[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

دیدگاه، روزنامه شیراز نوین

 از جوانی ما تا جوانی آنها
 

محمد شفیعی
رئیس کانون مربیان فوتبال فارس

 شاید هم ما جوانی را اشتباه فهمیده‌ایم که به مربیان ۴۰ و چند ساله لیگ برترمان می‌گوییم جوان و به این بهانه بر ناکامی‌هایشان چشم می‌پوشیم؛ به امید آینده‌ای مبهم... 
چه مقدمه‌ای بهتر از تولد ۳۸سالگی الکساندر نوری؟ 
حتی اگر بپذیریم که ایرانی بودن او توجه‌مان را به خود جلب کرده، می‌توانیم از یولیان ناگلزمن نام ببریم که با ۳۴سال سن در بوندس‌لیگا مربیگری می‌کند. الکساندر نوری اما شاید بهترین مثال باشد برایمان. مردی که در بوندس‌لیگا، یکی از مهم‌ترین لیگ‌های فوتبال دنیا، مربیگری می‌کند، در حالی که تازه ۳۸ساله شده است.
شاید هم ما «جوانی» را اشتباه فهمیده‌ایم که به مربیان ۴۰ و چند ساله لیگ برترمان می‌گوییم جوان و به این بهانه بر ناکامی‌هایشان چشم می‌پوشیم؛ به امید آینده‌ای مبهم که نمی‌دانیم چگونه می‌خواهند بر آن نور بپاشند. البته میانگین سنی مربیان لیگ برتر ما هم کاهش پیدا کرده اما آنقدر که جوان‌ترین‌شان ۴۲ساله است؛ فراز کمالوند. بقیه مربیان جوان‌مان هم بالای ۴۴سال دارند؛ علیرضا منصوریان، مهدی تارتار، عبدالله ویسی و یحیی گل‌محمدی. علی نظرمحمدی ۳۹ساله هم البته با سپیدرود به لیگ برتر آمده اما تصور محالی است که او فصل را با این تیم به پایان ببرد یا تنها نماینده شمال ایران را در لیگ برتر حفظ کند.
این عادت ما و فوتبال ایران است که مربیانی از این دست را «مربی» ندانیم (به خاطر سن و سال‌شان) اما به مربیان ۴۰ و چند ساله بگوییم جوان. منصوریان ۴۶ساله در نظر ما جوان می‌آید و آنقدر کم‌تجربه که سعی دارد با حرف زدن برای خود زمان بخرد و ما هم گاه همراه می‌شویم با بهانه‌جویی‌های او و امثال او. الکساندر نوری اما در ۳۸سالگی مربی پخته وردربرمن است.
جوان‌های کم‌تجربه و بی‌تجربه فوتبال ما ۴۴ و ۴۶ساله هستند و در اروپا زین‌الدین زیدان ۴۶ساله قهرمان لیگ قهرمانان می‌شود. او در آغاز سومین سال سرمربیگری‌اش در رئال مادرید ۷جام برای این تیم گرفته و جالب‌ اینکه اتفاقاً مثل خیلی از مربیان ایرانی پیش از رئال در هیچ تیم دیگری در سطح اول فوتبال دنیا سرمربیگری نکرده بود.
زیدان ۴۶ساله امروز دنیایی از تجربه را با خود این سو و آن سو می‌برد و مربیان ۴۶ساله ما بی‌تجربه‌اند هنوز. ما شاید زیدان نداشته باشیم اما اروپا مثل او و همسن و سال او زیاد به خود دیده؛ یورگن کلوپ (لیورپول)، پپ گواردیولا (منچسترسیتی)، پوچتینو (تاتنهام)، توماس توخل (دورتموند) و خیلی‌های دیگر که هیچ کدام‌شان ۵۰سالگی را هنوز تجربه نکرده‌اند یا همان الکساندر نوری و یولیان ناگلزمن که به معنای واقعی جوانند و شاید جوان‌ترین مربیان فوتبال اروپا. در فوتبال ایران اما حتی جوانی هم معنای دیگری دارد.
نه فقط در مورد مربیان، بلکه با بازیکنان‌مان هم همینطور رفتار می‌کنیم. به بازیکن ۲۶ساله می‌گوییم جوان؛ غافل از اینکه در اروپا بازیکن ۲۰ساله «بهترین» می‌شود. البته که هزار دلیل و بهانه هست برای توجیه این تفاوت‌ها اما بد نیست گاه سوزنی هم به خودمان بزنیم. دست‌کم با خودمان روراست باشیم و برای توجیه این تنبلی و کج‌فهمی به امکانات سخت‌افزاری فوتبال اروپا چنگ نیندازیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی