[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

بهبود روابط با فرزندان، روزنامه شیراز نوین

اگر قرار است تنها یک هدف، امسال در حوزه فرزندپروری داشته باشید، این مهم‌ترین آنها است. هر روز ده دقیقه زمان به هرکدام از فرزندانتان به طور جداگانه اختصاص دهید تا ارتباط عاطفی با آنها برقرار کرده، رفتارهای منفی را کاهش دهید و بچه‌ها را در طی روز به مشارکت بیشتری ترغیب نمایید. 
در این ده دقیقه تمام توجه و افکار شما معطوف به فرزندتان باشد، به گونه‌ای که او متوجه شود اولویت اول شما است. 
برنامه‌های صبحگاهی بعد از مدرسه و زمان خواب آنها را بررسی نمایید. آیا بچه‌ها دندان‌هایشان را مسواک نمی‌زنند یا همیشه ظرف غذا یا کوله‌پشتی خود را فراموش می‌کنند؟ زمان آن فرا رسیده که به عنوان یک خانواده، روش‌های بهتری جایگزین روش‌های نامناسب قبلی کنید. 
بهترین برنامه، برنامه «وقتی، بعد» است. در این برنامه، شما یک فعالیت دلچسب کودکانتان را بعد از انجام دادن یک کار ناخوشایند یا چالش برانگیز، ولی ضروری برای فرزندتان قرار می‌دهید. همیشه از همین عبارت برای بیان برنامه بچه‌ها استفاده کنید. به عنوان نمونه، می‌توانید به فرزندان خود بگویید وقتی تختتان را مرتب کردید و لباس پوشیدید، بعد می‌توانید صبحانه بخورید یا بگویید وقتی تکلیفتان را انجام دادید و کیف فردایتان را آماده کردید، بعد می‌توانید بیرون بروید و با دوستانتان بازی کنید. این برنامه‌ها را در جایی که بچه‌ها ببینند، بنویسید و قرار دهید تا فراموش نکنند و نیازی به یادآوری مجدد به آنها نداشته باشید. 
امسال هرکدام از بچه‌ها مسئولیت انجام کاری که مناسب سن آنها باشد، خواهند داشت تا روزانه در خانه مشارکت داشته باشند. جلسات خانوادگی را به صورت هفتگی برگزار کنید و در آنها، کارهای را که به صورت روزانه و در طی هفته لازم است انجام شود بیان کرده، آنها را بین اعضای خانواده تقسیم نمایید. 
با این کار شما درسی ارزشمند به فرزندان خود خواهید آموخت: این که خانواده یک گروه است و بدون مشارکت هریک از افراد، این گروه عملکردی موفق نخواهد داشت. با کمی تغییر می‌توانید سال جدید را به سالی بسیار پربار، با تأثیراتی مثبت و مانا برای همه افراد خانواده تبدیل کنید.
مهدیه احمدی، آموزگار شاغل در دبستان خاک‌ره دو، ناحیه یک شیراز

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی