[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

منشاء ریزگردها داخلی است ، روزنامه شیراز نوین

خانه ملت: عضو کمیسیون کشاورزی مجلس اختصاص حقابه زیست‌محیطی را راهکاری موثر در کاهش مشکلات تالاب‌ها دانست و گفت: تامین حقابه تالاب‌ها مانعی جدی در تولید گردوغبار است. علی اکبری با بیان اینکه عمده کانون ریزگردها در کشورهای عراق و سوریه است، گفت: کانون های اصلی این ریزگردها در قلمرو داعش قرار دارند، بنابراین کنترل آنها بسیار سخت است البته سازمان حفاظت محیط زیست در این رابطه مذاکراتی را با کشور عراق داشته و انتظار می رود با دیپلماسی قوی بتوان نسبت به مهار و کنترل آنها اقدام کرد، زیرا ریزگردها مشکلات زیادی را برای کشور به ویژه استان های جنوبی ایجاد و مهاجرت ها و حاشیه نشینی را به دنبال داشته است.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه بخش عمده ای از ریزگردهای داخلی، ناشی از خشکی تالاب ها و عدم تامین حقابه ها است، تصریح کرد: متاسفانه بیش از 50 درصد تالاب و دریاچه های کشور خشک شده و منشاء اصلی ریزگردهای داخلی نیز به شمار می رود بنابراین با استفاده از راهکارهایی مانند مالچ پاشی، کاشت نهال و همچنین احیای تالاب ها می توان گرد و غبار داخلی را کنترل کرد.
وی اختصاص حقابه زیست محیطی را راهکاری موثر در کاهش مشکلات تالاب ها دانست و ادامه داد: بهره برداری بی رویه آب از تالاب ها و همچنین مدیریت ناصحیح منابع آب حوضه آبریز از عواملی هستند که تالاب های کشور را تهدید می کنند و باید نسبت به مدیریت آنها اقدام کرد.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، احیای تالاب ها را نیازمند رفع و مدیریت مشکلات حوضه آبریز دانست و افزود: تا زمانی که آب و سهم مورد نیاز تالاب ها مشخص و تامین نشود همچنان با خشکی آنها و شیوع ریزگردها مواجه خواهیم بود البته سدسازی های کشور ترکیه نیز نقش عمده ای در شیوع ریزگردها داشته و می طلبد دستگاه دیپلماسی وروی جدی به این موضوع داشته باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی