[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

وقتی بودجه‌های فرهنگی جهرم از دسترسی شهر خارج می‌شود!، روزنامه شیراز نوین

ایسنا: اختصاص نیم درصد از درآمد شهرداری‌ها به توسعه کتابخانه‌های عمومی هر شهر، یک وظیفه قانونی است که اگر محقق شود، قطعا تحولی را در حوزه کتابخوانی به‌همراه خواهد داشت.
تمام شهرداری‌های کشور موظف به رعایت این قانون و پرداخت ماهیانه به کتابخانه‌های عمومی بوده و مشخص است که اجرا نشدن آن موجب خواهد شد که نیم‌درصد از منابع ملی شهرداری‌ها کاسته می‌شود اما بازگشت آن به شهر خودشان دشوار خواهد بود.
رئیس نهاد کتابخانه‌های عمومی جهرم گفت: متأسفانه امری که بارها به شیوه‌های مختلف وقوعش هشدار داده شده بود دوباره در جهرم رخ داد و کسر بیش از «یک‌میلیارد ریال» از اعتبارات شهرداری جهرم (در مجموع) برای «بار دوم» موجب شد با خارج‌شدن این اعتبار از دسترسیِ مستقیم مدیریتِ انجمن کتابخانه‌های جهرم خسارتی مجدد بر پیکره فرهنگی شهر وارد شود.
مجتبی امیرزاده، با اشاره به اینکه اتفاق نامیمونی که قرابتی با این سخن ندارد که «مؤمن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شود»، خاطرنشان کرد: شهرداری جهرم با این اقدام، گویی به ازای هر جهرمی‌ ده هزار ریال از جیبمان برداشت و کادوپیچ، به خارج از شهرستان هدیه داد! 
امیرزاده اعتقاد دارد که اگر شهرداری جهرم به تکلیف قانونی خود عمل کرده و در ادای امانتی که به پشتوانه درآمدها، پرداخت عوارض و مالیات شهروندان جهرمی در اختیار داشت، عمل می‌کرد، می‌شد جهت تغییر محل کتابخانه تمهیداتی اندیشید.
او گفت: با این بودجه حتی می‌شد جهت رفاه اعضا سالن‌های مطالعه کتابخانه‌ها را با بهترین تجهیزات کتابخانه‌ای مجهز و برای همیشه مشکل گرمایشی و سرمایشی کتابخانه‌های عمومی شهر را رفع کرد یا بیش از پنجاه‌هزار کتاب جدید به گنجینه کتابخانه‌ها افزود و سرانه کتاب شهر را دوبرابر کرد یا کلیه‌ پارک‌ها و مراکز جمعیتی شهر را به ایستگاه‌های مطالعه تجهیز کرد... یا در جهت حمایت از نشر و نویسندگان شهر، کارهای برجسته‌ای انجام داد. 
این مقام مسئول تصریح کرد: همه این‌ها اتفاق نیفتاد چرا که شورا و شهرداری جهرم، علی‌رغم اطلاع از این قانون و هشدارهای مکرر، در اقدامی که توجیه آن کسی را قانع نخواهد کرد، موجب زیان کتابخانه‌های عمومی شهر شدند. 
رئیس نهاد کتابخانه عمومی شهرستان جهرم با بیان اینکه این بی‌توجهی‌ها تا کی باید زیان عمومی شهروندان جهرمی را دنبال داشته باشد، ابراز داشت: آیا شورا و شهردار جدید جهرم همچنان راه زیان‌ شهر را دنبال خواهند کرد یا در اقدامی هوشمندانه و دلسوزانه، با تدوین برنامه‌ای منظم و با پرداخت ماهیانه سهم نیم‌درصد کتابخانه‌ها، شهر را از خسارتی سه‌باره نجات خواهند داد؟!

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی