[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۶
  • دوره جدید

رونق نمایش در سالن های فاخر، روزنامه شیراز نوین

آغاز بيست و هشتمين جشنواره تئاتر فارس از بیستم شهريور ماه
رونق نمایش در سالن های فاخر

 

شیرازنوین- سعیدرضا امیر آبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

وجهه زیبا شناختی هنر های هفتگانه تنها یکی از برکات ماندگار آنها برشمرده می شود. چرا که پتانسیل رفیع هنر راستین با همه زیر مجموعه‌هایش این پتانسیل رفیع را داراست که جامعه را به سوی تعالی رهنمون ساخته و همانند عنصری تاثیر گزار در بهبود حال مدنی جامعه مثمر ثمر عمل کند. چنانچه هنر‌های ایرانی را به دو دسته پایتختی و استانی تقسیم کنیم، در رسته استانی شاهد هنرمندان توانمندی هستیم که در مقابل سیلی از مشکلات ایستادی کرده و بنا بر روحیه سختکوش و جنگجویی که از آن برخوردارند در مسیر هنر های هفتگانه به فعالیت و آفرینش همت می گمارند. هنر های نمایشی به سردمداری تئاتر از طرفداران بیشماری در استانهای ایران برخوردار است و شهر شیراز در مقام پایتخت فرهنگی ایران زمین در این زینه از استعداد های بیشماری بهره مند است. 
جشنواره های تئاتر استانی به عنوان فرصتی مغتنم برای اهالی این هنر فاخر به شمار می رود که می توانند به ذکر توانمندی های خود در عرصه هنر های نمایشی پرداخته و از هنرنمایی همکاران هنری خود کسب درس و تجربه کنند.  گفتنی است که بیست و هشتمین جشنواره استانی تئاتر استان فارس در تماشاخانه ها و تئاتر شهر که در ماههای اخیر روند بازسازی و تکمیل آن به پایان رسیده به همراه تالار حافظ از  ٢٠شهریورماه به مدت سه روز برگزار می شود.
استقبال گروه های نمایشی فارس
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس ظهر سه شنبه در نشست خبری که به مناسبت آغاز به کار جشنواره تئاتر استانی برگزار می شد، در  جمع اعضای گروه های نمایشی، پیشکسوتان تئاتر استان، هیئت موسس خانه تئاتر و اصحاب رسانه گفت: سال گذشته این جشنواره با ١٢گروه برگزار شد، اما امسال با وجود استقبال زیادی که از سوی هنرمندان شهرستان ها به عمل آمد قرار بر این است که پانزده گروه نمایشی در این جشنواره به رقابت پرداخته و هر گروه سه اجرا خواهد داشت. این برنامه ریزی ها به گونه ای انجام شده است که که چهل و پنج اثر هنری در طول جشنواره بیست و هشتم اجرا می شود. بهزاد مریدی با اشاره به جشنواره های تئاتری که در استان فارس در روزهای اخیر اجرا شده است، افزود: جشنواره تئاتر «لاد» با حضور ١٣ گروه شرکت کننده از شهرهای جنوبی در شهرستان لامرد برگزار شد و در ١٨ شهریور به پایان خواهد رسید؛ این در حالیست که جشنواره یادشده در کنار جشنواره رقابتی تئاتر «پسامهر» برای نخستین بار به شکل غیررقابتی میزبان آثار نمایشی بوده است. دبیر شورای فرهنگ عمومی استان فارس با یادآوری این مطلب که در شش ماهه پایان سال شاهد  روزهای درخشان تری در عرصه تئاتر فارس رقم خواهیم بود اعلام کرد: دو اثر نمایشی از فارس به جشنواره هنری نمایشی «های فست» که از اول تا هشتم اکتبر مصادف با مهرماه سال جاری برگزار می شود، اعزام خواهند شد که یکی از این آثار از شهرستان مرودشت است که «نارکولپسی» نام دارد و از آثار مهم  و در خور توجه استان محسوب می شود و دیگر اثر از شیراز است تمامی مراحل ثبت نام توسط خودشان انجام شده و ما فقط حمایت‌های لازم را از آنها انجام دادیم.
ازدیاد سالن های نمایش در شیراز
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در پاسخ به این سوال پیرامون افزایش سالن های نمایش در شیراز، گفت: در ابتدای حضور ما در مجموعه ارشاد تنها سالن استاد هودی و تالار حافظ وجود داشت و اکنون افزون بر اینکه سالن استاد هودی بازسازی شد؛ سالن های استاد سپاسدار، استاد لایق، استاد پورشکیبایی و استاد بخشی زاده به سالن های شیراز افزوده شده و مجموعه تئاتر شهر هم پس از بازسازی اینک در اختیار گروه های تئاتری است. همچنین دو پلاتوی دیگر تا سال آینده به اماکن تئاتری افزوده خواهد شد و سالن استاد باباملک نیز راه اندازی خواهد شد. مریدی با اشاره به رویکرد حمایتی ارشاد نسبت به  آثار نمایشی آیینی حمایت می شود، افزود: در بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استان فارس آثار هنری با مضمون مذهبی و دفاع مقدس وجود دارد. وی از آمادگی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برای تشکیل انجمن های متعدد در زمینه هنرهای نمایشی خبر داد و گفت: با وجود تشکیل هیئت موسس خانه تئاتر شیراز که مراحل قانونی را در حال طی کردن است، به زودی شعبه انجمن نمایش ایران در استان فارس هم راه اندازی خواهد شد تا جامعه هنری استان با تکثر همراه شود. زیرا اعتقاد راسخ به تشکل و خرد جمعی دارم. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در پاسخ به اینکه میزان تماشاگر تئاتری با وجود تکثر سالن‌ها و تماشاخانه ها مشهود نیست، گفت: در سالهای اخیر رشد چشمگیری را شاهد بودیم که نمونه آن را در دوره پیشین جشنواره می‌توان جست وجو کرد.
تسهیل دسترسی به جشنواره
وی با این توضیح که در دوره پیشین جشنواره تئاتر استان فارس به وسیله یک دستگاه وَن تبلیغات شهری جشنواره انجام گرفت همچنین اعلام کرد: در عین حال با اجرای تئاترهای خیابانی در بوستان ها و اماکن همگانی این اطلاع‌رسانی قوت گرفت درحالیکه امسال هم از طریق سامانه اینترنتی دسترسی به جشنواره تسهیل شده است. 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس در خصوص کمرنگ بودن اجراها در مجموعه تئاتر شهر هم توضیح داد که در مدتی که از پیوستن دوباره مجموعه فوق به فضای تئاتری شیراز گذشته، نمایش «لاموطا» به کارگردانی امیر بهبودنیا  و «بیست و سومین جلسه جن گیری...» به کارگردانی مسعود احمدی در این سالن ها به صحنه رفته اند. این درحالیست که بهزاد مریدی از تسهیلات ویژه برای پوشش خبری این جشنواره خبر داد و گفت: نهایت تلاش مجموعه برگزارکننده این است که در جریان بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استان فارس برای شهروندان و اهالی رسانه گلایه ای به جا نگذارد. در پایان این نشست از پوستر بیست‌وهشتمین جشنواره تئاتر فارس رونمایی به عمل آمد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی