[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۲
  • دوره جدید

موگرینی: قطعنامه شورای امنیت از برجام حمایت کرد، روزنامه شیراز نوین

فارس: مسئول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا در سخنانی بار دیگر بر حمایت از توافق هسته‌ای با ایران حمایت کرد.
«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنانی در جمع سفیران اروپایی بار دیگر توافق هسته‌ای با ایران را رویکردی مهم در عرصه جهانی دانست.
وی گفت: «توافق با ایران نشان دهنده راهکار اروپایی در زمینه سیاست خارجی است. این توافقی میان 2کشور نیست. من این موضوع را بارها تکرار کرده‌ام و باید این موضوع را بارها هم در ماه‌های آتی تکرار کرد. این توافقی میان ایران و جامعه جهانی بود که قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل از آن حمایت کرد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم آن را تأیید کرد.»
وی سخنان خود را اینطور ادامه داد: «امروز با گذشت 2سال از توافق، پابیندی به این توافق را آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کمیسیون مشترک که من ریاست آن را با حمایت قدرتمند «هلگا اشمیت» بر عهده دارم، تأیید می‌کند و این چیزی نیست که یک کشور مدعی آن شود. 
ما در ماه‌های آتی این موضوع را بارها هر جا که باشیم تکرار خواهیم کرد. چرا که بار دیگر به موضوعی مرتبط با امنیت جامعه بین‌الملل و نیز اعتبار توافق‌های جهانی تبدیل شده است و من خوشحالم که در مراسم تحلیف «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران از وی هم شنیدم که به اجرای توافق هسته‌ای ادامه خواهد داد و هم اکنون این موضوع برای ما بسیار اهمیت دارد. به این ترتیب شرکای ما می‌دانند که می‌توانند روی ما حساب کنند. 
آنها می‌دانند که ما چه جایگاهی داریم و مسائل استراتژیک ما چه هستند. در شرایط حساس پرتنش کنونی آسان نیست که استراتژیک رفتار کنیم.»
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «سوریه یکی از مسائلی است که گاهی زیاد و گاهی هم کم به آن پرداخته می‌شود و بستگی دارد که رسانه‌های چقدر به آخرین حمله یا بحران انسانی و یا نشستی که برای پرداختن به این مسئله اینجا و آنجا برگزار می‌شود، بپردازند و این مسائل چند هفته بعد هم به دست فراموشی سپرده می‌شوند. ما فقط به موضوع حمایت انسانی نپرداختیم، بله رویکرد سیاسی هم که متوجه مردم سوریه است، توجه کردیم و ما (اروپا) تنها طرفی بودیم که اینطور عمل کردیم و با سوری‌ها در این کشور و خارج از آن گفت‌وگو کردیم و کمک کردیم که به آینده کشورشان بپردازند.»
تحولات شبه جزیره کره موضوع دیگری بود که در سخنرانی موگرینی به آن پرداخته شد. 
این سیاستمدار اروپایی گفت: «ما ممکن است از لحاظ موقعیت جغرافیایی از منطقه حوزه اقیانوس آرام دور باشیم؛ اما همه شرکای آسیایی ما و علاوه بر آنها (دیگر کشورها) هم می‌خواهند که اتحادیه اروپا در زمینه حل این بحران مشارکت داشته باشد و ما برای این اقدام آمادگی داریم. چرا که آنها می‌دانند که ما همواره در پی راهکاری دیپلماتیک هستیم و از طرفی ما می‌دانیم که راهکار نظامی نه تنها خطرناک است بلکه به حل مشکل هم کمکی نمی‌کند. ما در تلاش برای یافتن راهکاری چند جانبه هستیم و از راهکاری بر مبنای تجربیات ما در زمینه عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای به خصوص موردی که در زمینه مذاکره با ایران به آن دست یافتیم هم استقبال می‌کنند.»

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی