[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

نیمی از ورزشکاران حرفه‌ای برای عملکرد بهتر قانون‌شکنی می‌کنند، روزنامه شیراز نوین

یک تحقیق مشخص کرده است حدوداً نیمی از ورزشکاران حرفه ای از داروهای ممنوعه یا روش‌های غیرمجاز برای بهبود عملکردشان استفاده می کنند. 
دانشگاه هاروارد بیش از 2000ورزشکار مرد و زن را که در مسابقات جهانی دو و میدانی و بازی‌های پان عربی شرکت کرده بودند از طریق پرسشنامه مورد سوال قرار داد که آیا در 12ماه گذشته از قوانین تخطی کرده اند یا خیر.
قریب به یک سوم شرکت کنندگان مسابقات جهانی دو و میدانی معترف بودند که مقررات ضددوپینگ را نادیده گرفته اند و 45درصد از شرکت کنندگان بازی های پان عربی هم چنین پاسخی داده بودند. ارقامی که می توان آنها را برای دنیای ورزش ناامیدکننده و نگران کننده توصیف نمود.
این آمار و ارقام تناقضی فاحش با آزمایش های خون و ادراری دارد که همواره از ورزشکاران حرفه‌ای گرفته می شود تا استفاده آنها از مواد نیروزا برملا شود، چرا که این آزمایش‌ها فقط برای یک تا سه درصد از ورزشکاران مثبت اعلام می شود.
این نظرسنجی در رویدادهای سال 2011 انجام گرفته و مجری آن آژانس بین‌المللی مبارزه با دوپینگ (وادا) بوده است، اما نتایج آن فقط در سال های بعد و آن هم در زمینه روش‌شناسی محققان ورزشی منتشر شد.
اما اکنون مجله اسپورت مِدِسِن این نتایج را منتشر کرده است؛ زیرا به این نتیجه رسیده که روش انجام این نظرسنجی پرسش نامه ای صحیح بوده و توصیفی شفاف از وضع موجود ارائه می دهد. 
هاریسون پاپ استاد روان شناسی در دانشگاه هاروارد می گوید: «این یافته‌ها این ایده را مطرح می‌سازد که آزمایش های موجود شیوع استفاده از مواد نیروزا در میان ورزشکاران حرفه‌ای را کمتر از واقع برآورد می کند.»
«این نشانگر لزوم مطالعات بیشتر در زمینه رواج دوپینگ در قهرمانان، با استفاده از روش واکنش تصادفی است که طی آن ورزشکاران آزمایش دهنده ناشناس باقی می مانند.»
«اگرچه این مقاله اذعان دارد که این حوادث در مسابقات سال 2011 رخ داده است، اما هیچ دلیلی وجود ندارد که تصور کنیم این نرخ در سال 2017 متفاوت شده است.»
نویسندگان این مقاله چنین نتیجه گرفته اند که دوپینگ به طرز چشمگیری در میان ورزشکاران ممتاز رواج یافته است، اما علیرغم وجود روش های پیشرفته برای بررسی این موضوع، تا حد زیادی از بررسی آن اجتناب شده است. آنها مدعی شده اند که این میزان از گسترش استفاده از داروهای غیرمجاز نه تنها قواعد بازی عادلانه را خدشه دار ساخته، بلکه می‌تواند برای سلامت ورزشکاران هم مضر باشد.
آژانس بین المللی مبارزه با دوپینگ اعلام کرده کارگروهی تشکیل داده است که در ماه آینده به این موضوع رسیدگی خواهد کرد.
رالف الریچ از نویسندگان این مقاله از دانشگاه توبینگن آلمان می گوید: «با توجه به موارد متعدد رسوایی های ناشی از استفاده از داروهای نیروزا که در ورزش های پرطرفدار اتفاق افتاده، می توان حدس زد که میزان تقلب های افشا نشده بسیار زیاد است.»
نیکُل ساپستید، مدیر اجرایی مبارزه با دوپینگ در بریتانیا می گوید این نتایج ناامیدکننده و نگران کننده است.
با این وجود او می افزاید: «از سال 2011 که این داده ها جمع آوری شده تاکنون پیشرفت‌های قابل توجهی صورت پذیرفته است. روش های آزمایش دوپینگ در حال پیشرفت است، اما این آزمایش ها فقط بخشی از فرایند مبارزه با دوپینگ است.»
«اکنون سرمایه گذاری های بیشتری در زمینه آموزش ورزشکاران سرآمد و قهرمانان انجام شده تا آنها با خطرات و پیامدهای استفاده از مواد ممنوعه بیشتر آشنا شوند. همچنین تأکید می شود که هوشیاری و کنکاش بیشتری برای شناسایی قانون شکنان در نظر گرفته شده است.»
سال گذشته روزنامه تلگراف فاش ساخت که در جریان المپیک ریو آزمایشات دوپینگ با آشفتگی همراه بوده؛ چرا که برخی ورزشکاران از حضور برای نمونه گیری خودداری کرده و امنیت نمونه ها نیز زیر سوال رفته است.
این یافته ها نشان می دهد که دولت ها و فدراسیون ها جهانی باید سرمایه گذاری بیشتری انجام دهند تا تحقیق، آموزش و آزمایشات مبارزه با دوپینگ افزایش یابد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی