[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۴
  • دوره جدید

ملاقات با آلِسی: بچه میمونی ۱۳میلیون ساله که از اجداد دور ماست، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- احسان فرازمند

farazmand68@yahoo.com

 دانشمندان بر این باورند که این بچه میمون که در کنیا پیدا شده، می‌تواند یکی از اولین نیاکان تمام انسان‌های روی زمین باشد. این موجود کوچک که جمجمه‌اش تقریباً به اندازه یک لیمو است، حدود 13میلیون سال پیش می‌زیسته و از خانواده‌ای آمده است که سرانجام به انسان‌ها و میمون‌ها تکامل یافته است. این میمون توسط یک جستجوگر فسیل کنیایی به نام جان ایکوسی در لایه‌ای صخره‌ای و باستانی در ناحیه ناپودت در غرب دریاچه ترکانا در شما کنیا پیدا شده است.
این فسیل به این دلیل بر جای مانده که آتشفشانی که در نزدیکی قرار دارد، میلیون‌ها سال پیش، جنگل را زیر گدازه‌های خود دفن کرده است. این فرایند چنان خوب انجام شده که حتی کانال‌های ریز درون گوش هم در جمجمه میمون سالم باقی مانده است. 
تمام انسان‌ها و میمون‌هایی که امروز زندگی می‌کنند دودمان مشترکی با این بچه میمون دارند، اما تاکنون دیرینه شناسان موفق شده بودند که رد این میمون‌ها را تا 10میلیون سال پیش دنبال کنند. به همین دلیل معلوم نبود که پیش از آن اجداد ما چه شکلی بوده‌اند و این که آیا در آفریقا ساکن بوده‌اند یا جای دیگری از کره زمین.
این گونه جدید نیانزاپیتکس آلسی نام‌گذاری شده که این نام از کلمه نیاکان در زبان ترکانا یعنی «آلِس» گرفته شده است. این میمون در زمان مرگ فقط 16ماه سن داشته است.
پیش از این مقدار استخوان و دندان از گونه نیانزاپیتکس کشف شده بود؛ اما دانشمندان مطمئن نبودند که این موجود چه شکلی بوده یا قدمت آن چقدر است.
جمجمه یافت شده پوزه‌ای کوچک دارد که به پوزه میمون درازدست شبیه است، اما تصویربرداری از داخل جمجمه نشان می‌دهد که مجاری گوش این میمون شبیه به انسان و شامپانزه است. فرد اسپور پروفوسر آناتومی تکاملی در دانشگاه کالج لندن می‌گوید: «میمون‌های دست‌دراز به خاطر رفتار سریع و آکروباتیک خود در جنگ مشهور هستند.»
«اما گوش داخلی آلسی نشان می‌دهد که او هنگام حرکت کردن با احتیاط بیشتری رفتار می‌کرده است.»
این یافته کامل‌ترین جمجمه‌ای است که به صورت فسیل از یک میمون منقرض شده به ثبت رسیده است. انسان‌ها حدود 6میلیون سال پیش از میمون‌ها جدا شدند و آخرین جد مشترکی که با شامپانزه داشته‌اند به 7میلیون سال پیش باز می‌گردد. نویسنده ارشد مقاله ایسایاه ننگو از دانشگاه استونی بروک می‌افزاید: «نیانزاپیتکس آلسی عضوی از گروهی از پستانداران اولیه بود که بیش از 10میلیون سال پیش در آفریقا می‌زیسته است.» «آنچه اکتشاف آلسی نشان می‌دهد این است که این گروه به منشأ انسان‌ها و میمون‌های امروزی نزدیک بوده و این منشأ آفریقایی است.»

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی