[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

دو تعریف از خودزنی و شجاعت، روزنامه شیراز نوین

شمار افرادی که دست به اعمال آسیب‌زا نسبت به خود می‌زنند رو به افزایش است. البته باید گفت این اعمال به ندرت نشان دهنده میل به خودکشی است. در آمریکا افرادی که خودزنی می‌کنند 2میلیون برآورد شده است. البته این آمارها دقیق نیستند؛ زیرا امکان گزارش همه افرادی که به خود آسیب می‌رسانند وجود ندارد. خودزنی مربوط به طبقه خاص نژادی، فرهنگی یا اجتماعی و اقتصادی نمی‌شود؛ اما بعضی از منابع میزان آن را در دختران 10 تا 19ساله شایع‌تر اعلام کرده‌اند. در حالی که دیگر منابع تفاوتی میان پسرها و دخترها قائل نشده‌اند.
Cutting: بریدن یا خراش انداختن روی بدن با هر نوع شئ تیز مانند چاقو، سوزن، تیغ و حتی ناخن. این قبیل خودزنی‌ها معمولاً روی بازو، پاها و جلوی بدن صورت می‌گیرد، زیرا این مناطق در زیر لباس مخفی می مانند.Branding: سوزاندن خود با شئ داغ یا سوزاندن به وسیله مالش و اصطکاک یک شئ روی بدن مانند کشیدن پاک کن روی پوست. 
Dermatillomania: میل زیاد برای سوراخ کردن پوست با وسیله‌های نوک‌تیز مانند سوزن. این کار اغلب برای کاهش استرس یا لذت بردن از درد انجام می‌شود. 
Trichotillomani: یک اختلال که گه گاه به عنوان یک عادت و یا یک نوع وسواس تلقی می شود. در این اختلال فرد به شدت تمایل به کندن موهای خود در هر نقطه از بدن دارد. کندن موی سر باعث تاسی در بعضی نواحی می شود و این امر فرد را مجبور می کند از کلاه یا کلاه گیس و یا روسری استفاده کند. 
Hitting: ضربه‌زدن به خود با چکش یا دیگر اشیا. شکستن استخوان‌ها، مشت‌زدن به خود یا سرکوبیدن به دیوار از جمله این اعمال‌اند که در افراد مبتلا به اوتیسم و در افراد کند ذهن بیشتر دیده می‌شود.
معنی حقیقی شجاعت چیست؟
1- معنی حقیقی شجاعت، حُریت و قوت قلب است. در مخاطرات نباید اضطراب و هیجان به شجاع دست دهد و هرچه قوت روح و لطافت قلب زیادتر شود بر شجاعت می‌افزاید. 2- مرد بی‌شهامت کسی است که در جایی که باید اعتراض کند خاموش بنشیند. 3- نامداران جهان، دلیرترین افرادند. 4- نخستین شرط پیروزی، دلیری است. 5- همان‌طور که شجاعت مسری است، خیانت هم مسری است. 6- شجاعت مانند عشق از امید تغذیه می‌کند. 7- آن کس که شجاع است، ‌هرگز بیمی به دل راه ندهد.  
زینب پرویزی، مربی تربیت بدنی شاغل در آموزش و پرورش، ناحیه چهار شیراز

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی