[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۳
  • دوره جدید

دوام خانواده زیر سؤال رفته است، روزنامه شیراز نوین

رئیس مرکز مطالعات اجتماعی زنان دانشگاه شیراز:
دوام خانواده زیر سؤال رفته است
ازدواج سفید یا ازدواج با زنان مطلقه نباید خط قرمز فکری باشد

شیرازنوین- محمد شبیری
mohammad4838@yahoo. com

 به نظر می‌رسد اجرای طرح مشاوره برای به‌تعویق انداختن زمان طلاق و رجوع زوج نیز در فارس بی اثر بوده و آمار طلاق همچنان در این استان پهناور نگران کننده است. ازدواج سفید و تمایل نداشتن مردان برای ازدواج با زنان مطلقه یکی از بحران‌های اجتماعی به شمار می‌رود که امروزه ذهن نظریه پردازان و کارشناسان اجتماعی را مشغول کرده است.
 یک عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز با اعلام اینکه بر اساس آمارهای ارائه شده در فارس از هر 5ازدواج به طور میانگین 2‌مورد به طلاق منتهی می‌شود، می‌گوید: با این‌که دستگاه‌های قضایی و مراکز مشاوره پیش از طلاق در استان اقدامات دلسوزانه‌ای داشته اند، اما همچنان این آمار نگران کننده است.
محمد تقی عباسی از ازدواج سفید به عنوان یکی از معضلات امروز خانواده‌ها یاد می‌کند و می‌افزاید: ازدواج سفید محصول سلطه‌گری رسانه‌های فارسی زبان غربی بوده که به سرعت در جامعه اسلامی شیوع پیدا کرده است.
وی نسبت به واژه ازدواج سفید نیز انتقاد می‌کند و ادامه می‌دهد: ازدواج به معنای برقراری پیوند زناشویی بین یک زوج است اما در ازدواج سفید این پیوند رخ نمی‌دهد و زندگی آنها در گناه می‌گذرد که شاید کلمه هم‌خانگی برای آن مناسب‌تر باشد.
عباسی درباره یکی دیگر از مشکلات ازدواج و طلاق در فارس هشدار می‌دهد و می‌گوید: یکی از موضوعاتی که بیشتر باید مورد توجه قرار بگیرد ادامه زندگی زنان مطلقه است که متاسفانه از آن غافل مانده ایم.
وی می‌افزاید: در جامعه امروز کمتر مردی یک زن مطلقه را برای ازدواج انتخاب می‌کند در حالی که روز به روز جمعیت آنها رو به افزایش است.
 این عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز معتقد است: مجرد ماندن زنان مطلقه در آینده‌ای نه چندان دور به یک آسیب اجتماعی تبدیل خواهد شد در صورتی که مسئولان می‌توانند با استفاده از ابزار تبلیغاتی این امر مهم را ساماندهی کنند.
عباسی به اهمیت خانواده در ریشه کن کردن معضلات اجتماعی اشاره می‌کند و می‌افزاید: بسیاری از مشکلات اجتماعی از درون خانواده به عنوان یک نهاد اجتماعی ریشه‌کن می‌شود. به همین دلیل ضروری است که برای تقویت پایه‌های آن راهکارهای اساسی در نظر گرفته شود.
رئیس مرکز مطالعات اجتماعی زنان دانشگاه شیراز نیز معتقد است: پاک کردن صورت مسئله باعث شده است در استان فرهنگی فارس بنیان خانواده متزلزل شود و راهکاری برای ترمیم آن وجود نداشته باشد.
حلیمه عنایت به خبرنگار شیرازنوین می‌گوید بحران در خانواده تنها مختص به ایران و فارس نمی‌باشد و نیز می‌گوید: امروزه دنیا با بحران فروریختن خانواده‌ها دست به گریبان است اما مردمان ما با پیشینه فرهنگی درخشان خود می‌توانند وضعیت را اصلاح کنند.
وی باور دارد: در حوزه مطالعات خانواده باید مسئولان نیروی انتظامی، استانداری، فرمانداری شیراز و دستگاه قضایی استان در کنار اساتید دانشگاه شیراز قرار گیرند تا با ریشه یابی مشکلات و آسیب‌های اجتماعی برای درمان آن نسخه‌ای مناسب تجویز کنند.
عنایت که اعتقاد دارد راهکارهای هر استان برای نجات خانواده به خصوص در مشکلات مربوط به ازدواج و طلاق متفاوت است، می‌گوید: معضلات اجتماعی در هر استان متفاوت است و باید مسائل مربوط به خانواده‌ها به صورت منطقه‌ای ارزیابی شود.
رئیس مرکز مطالعات اجتماعی زنان دانشگاه شیراز تاکید می‌کند: آسیب‌های اجتماعی و صدماتی که به خانواده وارد شده تنها با ارائه آمار صریح و صحیح از سوی مسئولان قابل پیگیری و حل است اما اگر تحقیقات کافی بر مبنای آمار صورت نگیرد، این وضعیت تداوم خواهد داشت.
وی به تعاریفی که در گذشته از یک خانواده ایرانی ارائه می‌شد اشاره می‌کند و می‌گوید: دوام خانواده در ایران و فارس زیر سوال رفته و حل این مشکلات در گرو شفاف سازی است تا نظریه پردازان و کارشناسان اجتماعی بتوانند راهکارهای خود را عملی کنند.
عنایت ادامه می‌دهد: بررسی مواردی مانند ازدواج سفید و ازدواج با زنان مطلقه نیاز به آگاهی و اطلاع رسانی دارد تا به یک خط قرمز فکری تبدیل نشود.
وی اضافه می‌کند: کیفیت یک خانواده اصیل ایرانی دچار ضعف‌هایی شده است در حالی‌که این نهاد ارزشمند و اثرگذار می‌تواند در حل و فصل معضلات اجتماعی پیشگام باشد.
عنایت اضافه می‌کند: متاسفانه این تصور به وجود آمده است که خانواده فقط به فعالیت زنان یا مادران متکی است اما در حقیقت هر کدام از اعضای خانواده جایگاه و رفتار خاصی دارند و می‌توانند در سلامت این نهاد کوچک اجتماعی موثر باشند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی