[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

امروز ساعت ۱۴: سپیدرود رشت - فجر شهید سپاسی یک امتیاز هم غنیمت است، روزنامه شیراز نوین

گروه ورزش- م. حامد: حتی کسب یک امتیاز از بازی امروز در زمین سپیدرود می‌تواند فجرسپاسی را یک پله در جدول بالا بیاورد و آنها را یک گام دیگر به بقا نزدیک کند.
در یک بازی عقب افتاده از هفته نوزدهم لیگ دسته اول فوتبال ایران، عصر امروز در رشت تیم فجرسپاسی شیراز میهمان سپید رود رشت خواهد بود. 
سپیدرود رشت که بهترین سال فوتبال خود را سپری می‌کند، در برابر فجری قرار می‌گیرد که بدترین فصل تاریخ خود را می‌گذراند. فصل کابوس‌وار فجرسپاسی که تا هفته چهاردهم بدون پیروزی سپری شد و تنها سه پیروزی از هفته چهاردهم تاکنون، توانسته اندکی وضعیت این تیم را در جدول رده بندی بهبود ببخشد و آنها را به منطقه امن جدول نزدیک کند.
سپیدرود تیم دوم جدول که برای اولین بار مدعی صعود به لیگ برتر محسوب می‌شود، با تماشاگران پرشور خود در اندیشه کسب سه امتیاز و صدرنشینی در گروه است.
هم اکنون ملوان بندر انزلی با 41 امتیاز از 23 بازی صدرنشین رقابت‌هاست و سپیدرود با یک بازی و یک امتیاز کمتر در جای دوم قرار دارد. نکته جالب بازی امروز این است که هر دو تیم با کسب نتیجه تساوی، یک پله در جدول صعود خواهند کرد. هر دو تیم تفاضل گل بهتری نسبت به تیم بالاییِ خود دارند و می‌توانند با امتیاز مساوی با آنها، یک پله بالاتر قرار بگیرند.
فجرسپاسی با روحیه‌ای مضاعف پا به این بازی می‌گذارد. آنها در بازی اخیر خود در زمین نساجی مازندران سه امتیاز بسیار ارزشمند به دست آوردند و حالا خود را در یک قدمی بقا در مسابقات می‌بینند. از طرفی سپیدرود در ابتدای این هفته، در زمین خود برابر تیم سوم جدول، پارس جنوبی جم با هدایت مهدی تارتار، با تساوی بدون گل متوقف شدند و شانس صدرنشینی را از دست دادند. اما شکست ملوان در زمین اکسین البرز باعث شد که دوباره امید صدرنشینی به آنها برگردد.
نکته جالب و تأمل برانگیز در برنامه ریزی فدراسیون فوتبال این است که بازی قبلی سپیدرود دو روز زودتر از بازی فجر و سایر تیم‌ها انجام شد تا این تیم بتواند با فاصله زمانی بیشتری، در دو دیدار خانگی خود به میدان برود. این درحالیست که فجر که دو بازی خارج از خانه و مسافرت‌های طولانی در پیش داشت، از این آپشن برخوردار نشد و حالا در فاصله تنها سه روز، باید دومین دیدار سنگین و خارج از خانه خود را در زمین تیم‌های شمالی برگزار کند. 
در پنج بازی اخیر، نتایج دو تیم شباهت زیادی به هم دارد. سپیدرود در 5بازی گذشته خود در رقابت‌های لیگ دسته اول، تنها یک پیروزی به دست آورده و سه تساوی و یک شکست در کارنامه اش دیده می‌شود. درست مثل فجرسپاسی که یک پیروزی در زمین نساجی به دست آورد اما در برابر اکسین البرز، راه آهن تهران و آلومینیوم اراک متوقف شد و در زمین خود برابر مس کرمانِ اوج گرفته تن به شکست 2 بر صفر داد.
در واقع می‌توان با یک نگاه دقیق به این نتیجه رسید که تفاوت فنی آنچنانی بین این دو تیم وجود ندارد. با اینکه تیم سپیدرود در رتبه دوم جدول برای صدرنشینی می‌جنگد و سپاسیِ شهر ما در رتبه دوم از آخر، تنها هدفش بقا در مسابقات است. اما شاید چیزی که تفاوت این دو تیم را رقم زد، افت فاحش فجر در نیم فصل اول مسابقات بود و بحرانی که گریبانگیر این تیم شیرازی شد. همچنین حمایت قاطع فوتبال‌دوستان رشتی از تیم قدیمی شهرشان بود که این تیم را تا اینجای مسابقات در کورس نگه داشت. آنها می‌توانند با حفظ همین رتبه دومی هم برای اولین بار به لیگ برتر باشگاه‌های ایران صعود کنند.
در بازی رفت دو تیم که روز 23مرداد در حافظیه شیراز برگزار شد، تیم سپیدرود موفق شد برای اولین بار در تاریخش، فجر را در شیراز شکست دهد. در آن بازی سهیل حق شناس در دقایق 30 و 65 برای سپیدرود گلزنی کرد و مجید جلالی فر در دقیقه 74 یکی از گل‌ها را پاسخ داد تا فجر اولین شکست خانگی فصل را تجربه کند.
سپیدرود آمار و ارقام خوبی در بازی ‌های خانگی از خود به جا گذاشته. آنها در 10دیدار خانگی هرگز متحمل شکستی نشده اند و 7پیروزی و 3 تساوی حاصل کار آنها بوده. کسب 24 امتیاز از 10بازی خانگی می‌تواند آمار قابل قبولی برای این تیم باشد. اما فجرسپاسی هم حتی در بدترین فصلش، در زمین رقبا تیم بی آزاری نبوده. آنها در نیم فصل اول و آن شرایط بی سابقه، 5 شکست خارج از خانه را متحمل شدند؛ اما توانسته‌اند 9 امتیاز بیرون از خانه را به دست آورند. در واقع مقدار امتیازی که از بازی‌های بیرون از خانه نصیب این تیم شده، بیشتر از امتیازات خانگی این تیم است. به خصوص آمار دو تیم در سه بازی اخیر، برتری فجر را نشان می‌دهد. سپید رود در سه بازی اخیر خانگی، تنها گل گهر سیرجان را با یک گل مغلوب کرده و در برابر ملوان و پارس جنوبی با تساوی یک یک و صفر صفر متوقف شده است.
اما فجر در سه بازی بیرون از خانه خود دو بار به پیروزی رسیده و یک بار هم در آستانه پیروزی بوده که با تساوی در دقایق پایانی متوقف شده است. اما سپیدرود تیمی است که در خانه به سختی گل می‌خورد. آنها در ده بازی تنها سه بار در زمین خود گل خورده اند؛ در مقابل خونه به خونه بابل، اکسین البرز و ملوان بندر انزلی. و از طرفی تنها در دو بازی خانگی موفق به گلزنی نشده اند. در برابر خیبر خرم آباد و پارس جنوبی جم. اما فجر هم فقط در سه بازی خارج از خانه موفق به گلزنی نشده. در برابر نفت مسجد سلیمان، بادران تهران و پارس جنوبی. اما در 8بازی از 10دیدار خارج از خانه هم دروازه خود را باز شده دیده است. 
در مجموع با نگاهی به عملکرد دو تیم، نمی‌توان برتری خاصی برای میزبان صدرنشین قائل بود و فجرسپاسی با اعتماد به نفسی که اخیراً نصیبش شده، شانس بالایی برای کسب امتیاز در این خواهد داشت.
بازی بعدی فجرسپاسی در هفته بیست و چهارم و روز سه شنبه برابر ایران جوان بوشهر در ورزشگاه دستغیب شیراز برگزار خواهد شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی