[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۵
  • دوره جدید

با حفر کانال‌های آب در بختگان جان هزاران جوجه‌فلامینگو در تالاب بختگان نجات یافت، روزنامه شیراز نوین

تسنیم: سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست فارس گفت: با تدبیر این اداره کل و با همت روستاییان جان بیش از هزار جوجه فلامینگو نابالغ که در تالاب بختگان به‌دام افتاده بودند، نجات داده شد.
طبق گزارشی به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان فارس، نبی‌الله مرادی اظهار داشت: اوایل مرداد محیط بانان پارک ملی بختگان در حین پایش منطقه متوجه حضور بیش از هزار قطعه جوجه فلامینگو شدند که در پهنه خشک تالاب بختگان به دام افتاده بودند.
وی افزود: پس از بازدید کارشناسان از منطقه مشخص شد در پی بارندگی‌های سال زراعی گذشته و جمع شدن آب در سمت شرقی تالاب بختگان در فصل بهار فلامینگوها در این منطقه جوجه‌آوری کرده‌اند، اما با گرمای هوا و خشک شدن آب تالاب، جوجه‌ها که هنوز آمادگی پرواز را نداشتند در نمکزار به دام افتادند.
مرادی بیان کرد: برای نجات جوجه‌های فلامینگو راهکارهایی از زنده‌گیری و انتقال پرندگان به تالاب طشک مطرح شد اما با توجه به ایجاد استرس، احتمال آسیب به پرندگان حین زنده‌گیری و حمل بر اساس تجربیات گذشته، کنار گذاشته شد. سرپرست اداره کل محیط زیست فارس گفت: با توجه به اینکه بافت اسفنجی خاک تالاب مقداری ذخیره آب داشت تصمیم بر آن شد تا با حفر کانال‌ها و برکه‌هایی به نگهداشت آب در محل کلنی فلامینگوها کمک شود تا بدین طریق زیستگاه موقتی برای جوجه‌ها تا زمان توانایی پرواز، فراهم شد. وی بیان کرد: کارشناسان و محیط‌بانان جلساتی را با اهالی روستای بستر برگزار کرده و پس از اعلام حمایت روستاییان، عملیات اجرایی مشترکی آغاز شد و کار به نتیجه رسید. مرادی خاطرنشان کرد: حدود 50نفر از اهالی روستا در عملیات نجات جوجه‌های فلامینگو مشارکت و شبانه اقدام به حفر کانال و گودال‌هایی در محل تجمع فلامینگوها کردند. وی گفت: در پایش‌های بعد مشخص شد که آب در این منطقه بالا آمده و وضعیت بحرانی تا حدی برطرف شده و این اقدام مشارکتی سبب شد از تلفات جوجه‌های ناتوان جلوگیری شود. مرادی با بیان اینکه تالاب بختگان سال‌هاست که با مشکل بحران آب روبه‌روست، تصریح کرد: خشکسالی، عدم تخصیص حق آبه از رودخانه کر، گسترش کشاورزی ناپایدار و برداشت بی رویه آب در حوضه کر و سیوند، تالاب بختگان و زیستمندان آن را به شدت تهدید می‌کند. وی گفت: سال‌های گذشته نیز به دفعات مشکلاتی از این دست برای پرندگان در تالاب به وجود آمد که موجب تلفات پرندگان شد. مرادی خاطرنشان کرد: تالاب بختگان از تالاب‌های بین‌المللی ثبت شده در کنوانسیون رامسر است که به دلیل تغییرات گسترده و روند رو به تخریب در لیست سیاه مونترو قرار گرفته و این امر ایران و استان فارس را متعهد می‌کند تا تمام توان فنی، علمی و مالی خود را برای خروج این تالاب از لیست مذکور انجام دهد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی