[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

شرایط استفاده از جهش تحصیلی، روزنامه شیراز نوین

دانش‌آموزانی که پایه اول و دوم ابتدایی را تمام کرده‌اند می‌توانند جهش از پایه سوم و چهارم یا چهارم به پنجم به ششم را داشته باشند. همچنین بر اساس دستورالعمل موجود، این جهش تحصیلی فقط یک بار می‌تواند اتفاق بیفتد. 
برای جهش تحصیلی فقط کارنامه‌ای پر از نمرات خوب کافی نیست، هرچند آموزش و پرورش نخستین شرط برای جهش کردن را کسب نمرات خیلی خوب در تمامی دروس می‌داند. با این که این شرط لازم است، اما کافی نیست؛ چرا که همیشه کسب نمرات ممتاز نشانی از استعداد برتر دانش‌آموز نیست و نمی‌توان تنها نمرات را معیار پذیرش دانش‌آموزان برای حضور در دوره‌های جهش تحصیلی دانست. (اداره آموزش و پرورش استثنایی پس از برگزاری آزمون‌های هوش و استعدادیابی، سطح و وضعیت دانش‌آموزان را می‌سنجد و هر دانش‌آموز پس از کسب نمره قبولی در آزمون‌ها می تواند در سه ماه تابستان، درس‌های یک سال تحصیلی را بخواند و در امتحانات شهریور شرکت کند و در صورت قبولی، از ابتدای مهر در کلاس یک پایه بالاتر حاضر شود.)
در جهش تحصیلی استعداد حرف اول را می‌زند، استعداد هم لزوماً با نمره خوب گرفتن هم معنی نیست، اما برخی والدین این دو موضوع را با هم اشتباه می‌گیرند و در حالی که استعدادهای ویژه فرزند برایشان مسجل نیست، برای جهش تحصیلی او اصرار می‌کنند؛ اصرار هم به مسئولان مدرسه و هم به دانش‌آموز برای بیشتر خواندن و قوی کردن بنیه علمی‌اش، اما استعداد نه با اصرار به وجود می‌آید و نه با کلاس‌های پی در پی و داشتن معلم خصوصی، بلکه استعداد توانی است که با آدم‌ها آفریده می‌شود و فقط تمرین و پشتکار آن را پرورش می‌دهد. 
کلام آخر
با وجود همه این نگرانی‌ها و شائبه‌ها، هنوز هم والدین بسیاری از دانش‌آموزان، مشتاق تحصیل جهشی فرزندانشان‌اند. البته در سال‌های اخیر این تقاضا نسبت به گذشته کمتر شده است، به ویژه بعد از اجرای نظام آموزشی جدید که به 3-3-6 موسوم است. 
کتاب‌های تازه تألیف نظام آموزشی به اندازه‌ای سنگین و پیچیده است که خانواده‌ها، به ویژه برای کلاس پنجم ابتدایی، تمایلی برای جهش فرزندانشان ندارند؛ چون نگران‌اند که آنها در تابستان از پس درک کتاب‌های حجیم و پیچیده جدید برنیایند و گرفتار دلزدگی و بی‌انگیزگی شوند. لذا والدین زیاد به دنبال آن نباشند که فرزندانشان در یک پایه تحصیلی جهش داشته باشند و بهتر است که بگذارند مراحل رشد فرزندانشان سیر طبیعی خود را طی نماید و توانمندی‌ها و قابلیت‌های فردی به مرور زمان شکوفا گردد.
محمد دارابی، آموزگار شاغل در دبستان خاک‌ره دو، ناحیه یک شیراز

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی