ازطرف برخی سازمان‌ها و روابط عمومی برای خبرنگاران ارسال می‌شود نیز اغلب بازتاب خوبی در بین خبرنگاران ندارد. هرچند خبرنگارانی هستند که برای دریافت هدایای ناچیز و بی‌ارزش در این روزها حاضرند از این ارگان به آن ارگان بروند و حیثیت کار خبر و خبرنگاری را بر باد دهند. چگونه می‌توان پیام تبریک روز خبرنگار و ارزش‌گذاری به فعالیت‌های جریان آزادانه خبر را از طرف سازمان یا شرکتی باور کرد که در طی سال هیچ‌گونه همکاری و تعامل صمیمانه یا داوطلبانه‌ای با اهالی رسانه نداشته است یا در کار آنها سنگ‌اندازی کرده و از ارائه اطلاعات صحیح به آنها خودداری نموده و پاسخگوی رسانه‌ها نبوده‌اند و یا حتی تلاش کرده اطلاعات غیرواقعی را از طریق رسانه‌ها به افکار عمومی جامعه منتقل کنند؟ در واقع بهترین اتفاقی که می‌تواند اهالی حرفه‌ای رسانه را در این روز خوشحال کند رویدادهایی از این دست هستند: تعامل بیشتر سازمان‌ها و ارگان‌ها با خبرنگاران به عنوان چشم و گوش جامعه و افکار عمومی، عدم تبعیض و تمایز در نگاه به خبرنگاران و رسانه‌ها، عدم نگاه ابزاری به خبرنگاران، عدم تلاش برای محدود کردن فعالیت‌های خبری رسانه‌ها در چهارچوب رسالت و وظایف عرف خبرنگاری، استقبال از انتقاد و نگرش‌های متفاوت خبرنگاران با سازمان و یا شرکت، عدم تلاش برای خرید خبرنگاران با ابزار مختلف، احترام ویژه به خبرنگار به عنوان نماینده افکار عمومی، همکاری بیشتر با خبرنگاران برای کسب اطلاعات صحیح و...
امیدواریم این روز مهم در جامعه رسانه ایران، هرساله سرآغاز بررسی روند تعامل سازمان‌ها و شرکت‌ها با خبرنگاران و ارزیابی میزان همراهی آنان با روشنگری و جریان آزاد اخبار و اطلاعات باشد، روزی که همه بدانیم یادبود درخور و فاخر این روز، به تبریک صرف نیست و ارزش‌گذاری ویژه آن در شناساندن ارزش‌ها و رسالت فعالیت ارزشمند خبرنگاران به جامعه و فراهم کردن شرایطی برای تسهیل فعالیت‌های خبرنگاران حرفه‌ای است. امید آن داریم با فعالیت‌هایی که به تازگی در این عرصه و با همکاری جمعی از اهالی صدیق رسانه‌های استان فارس آغاز شده، شاهد نقش‌آفرینی خبرنگاران باسواد عرصه خبر بوده و سهمی مهم در ارتقاء جایگاه حرفه خبرنگاری و شفافیت رسانه‌ای ایفا شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی