[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۲
  • دوره جدید

خلاقیت، خلاقیت، روزنامه شیراز نوین

بنابر نتایج پژوهشی که روی یک میلیون نفر در جهان صورت گرفته، خلاقیت بخشی از بیماری‌های روانی است که به ویژه نویسندگان مستعد آنند. بر اساس پژوهشی که مؤسسه سوئدی کارولینسکا انجام داده، نویسندگان معمولاً بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به اختلالات روانی چون اضطراب، اختلال دوقطبی (شیدایی - افسردگی)، اسکیزوفرنیا و وابستگی به مواد اعتیادآور هستند. احتمال خودکشی در میان نویسندگان تقریباً دو برابر مردم عادی است. پس از نویسندگان، رقصنده‌ها و عکاس‌ها در رتبه بعدی ابتلا به اختلال دوقطبی (شیدایی - افسردگی) قرار دارند. با این حال، اگر افراد فعال در مشاغل خلاق را به صورت یک گروه فرض کنیم، آنها نسبت به گروه‌های دیگر جامعه در میزان ابتلا به اختلالات روانپزشکی تفاوت چشمگیری ندارند.
اگرچه بنابر نتایج تحقیقی که در ژورنال پژوهش‌های روانپزشکی منتشر شده احتمال آنکه این گروه از افراد به بیماری‌هایی چون بی‌اشتهایی مزمن و اوتیسم مبتلا شوند بیشتر از دیگران است. سایمون کیاگا سرپرست این تیم تحقیقاتی می‌گوید یافته‌های جدید می‌توانند نحوه نگرش به این بیماری‌ها را تغییر دهند و به تشخیص نشانه‌های چنین بیماری‌هایی کمک کنند. برای مثال، در خود فرورفتگی و علایق خاص یک بیمار اوتیسم یا کسی که با تکانش شیدایی (Manic Drive) ناشی از اختلال دوقطبی (شیدایی - افسردگی) مواجه شده، می‌تواند برای تمرکز بر خلق یک اثر یا ممارست لازم برای آفرینش یک اثر هنری ضروری تلقی شود.
به طور مشابهی ممکن است آنچه افکار پریشان و بدون قاعده در بیماران اسکیزوفرنیک نامیده می‌شود، در حقیقت همان جرقه‌های اصلی شکل دهنده یک شاهکار هنری باشد. کیاگا می‌گوید: «اگر بتوان به نشانگان و خلق و خوی ویژه یک بیمار روانی از نظرگاه سودمندی آنها نگریست، آنوقت رویکردی جدیدی به درمان پدید خواهد آمد. در این صورت، بیمار و درمانگر باید بر سر آنچه قرار است درمان شود و بهایی که در این راه باید پرداخت شود به توافق برسند.» به گفته او رویکردهای فعلی به بیماری‌های روانی معمولاً به این اختلالاتT سیاه و سفید نگاه می‌کنند و بر اساس چنین دیدگاهی درمان عبارت است از حذف امراض و نشانگان بیماری. بتث مورفی، رئیس بخش اطلاعات مرکز تحقیقاتی مایند (Mind) هم می‌گوید ویژگی‌های شخصیتی کسانی که اختلال دوقطبی (شیدایی - افسردگی) دارند می‌تواند به آنها در انتخاب شغلی که در آن شانس موفقیت بیشتری دارند کمک کند.
با این حال بتث مورفی می‌گوید که نباید همه کسانی که به اختلالات روانشناختی مبتلا هستند را نوابغ خلاقی که با مشکلات روحی - روانی دست و پنجه نرم می کنند تصور کرد.
الهام خادم الحسینی، دبیر شاغل در دبیرستان امام علی(ع)، ناحیه یک شیراز

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی