[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

وضعیت تغذیه در مدارس شبانه روزی، روزنامه شیراز نوین

دانش آموزانی که در مدارس شبانه‌روزی در خوابگاه زندگی می‌کنند، نوجوانان یا جوانانی هستند که در سن رشد هستند برای تکمیل شدن رشد جسمی و عقلی و روحی آن ها باید تغذیه سالم و مناسب داشته باشند. از طرف دیگر ضعف تغذیه ای باعث اخلال در یادگیری و روند تحصیل آنها می شود. در حالی که دانش آموزانی که در کنار خانواده خود زندگی می کنند هم نیازهای روحی و روانی آنها در کنار والدین پاسخ داده می شود و هم تغذیه مناسب دارند و وعده های غذایی و میان وعده ها و میوه ها را دریافت می کنند، دانش آموزان مدارس شبانه روزی از خانواده دور هستند ودر کنار مشکلات عاطفی و روحی تغذیه مناسب هم دریافت نمی کنند. دانش‌آموزان مدارس شبانه روزی بسیار کم توقع هستند و مناعت طبع بلندی دارند و گل های پاک و بااستعدادی هستند ولی مواد غذایی و ویتامین ها و املاح معدنی مورد نیاز بدن انسان چیزی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت. 
در مدارس شبانه روزی محدودیت مالی شدیددارند و سرانه دانش آموزی و بودجه های دولتی جوابگوی مخارج این مدارس نیست. میزان شهریه ای که دانش آموز پرداخت می کنند چندان قابل توجه نیست بعضی از آن ها توانایی پرداخت این مبلغ را هم ندارند و پرداخت نمی کنند. 
در سال های اخیر بسته های غذایی حمایتی از طرف آموزش و پرورش به این مدارس تعلق می گیرد که بسته‌های لبنیاتی است و خوب است ولی کافی نیست. 
در این مدارس جای خیرین و نیک اندیشان خالی یا بسیار کم رنگ است. از همه کسانی که شرایط اقتصادی مناسبی دارند و مورد لطف خاص الهی واقع شده اند توقع و انتظار می رود لطف الهی را پاسخ دهند و به کمک این مدارس بشتابند . کمک کردن به این مدارس بخصوص در بحث تغذیه، کمک به رشد و سلامتی آینده‌سازان جامعه است که خیر دنیا و آخرت را هم به دنبال دارد. 
گردآفرین قاسمی سرپرست مدرسه شبانه روزی فاطمه الزهرا سیاخ دارنگون ناحیه یک شیراز

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی