[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۴
  • دوره جدید

بررسی مشکلات روحی‌روانی زنان شاغل و خانه‌دار ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- محمد شبیری
mohammad4838@yahoo. com

 بررسی‌ها و مطالعات انجام شده نشان می‌دهد حدود 50‌درصد از زنان شیرازی به‌خصوص زنان خانه‌دار، دارای علائم و نشانه‌های استرس و اضطراب هستند.
فاطمه شیرازی بانوی خانه‌داری است که به گفته خودش، انجام کارهای منزل وقت زیادی از او می‌گیرد. او به نشانه‌های استرس در رفتارش اشاره می‌کند و می‌گوید: رسیدگی به امور خانه و بچه‌ها آنقدر زیاد است که همواره نگران کمبود وقت هستم. وی ادامه می‌دهد: کارهای خانه تمامی ندارد و نمی‌توانم زمان مشخصی را برای پرداختن به علایق در نظر بگیرم، به همین دلیل بعضی وقت‌ها احساس می‌کنم از پیشرفت باز مانده‌ام.
وی معتقد است: نوع نگرش افراد است که آرامش را به وجود می‌آورد و سایه اضطراب را از زندگی دور می‌کند.
سار عبودی اضافه می‌کند: نگاه مثبتی که به وظایف شغلی و برنامه‌های روزانه دارم، رضایت قلبی را به دنبال دارد، البته ایمان و توکل به خدا نیز در هنگام رسیدگی به امور روزمره، اضطراب را از وجود انسان دور می‌کند.
عبودی هم شاغل است اما خود را موظف می‌داند که به کارهای منزل رسیدگی کند. او می‌گوید: در محیط کار دچار استرس می‌شوم زیرا در حین فعالیت، به کارهای نیمه‌کاره‌ای که در خانه دارم فکر می‌کنم و دچار اضطراب می‌شوم. وی با بیان اینکه شاغل یا خانه‌دار بودن یک زن عامل تعیین‌کننده استرس نیست، اضافه می‌کند: وظایف یک زن در جامعه بسیار دشوار است و همزمان نقش کارمند، مادر، همسر را ایفا می‌کند به همین دلیل دچار استرس و اضطراب می‌شود.
رئیس مرکز مشاوره و روان‌درمانی دانشگاه شیراز نیز با اشاره به اینکه آمار زنان مضطرب شیرازی رو به افزایش است، به شیرازنوین می‌گوید: در سراسر دنیا ‌درصد و احتمال ابتلای زنان به افسردگی بیشتر از مردان بوده که یکی از علل بروز این عارضه، تغییرات هورمونی است.
دکتر چنگیز رحیمی می‌افزاید: مردها فقط در دوره بلوغ دچار تغییر هورمونی می‌شوند اما زنان علاوه بر بلوغ در دوره بارداری، عادت ماهانه و یائسگی نیز این نوع تغییر را تجربه می‌کنند.
او به تفاوت رفتار زنانه و مردانه اشاره و اضافه می‌کند: زنی که نگران است و استرس دارد با گریه کردن این حالت را نشان می‌دهد اما مردها پرخاشگری و اعتیاد را پیش می‌گیرند به همین دلیل شناسایی یک زن افسرده راحت‌تر است.
رحیمی معتقد است: تضاد در نقش‌های زنان زمینه را برای افسردگی آنان فراهم می‌کند. یک زن اگر شاغل باشد، همزمان مادر و همسر نیز هست.
این عضو هیئت علمی بخش روان‌شناسی بالینی دانشگاه شیراز ادامه می‌دهد: حجم زیاد مسئولیت‌ها، فشار روانی به همراه دارد و زمانی که این فشارها زیاد باشد به افسردگی منجر شده و در نتیجه لازم است تقسیم کار در برنامه روزانه بانوان جدی گرفته شود.
وی در مورد ابتلای زنان خانه‌دار به افسردگی می‌گوید: به‌طور قطع نمی‌توان گفت زنان خانه‌دار بیشتر افسرده می‌شوند اما دور بودن زنان خانه‌دار از فعالیت‌های اجتماعی می‌تواند زمینه‌ساز این عارضه باشد.
رحیمی باور دارد: برابری زن و مرد به این شکل پنداشته می‌شود که زنان باید نقش‌هایی مشابه نقش مردان را در جامعه ایفا کنند اما این تصور کاملاً نادرست است؛ چرا که زن تنها با انجام نقش خود می‌تواند موفق و مطرح باشد.
وی ادامه می‌دهد: نداشتن استقلال مالی یکی از مواردی است که یک زن را دچار نگرانی می‌کند. اگر زن در خانه یک مرد سختگیر زندگی کند که نتواند زیاد از خانه بیرون برود، این استرس تشدید می‌شود.
رحیمی می‌افزاید: درست است که شاغل بودن زن را قوی می‌کند اما یک زن خانه‌دار خوب هم می‌تواند با داشتن نگاه مثبت به خود، از زندگی رضایت داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه از سبک زندگی افراد نیز نباید غافل شد، اضافه می‌کند: در نظر گرفتن برنامه روزانه‌ای که علاوه بر کارهای خانه، ورزش، مطالعه و یادگیری نیز در آن گنجانده شده باشد، حس رضایت را به دنبال دارد.
رحیمی تأکید می‌کند: نمی‌توانیم زن شاغل را در معرض افسردگی ندانیم، وقتی فرد از قدرت لازم برخوردار نباشد، محیط کار نیز می‌تواند موجب تشدید استرس او شود.
او به اهمیت فرهنگسازی در مورد نقش مؤثر زنان خانه‌دار تأکید می‌کند و می‌گوید: لازم است زمینه‌ای فراهم شود تا به خانه‌داری به‌عنوان یک شغل نگریسته شود و حتی سازمان‌های دولتی می‌توانند برای این زنان حقوق ماهانه در نظر بگیرند.
رحیمی ادامه می‌دهد: در کشور آلمان، آنقدر زنان به حیطه مشاغل کشیده شده‌اند که نقش زن خانه‌دار از بین رفته و دولت برای حفظ نقش مادری و همسری برایشان حقوق ماهانه و تسهیلات در نظر گرفته است تا این خلأ را پر کند.
وی می‌افزاید: زنان خانه‌دار ایرانی می‌توانند با تشکیل انجمن‌های بانوان در مدارس و سایر ارگان‌ها به تبادل نظر بپردازند و ضمن فعالیت‌های اجتماعی در تربیت فرزندان خود نیز بهتر عمل کنند.
رحیمی می‌گوید: زنی که تصور می‌کند افسردگی یا اضطراب دارد باید برای رفع آن اقدام کند و با مراجعه به مشاوران و استفاده از روش‌های بالینی به درمان خود بپردازد.
وی با تأکید بر اینکه نباید مشاوره را با درمان اشتباه گرفت اضافه می‌کند: در مشاوره بر خلاف درمان، دارویی تجویز نمی‌شود بلکه راهکارهای روان‌شناختی با توجه به شرایط افراد ارائه می‌شود.
وی ضعف در برنامه‌ریزی‌های مربوط به اوقات فراغت را در فرهنگ ما یک مشکل اساسی برای زنان می‌داند و می‌افزاید: لازم است زنان برای خود برنامه روزانه، هفتگی و ماهانه داشته باشند تا در بین مشغله‌های روزانه فرصتی برای تفریح و رسیدگی به علایق فراهم شود.
رحیمی اضطراب را به فشار آبی که پشت یک سد جمع می‌شود تشبیه می‌کند و می‌گوید: نباید اجازه دهیم اضطراب در زندگی ما انباشته شود و باید حتی با یک سفر کوتاه یا یک برنامه خانوادگی و دوستانه موقعیت تخلیه استرس را ایجاد کنیم. او بر لزوم مثبت‌اندیشی و تقویت آن در زندگی تأکید می‌کند و می‌گوید: مجموع احساس زنانه، حالت نگرانی را به وجود می‌آورد اما می‌توان در طول روز به اتفاق و رویدادهای خوب فکر کرد و از اضطراب مصون ماند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی