[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۴
  • دوره جدید

خانه بچاری آبادان از فهرست آثار ملی خارج شد، روزنامه شیراز نوین

مهر: سرپرست ادارات میراث فرهنگی آبادان و خرمشهر گفت: خروج خانه بچاری این شهر از فهرست آثار ملی خواسته مالک آن بوده است. 
سجاد پاک‌گهر افزود: این بنای تاریخی جزو املاک میراث فرهنگی آبادان نیست و ملک شخصی به شمار می رود. 
وی اظهار کرد: مالک این بنا، در شکوائیه‌ای به دیوان عدالت اداری خواهان خروج ملک‌اش از فهرست آثار ملی شد که با این درخواست موافقت و حکم مربوطه نیز صادر شد. 
به گفته سرپرست ادارات میراث فرهنگی آبادان و خرمشهر، پیشنهاد این اداره در تعویض ملک مذکور با زمینی معادل ارزش آن در منطقه‌ای دیگر از شهر به مالک، به دلیل عدم موافقت مالک با مبلغ پیشنهادی که ارزش واقعی آن است، مورد موافقت قرار نگرفت، مالک نرخی بالاتر از قیمت واقعی می‌خواست که تأمین و پرداخت آن از عهده میراث فرهنگی خارج بود. 
پاک‌گهر افزود: در زمان حاضر در حال رایزنی و مذاکره با سازمان منطقه آزاد اروند برای مداخله در این موضوع و تأمین اعتبار لازم برای خرید خانه بچاری هستیم که امید است به نتیجه برسد. 
وی با بیان اینکه با شهرداری نیز برای تملک و حفظ این بنا وارد مذاکره شده‌ایم، اظهار کرد: البته اگر نهاد یا ارگان‌های دیگر نیز بتوانند این بنا را به تملک خود درآورند، امکان ثبت دوباره آن در فهرست آثار ملی وجود دارد.
خانه بچاری یک بنای دوطبقه و با طراحی خاص، چوب‌بری‌های زیبا و حالت ایوانی است که می‌توان با احیای آن، کاربری‌های متنوعی تعریف و به تبع آن اشتغال و درآمد ایجاد کرد. این خانه با قدمتی حدود  ۱۰۰سال، ۱۵سال پیش در فهرست آثار ملی کشور به شماره ۹۹۶۸ قرار گرفت. این ملک تاریخی در ابتدای خیابان دبستان و روبروی سینما نفت قرار دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی