[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

مدیرکل منابع طبیعی فارس عنوان کرد صدور سند برای ۹ میلیون هکتار از عرصه‌های طبیعی فارس، روزنامه شیراز نوین

ایسنا: مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس با بیان اینکه وسعت عرصه‌های طبیعی فارس بیش از 10میلیون هکتار است،‌ گفت: تاکنون برای 9میلیون و 200هزار هکتار سند ثبتی صادر شده است.
مهرزاد بوستانی یکشنبه 22مرداد در جمع خبرنگاران گفت: از کل عرصه‌های طبیعی موجود در فارس، 2میلیون و 200هزار هکتار جنگل، 7میلیون و 300هزار هکتار مرتع و یک میلیون و 100هزار هکتار اراضی مستعد بیابانی شدن است.
او ادامه داد: تاکنون برای 2میلیون هکتار از اراضی منابع طبیعی در فارس سند تک برگ صادر و بالغ بر 1میلیون و 500هزار هکتار از این اراضی وارد سامانه کاداستر شده است.
بوستانی همچنین از کاهش بالغ بر 84درصدی سطح آتش‌سوزی‌های عرصه‌های طبیعی در سال 96 به نسبت سال قبل خبر داد و گفت: در سال 93 بالغ بر 9هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی طعمه حریق شد؛ این میزان در سال 95 به یک هزار و 945هکتار و از ابتدای سال 96 تا امروز به 313هکتار کاهش داشته است.
او با اشاره به تفاهم‌های انجام شده با اوقاف، از رفع اختلاف بین منابع طبیعی و اوقاف بر سر 520هزار هکتار از اراضی مورد اختلاف خبر داد و گفت: متاسفانه از سال 86 و همزمان با بروز خشکسالی‌ها، بخشی از جنگل‌های بلوط نیز با خشکیدگی درختان مواجه شد.
بوستانی با ابراز خرسندی از کنترل روند خشکیدگی درختان بلوط در استان فارس این مهم را حاصل تلاش‌های مرکز تحقیقات و اجرای طرح صیانت از جنگل‌های زاگرس دانست.
مدیرکل منابع طبیعی فارس با بیان اینکه امسال تعداد 177پرونده تخلف در زمینه تصرف و تخریب منابع طبیعی در فارس تشکیل شده است، گفت: این میزان پرونده در مقایسه با سال گذشته روند کاهشی داشته است.
بوستانی گفت: امسال 156طرح با 65میلیارد تومان اعتبار در دستور کار این اداره کل قرار دارد که 54میلیارد تومان این اعتبارات ملی و مابقی استانی است.
این مقام مسئول از اجرای بذرکاری در بیش از 2هزار هکتار اراضی جنگلی فارس با کمک مردم و اهالی جوامع محلی خبر داد و گفت: بیشترین میزان تخریب جنگل‌ها، در شمال فارس و در مسیر پروژه آزادراه شیراز اصفهان حادث شده بود.
بوستانی تصریح کرد: با همکاری پیمانکار این پروژه سال گذشته بالغ بر 200هکتار از عرصه‌های خسارت دیده جنگلی در فارس بذرکاری شد و امسال نیز باید 200هکتار بذرکاری شود.
مدیرکل منابع طبیعی فارس با اشاره به وجود بیش از 50گونه گیاهان دارویی شاخص در استان فارس گفت: 4طرح مهم ملی و بین‌المللی شامل ترسیب کربن، جای‌کاری، منارید و مبارزه با خشکیدگی جنگلی، با موفقیت در استان فارس اجرایی شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی