[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۷
  • دوره جدید

سیستم قضایی باید با تلاش قضات و کارکنان به روز باشد، روزنامه شیراز نوین

رئیس کل دادگستری استان فارس در همایش رؤسا و دادستان های حوزه های قضایی با اشاره به آخرین نقل و انتقالات انجام شده در استان فارس بر حفظ اقتدار و جایگاه دستگاه قضایی در مسیر انجام وظایف و مأموریت ها تأکید کرد.
علی القاصی با بیان اینکه مسئولیتی که به شما سپرده شده است منصب و جایگاه خطیر و حساسی است گفت: انتصابات در دستگاه قضایی بنا به مطالعات و ارزیابی های مختلف انجام می شود  و همه ما باید در راستای حفظ امانت سپرده شده با رعایت شأن جایگاه و اقتضاء رفتاری و اخلاقی به این اعتماد به بهترین وجه پاسخ دهیم.
وی در ادامه با تأکید بر  اینکه استقلال دستگاه قضایی با تدبیر و درایت مسؤلان  حوزه های قضایی جلوه مناسب تری پیدا می کند، گفت : باید تلاش کنید به نحوی عمل شود که در نتیجه عمل به وظایف و مأموریت‌ها استقلال دستگاه قضایی و اقتدار جایگاه دیده شود.
رئیس شورای قضایی استان حفظ استقلال دستگاه قضایی را در تعارض و نافی تعاملات قانونمند ندانست و با تأکید بر پرهیز از عملکرد جزیره‌ای گفت : در مسیر انجام وظایف و مأموریت ها و ایفای نقش مؤثر و محوری همواره تعامل با دستگاه ها و حمایت از عملکرد قانونی آنان را مد نظر قرار دهید.
القاصی در ادامه با اشاره به اینکه ما در دستگاه قضایی برای خدمت به مردم و رفع تظلمات و اختلافات حقوقی آنان مسؤلیت را پذیرفته ایم  تأکید کرد : مطابق دستورالعمل اجرایی زمان مناسب جهت ملاقات‌های حضوری با مردم تنظیم و لحاظ شود و لازم است به نحوی عمل کنیم که دسترسی مردم به مسئولین قضایی آسان و به دور از هرگونه تشریفات انجام شود.
وی تصریح کرد نحوه برخورد با مراجعان و ظرفیت اخلاقی مسئولین قضایی در سراسر استان در مواجه با مردم باید به نحوی باشد که بازخورد این رفتارها خود در اصلاح امور مؤثر واقع شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در جمع رؤسا و دادستان های حوزه های قضایی استان بر تقویت روحیه مطالبه گری و دوری از رکود و یکنواختی تأکید کرد و با اشاره به نقش رؤسا و دادستان ها در ایجاد پویایی و تقویت روحیه انقلابی در مجموعه افزود: سیستم قضایی باید با اهتمام و تلاش شما پویا و به روز باشد.
رییس کل دادگستری استان فارس تصدی و اجرای امور قضایی در جامعه اسلامی و عمل به تأکیدات شرع مقدس اسلام و قوانین موضوعه در نظام جمهوری اسلامی را از افتخارات مسئولان در دستگاه قضایی خواند و تصریح کرد: باید تلاش نمائیم ضمن تقویت روحیه انقلابی و دینداری و توسعه و تعمیق شعائر دینی از ورود به مسائل سیاسی پرهیز کنیم، چرا که یکی از ابعاد مهم در مسیر حفظ استقلال پرهیز از هرگونه ورود به مسائل سیاسی و جناحی است.
وی همچنین وظایف نظارتی و مسؤلان قضایی در حوزه های تحت مدیریت را یادآور شد و اظهار داشت: رعایت نظم و انضباط اداری یکی از اولویت هایی است که توجه به آن ضمن ایجاد انسجام در بین مجموعه رضایتمندی مراجعان را نیز به همراه خواهد داشت.
مدیریت ارشد قضایی استان فارس بر حفظ حرمت و شأن وکلا و کارشناسان و همچنین نظارت بر صحت عملکرد و حمایت قانونی از ضابطین را نیز مورد تأیید قرار داد و خاطر نشان ساخت: باید احاطه مدیران و مسؤلان قضایی در حوزه های تحت مدیریت به نحوی باشد که ضمن شناخت آسیب های موجود برای هر آسیب راه کارهای مناسبی را تهیه و تدوین نمایند.
وی بر ایجاد فضای همدلی و صمیمی در مجموعه با نگاه حمایتی نسبت به کارکنان و پشتیبانی از تصمیم قضات را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: تدبیر و نظارت دو شاه کلید مدیریت در حوزه قضایی است که باید همواره مد نظر قرار گیرد.
وی با تشریح مجدد دستورالعمل مدیریت پرونده های مهم بر پیگیری ونظارت مستقیم رئیس حوزه قضایی و دادستان ها بر روند تحقیقات و تصمیم گیری در پرونده های جرائم مهم تأکید و بیان داشت: پرونده‌های مهم نیازمند نظارت، ثبت، کنترل و تهیه گردش کار روزانه است و جدیت در پیگیری این دسته از پرونده ها،کشف و به سرانجام رسیدن این پرونده ها در اسرع وقت را به دنبال خواهد داشت.
رئیس کل دادگستری استان فارس همچنین تلاش در راستای کاهش اطاله دادرسی را یکی از اولویت های مهم ارزیابی کرد و ابراز داشت: مصوبات کمیته رفع اطاله دادرسی مد نظر قرار گیرد تا ضمن کاهش اطاله دادرسی و کاهش فشار های ناشی از انبوه پرونده ها میزان رضایت عمومی نیز در نتیجه کاهش زمان فرآیند رسیدگی، بیشتر شود.
وی بر توجه ویژه روسا و دادستان ها بر دستور العمل کاهش ورودی در نتیجه به کاری گیری اقدامات و تمهیدات پیشگیرانه تأکید کرد و خاطر نشان ساخت: اجرای این دستور العمل که در معاونت پیشگیری از وقوع جرم تهیه و تدوین شده است ضمن تأثیر مستقیم در کاهش بزه و آسیب ها ی ناشی از آن در جامعه، می تواند کاهش تشکیل پرونده در دستگاه قضایی را در پی داشته باشد.
القاصی همچنین بر استفاده از سامانه های طراحی شده در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات اشاره و بهره برداری بهینه از ظرفیت های استفاده برخط از سامانه ها مذکور در راستای بهبود کیفیت خدمات قضایی و در نتیجه افزایش امتیازات عملکردی را مورد تأکید قرار داد و خواستار توجه همه حوزه های قضایی نسبت به ثبت ابلاغات الکترونیک شد.
وی خواستار تلاش مضاعف همکاران در راستای بهبود آماری استفاده از سامانه ابلاغات الکترونیک و حفظ و تداوم برتری استان فارس در ثبت و استفاده از سامانه مذکور در کشور شد.  
رئیس شورای قضایی استان در بخش دیگری از سخنان خود خواستار مشارکت و اراده جمعی همه معاونین و رؤسای حوزه های قضایی استان در حمایت، مدیریت و نظارت بر عملکرد شوراهای حل اختلاف بویژه در راستای ارتقاء صلح و سازش  شد  با تأکید بر اهمیت ترویج فرهنگ صلح و سازش افزود: باید در شناسایی و گزینش  اعضای شوراهای حل اختلاف دقت شود و با  تشخیص درست از افراد آگاه به مسایل روز و با تجربه و دارای سلامت نفس و اخلاق مدار استفاده شود تا زمینه ارتقاء بدنه دستگاه قضا یی و شوراها ی حل اختلاف  فراهم شود.
مدیریت ارشد قضایی استان با تاکید بر نظارت مستقیم و برگزاری جلسات منظم ومستمر روسا، دادستان یا قضات حوزه های قضایی  با اعضا وکارکنان شوراهای حل اختلاف افزود: روسای حوزه های قضایی باید به صورت ماهیانه طبق برنامه زمانبندی از نزدیک در جریان  مسائل و مشکلات شوراها قرار گیرند.
وی در انتها ضمن تقدیر ویژه از مجموعه تجدید نظر استان فارس به خاطر اهتمام و تلاش مسئولانه در رسیدگی به پرونده های قضایی و کاهش اطاله داردسی علی رغم افزایش میزان پرونده های وارده گفت: قضا شریف و با تجربه مجموعه تجدید نظر از همه ابعاد الگوی قضات سراسر استان هستند.
گفتنی است در پایان این مراسم از 49 تن از قضات استان در راستای کاهش اطاله دادرسی، رسیدگی به پرونده های مهم و امنیتی و همچنین شرکت مستمر در هیئت های بازرسی و همچنین 43 تن از کارکنان به لحاظ کسب امتیازات عملکردی با اهداء لوح سپاس، تجلیل گردید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی