[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۶
  • دوره جدید

سیف: نرخ سود باید کم شود، روزنامه شیراز نوین

تسنیم: رئیس کل بانک مرکزی گفت: هم اکنون تورم تک رقمی شده و نرخ سود باید حتماً از این چیزی که الآن است پایین‌تر بیاید.
ولی‌الله سیف در مراسم روز خبرنگار با تبریک به اهالی خبر به تشریح برخی اقدامات انجام شده در این بانک طی چهارسال گذشته پرداخت و اعلام کرد: در این 4سال تلاش کردیم یک اموری را ساماندهی کنیم که نظام بانکی را آزار می‌داد و امکان اثربخشی سیاست‌های پولی را نمی داد.
وی با اشاره به وضعیت نرخ سود در نظام بانکی گفت: در این مدت نرخ سود بانکی نتوانست علی‌رغم کاهش تورم پایین بیاید و سیاست‌های شورای پول و اعتبار هم نمی‌توانست عملی شود.
سیف تأکید کرد: هم‌اکنون تورم تک‌رقمی شده و نرخ سود باید حتماً از این چیزی که الآن است پایین‌تر بیاید.
رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نظام بانکی و تسهیلات نظام بانکی و نرخ این تسهیلات نقش مهمی در رقابت‌پذیر بودن محصولات داخلی دارد تصریح کرد: باید تلاش کنیم هرچه زودتر به ایجاد تعادل در متغیرهای اقتصادی به خصوص نرخ سود عمل کنیم.
سیف ضمن اشاره به اینکه مؤسسات غیرمجاز اجازه اجرای سیاست کاهش سود بانکی را نمی‌داد، افزود: در این چهار سال بزرگترین چالش ما در بانک مرکزی معضل مؤسسات غیرمجاز بود که همواره تزلزلاتی را در اثربخشی سیاست های پولی ایجاد می کرد.
وی افزود: الآن با همکاری دستگاه‌های مربوطه به خصوص قوه قضاییه و نیروی انتظامی با صدای بلند به مردم این بیان را می‌رسانیم که سرمایه‌های خود را به نهادی که نمی‌شناسید و نمی‌دانید چه کار می‌کند و مجوز ندارد نسپارید.
سیف خطاب به مردم تأکید کرد که گول نرخ‌های سود بالا را نخورید و ادامه داد: این پیام را سال 92 با این رسایی نمی‌توانستم بگویم؛ چراکه هجومی را به همراه داشت ولی الآن این مؤسسات دیگر وجود ندارد و همه آنها تعیین تکلیف شده اند.
وی افزود: برای جلوگیری از پیداش و جوانه زدن دوباره این مؤسسات باید به مردم هشدارهای لازم را دهیم. مردم باید توجه کنند بازدهی مورد انتظار با ریسک قابل قبول ملاک است. اگر جایی بالاتر از این نرخ را وعده می‌دهد بدانیم مشکلی وجود دارد و خطر از بین رفتن سرمایه هایمان بالاست.
سیف تصریح کرد: در سایه این دستاوردی که بانک مرکزی با همکاری سایر نهادها به دست آورده، امیدواریم در آینده شاهد اثربخشی سیاست‌های پولی و تصمیمات شورای پول و اعتبار باشیم.
وی با بیان اینکه ثبات بازار ارز، کنترل نقدینگی و... از تصمیمات اصلی بانک مرکزی در این سال‌ها بوده است افزود: برخی می‌گفتند به بهانه کنترل تورم رکود را دامن زده‌ایم؛ در حالی که با ظرافت سیاست‌ها را اجرا کرده و شاهد رشد 12.5درصد در سال گذشته بودیم. البته منتقدان می‌گویند عمده برای نفت است ولی ما هم قبول داریم و می‌دانیم رشد بدون نفت 3.3درصد است، بنابراین به رشد 3.3درصدی کسی نمی‌گوید رکود!

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی