[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۵
  • دوره جدید

الگوهای تربیتی از دیدگاه اسلام ، روزنامه شیراز نوین

از دیدگاه اسلام انسان خوب، نمونه جامعه اسلامی است و جامعه برین باید از او الگو بگیرد؛ نه این که جوان خوب نمونه جوانان و مردان مسن خوب نمونه مردان مسن‌اند و زنان نمونه زنان: «اگر انسانی وارسته شد الگوی دیگر انسان‌هاست. اگر مرد است الگوی مردم است نه مردان و اگر زن باشد باز الگوی مردم است نه زنان». قرآن کریم این مطلب را در سوره تحریم آیات 10- 12 به صورت صریح روشن کرده است و چهار زن را به عنوان نمونه «دو نمونه خوب و دو نمونه بد» ذکر می‌کند. «تاریخ اسلام گواه احترامات بی‌حد رسول خدا‌(ص) به حضرت زهرا‌(س) است تا نشان دهد که زن، بزرگی ویژه در جامعه دارد که اگر برتر از مرد نباشد، کمتر نیست»
بنابر آنچه بیان گردید گریز و نجات از مشکلات و معضلات اجتماعی، فردی و اخلاقی و رسیدن به تعهد همه جانبه تنها و تنها در سایه تربیت دینی انسان میسر است. البته اصول و تعالیم الهی و آموزه‌های دینی در دین اسلام به کمال خود رسیده است. در سایه این نوع تعلیم و تربیت، انسان موقعیت خویش در جهان را می‌شناسد و ملتزم به ایجاد روابط حسنه با خدا و بندگان خدا می‌گردد و این یک تعهد مستحکم دینی است که تعهدات دیگر به آن وابسته است. 
با معرفت و عمل به اصول و تعالیم الهی که اصول مشترک همه ادیان آسمانی‌اند و در قرآن به طول کامل بیان شده‌اند. نشان‌های حضور و ظهور خدادر زندگی انسان‌ها جلوه‌گر می‌گردد و آثار و برکات آن نمایان می‌شود و حضور خدای قادر متعال، حکیم و علیم در زندگی و ایمان به او می‌تواند به حیات بشر معنا بدهد. 
ایمان زاینده امید است و امید نیز زاینده ایمان. آرزوی انسان، نیل به سعادت و خوشبختی همه‌جانبه است و ایمان و تربیت دینی راه رسیدن به این سعادت است. 
ناهید محمد آبادی، معاون پرورشی دبستان نیاکوثری دو، ناحیه یک شیراز

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی