[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۷
  • دوره جدید

میدان دادن به جوانان انسان را خوشحال می‌کند، روزنامه شیراز نوین

ناصر صناعی متولد 1323، مدرس رسمی و ناظر فدراسیون فوتبال ایران است. او افسر بازنشسته ارتش است و از سال 1352 وارد عرصه داوری شده. در روزهای آینده در این ستون مطالب این پیشکسوت داوری را در مورد این مقوله مهم ورزشی خواهیم خواند. گفتگوی ما با این پیشکسوت داوری را در ادامه می خوانید:
چگونه وارد عرصه داوری شدید؟
 در فروردین ماه 1352 کلاس داوری درجه سه فوتبال را در شیراز به مدت 10روز تحت نظر دکتر لیادین مدرس انگلیسی فیفا و استاد نصیری مدرس فدراسیون فوتبال ایران طی کرده و موفق به دریافت گواهینامه درجه سه داوری شدم.
از چه زمانی قضاوت در مسابقات کشوری را آغاز کردید؟
از مهرماه سال 1353 با اینکه داور درجه سه بودم، مسابقات کشوری را در رده‌های مختلف قضاوت می‌کردم. 
و چه زمانی به مدرک درجه یک داوری رسیدید؟
در مهرماه 54 در کلاس ارتقاء درجه سه به دو داوری که زیر نظر استاد «کِن استون» مدرس فیفا در تهران برگزار شد شرکت و پس از موفقیت در آزمون‌های مربوطه به درجه 2 داوری مفتخر گردیدم. در بهمن ماه 1356 به مدت 6روز ضمن شرکت در کلاس ارتقاء داوری 2 به یک، کلاس توجیهی لیگ‌های کشوری را زیر نظر دکتر «بارد راجر» مدرس فرانسوی فیفا طی و موفق شدم مجوز قضاوت لیگ‌های کشوری را اخذ کرده و در لیست داوران کشوری قرار گیرم. در مهرماه 62 پس از 6سال قضاوت و همکاری مداوم با فدراسیون و توقف در درجات یک ج، یک ب، یک الف هرکدام تقریباً دو سال و قضاوت بیش از 60مسابقه در لیگ‌های بالای کشور، به درجه ملی مفتخر و تنها داور ملی استان فارس بودم. در آن زمان در سطح فدراسیون فوتبال حدوداً 35داور ملی و بین‌المللی فعالیت داشتند.
چه شد که مدرس داوری شدید؟
از تاریخ 2بهمن 63 الی نهم بهمن 63 بنابه دعوت فدراسیون فوتبال، به مدت 7روز در کلاس مربیگری داوری (تدریس داوری) که تحت نظر دکتر کالاهان مدرس رسمی فیفا در تهران برگزار شد، شرکت و پس از طی آزمون‌های مربوطه به عنوان مدرس رسمی فدراسیون فوتبال ایران انتخاب شدم. از آن تاریخ به بعد ضمن قضاوت در لیگ‌های مختلف کشوری، کلاس‌های داوری مختلفی را تدریس می‌کردم.
سایر مسئولیت‌هایی که داشتید را شرح دهید.
از سال 1358 الی 1376 به صورت متناوت حدود 12سال مسئولیت ریاست کمیته داوران هیئت فوتبال استان فارس را عهده‌دار بودم. از سال 1354 الی 1375 در کلاس‌های متعدد توجیهی و ارتقا که توسط مدرسین فیفا از جمله کن استون، کالاهان، فاروق بوزو، بارد راجر و سایر اساتید اعزامی تدریس گردیده شرکت نمودم. در مردادماه 1375 بنابه دعوت فدراسیون فوتبال مدت 4روز در کلاس استانداردها و شیوه‌های جدید نظارت و تدریس تحت نظر فیفا که توسط استاد فاروق بوزو مدرس رسمی فیفا در تهران برگزار گردید شرکت و موفق شدم مدرک تأیید نظارت و تدریس فیفا را کسب نمایم که مدرک بسیار معتبری به شمار می‌رود. این کلاس برای اولین بار در ایران برگزار شد که در نوع خود بی‌سابقه بود و تعداد اندکی از مدرسین در این کلاس حضور داشتند. (گواهینامه طی این کلاس را که به تأیید دکتر ژائو هاولانژ و دکتر سپ بلاتر رئیس و نایب رئیس وقت فیفا رسیده است در تصویر مشاهده می کنید.)
و چه زمانی بازنشسته شدید؟
در آذرماه 1375 در سن 52سالگی با 24سال سابقه از کسوت داوری بازنشسته شدم. در پاییز 1389 اندوخته‌ها و تجربیات 37سال داوری، تدریس، نظارت و طی کلاس‌های خود را به صورت یک جلد کتاب تحت عنوان «قوانین و مقررات داوری فوتبال» با مجوز فدراسیون فوتبال ایران منتشر کردم که این کتاب در کلاس‌های داوری تدریس و همچنین در اختیار داوران فوتبال استان فارس و استان‌های هم‌جوار قرار گرفته است. 
در حال حاضر چه مسئولیتی را عهده‌دار هستید؟
در حال حاضر هیچ‌گونه مسئولیتی در کمیته داوران هیئت فوتبال استان ندارم و برای برگزاری هیچ کلاس توجیهی از من دعوت نشده است. از فروردین 94 تاکنون فقط در دو کلاس داوری درجه سه (یکی در خور لار و یکی در شیراز) تدریس نموده‌ام و خوشحالم از اینکه به مدرسین جوان میدان زیادی داده می‌شود. امیدوارم مشکلاتی که در بخش‌های بعدی توضیح داده‌ام هرچه زودتر مرتفع گردد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی