[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۵
  • دوره جدید

تأثیر بازی‌های ویدیویی بر پرخاشگری، روزنامه شیراز نوین

خشونت، جنایت و از بین بردن هر آنچه فراروی آدمی است، یکی از اساسی‌ترین موضوع‌های مطرح شده در بازی‌های ویدئویی - رایانه‌ای به شمار می‌رود و سیطره آن از بازی‌های خاص کودکان خردسال گرفته تا بازی‌های نوجوانان، جوانان و افراد بزرگسال گسترده است. 
مطالعه تاریخچه بازی‌های ویدئویی، حکایت از آن دارد که کاربران این بازی‌ ها نخست در جریان طرح مفاهیمی مانند جنگ ستارگان، به جنگ و ستیز با سفینه‌های مهاجم فضایی فراخوانده می‌شوند؛ اما در ادامه جای موجودهای ترسناک فرازمینی، ربوت‌ها و مانند آنها، با چهره‌های انسانی عوض شده، آنان با چهره‌های انسانی هراس‌انگیز آشنا می‌شوند که برای مقابله با آسیب و گزند آنها، باید دست به نابودی آنها زد. از این رو، با طرح پیشرفت‌های آدمی در زمینه تهیه سلاح‌های مخوف لیزری، اتمی، کشتار جمعی و نظایر آنها، سلاح‌های مزبور به عنوان ابزاری که به کاربر کمک می‌کند تا وی در مقابله و مواجهه با نیروهای اهریمنی فایق آید؛ در دسترس کاربران خردسال، نوجوان و جوان قرار می‌گیرد تا با کاربری از آنها به هدم نیروهای شیطانی دست یازند. 
در برخی از بازی‌های پلی استیشن، کاربران به عنوان آدم‌های بد تلقی شده نقش جنایتکاران خیالی را ایفا می‌کنند و با حمله به عابران و زهگذران، با کشتن آنها امتیاز کسب می‌کنند. در بازی دیگر، کاربر با ماشین‌ربایی از مردم در خیابان و دزدیدن مواد مخدر از قاچاق‌فروشان، امتیاز کسب می‌کند یا در یک بازی دیگر، بازیگر برای قتل عام عابران جایزه می‌گیرد و صدای شکستن استخوان‌های آنها، به جلوه‌های واقع گرای بازی اضافه می شود. 
با پیشرفت فناوری و افزایش کیفیت گرافیکی بازی‌ها، نمایش حرکت آهسته گلوله‌هایی که در سینه افراد و جسد مردگانی که در دریای خون فرو رفته‌اند، امکان‌پذیرتر شده، نمایش این صحنه‌ها در جریان بازی عادی تلقی می شوند. 
شاید از همین رو است که در شرح برخی از بازی‌ها، به کاربران هشدار داده می‌شود که نهایت رعب ممکن را تجربه خواهند کرد. در آغاز نسخه سوم بازی محکوم به فنا، خاطرنشان می‌شود فقط خاطرتان باشد که در اتاقتان را در جریان بازی قفل نکنید تا در صورت لزوم، راه فراری داشته باشید و در شرح بازی قاتل بیان می‌شود: اول چند قرص آرامش بخش دم دستتان بگذارید و بعد بازی را شروع کنید. 
در بعضی از بازی‌های ویدیویی - رایانه‌ای دیگر، گاه ملاحظه می‌شود که به سادگی سر انسان‌ها از بدنشان جدا می‌شود که به سادگی سر انسان‌ها از بدنشان جدا می‌گردد، شیوه‌های قتل به صورت‌های نو، جدید و ارعاب‌آور به نمایش گذاشته می‌شود، بیرون کشیدن اسکلت طرف از بدنش، تکه تکه کردن مبارز مقابل، قطعه قطعه کردن حریف یا به حرکت در آوردن یک تیغه مدور، انداختن طرف مقابل در حوض اسید، آتش زدن حریف و نظایر آن و بازیگران با انتخاب یک ورزش مانند کشتی کج و چهره‌های ورزشی مورد علاقه، باید با حریفی که مقابل خود می‌یابند، وارد نبرد شده، با شکستن گردن، ستون فقرات، قفسه سینه، خرد کردن دندان‌های حریف و نظایر آن، او را شکست داده، سپس با رفتن روی طناب رینگ و با جفت پا پریدن به روی سر و صورت شخص مغلوب، کار وی را تمام کنند. 
در بسیاری از موارد دیگر، بازی‌های ویدیویی با نمایش درگیر شدن افراد با یکدیگر به ارائه الگوهای پرخاشگرانه‌ای می‌پردازند که به سادگی می‌تواند توسط کاربران جوان، مورد الگوبرداری قرار گیرند.
شهربانو نادری، مربی پرورشی متوسطه اول شاهد دالکی، ناحیه یک شیراز

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی